Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Zdrowia o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (druki nr 1127, 1127-A i 2797).


Poseł Artur Ostrowski:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! Intencją autorów tego projektu ustawy jest wyrażenie troski o zdrowie najmłodszych. Jednak zdaniem SLD punktem wyjścia do opracowania projektu ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia powinno być rzeczywiste zapotrzebowanie organizmu dziecka na poszczególne składniki pokarmowe. Każde dziecko powinno mieć możliwość zjedzenia w szkole przynajmniej jednego pełnowartościowego posiłku, zwłaszcza że wiele dzieci spędza poza domem od 8 nawet do 10 godzin. I to jest najistotniejszy problem polskiej szkoły, jeśli chodzi o żywienie dzieci, uczniów, który nie został rozwiązany. Ta ustawa, niestety, tego poważnego problemu w Polsce nie rozwiązuje. Oczywiście tu pewna diagnoza została postawiona i my się z nią zgadzamy. Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia nadwagę ma aż 29% polskich dzieci. Gorzej wypadli jedynie ich rówieśnicy ze Stanów Zjednoczonych, Portugalii, Grecji, Irlandii, Kanady czy Hiszpanii. Otyłość wśród dzieci zbadała również UNICEF. I okazało się, że nasi nastolatkowie tyją najszybciej w Europie. Nadwagę stwierdzono u 17% dzieci w wieku 11, 13 i 14 lat. To jest dwukrotnie więcej, niż wykazało analogiczne badanie przeprowadzone w roku 2011. Tak więc to jest rzeczywiście czerwone światło i sygnał, że trzeba zająć się tym problemem. Z tych wszystkich opracowań wynika, że otyłość u dzieci zwiększa ryzyko cukrzycy, nadciśnienia, na które w Polsce choruje kilkanaście procent gimnazjalistów. Bez wątpienia przyczyną tego jest źle zbilansowana dieta, duże niedobory wapnia i pełnowartościowego białka. Ten projekt ma też rozwiązać ten problem. Natomiast, ogólnie mówiąc, nadrzędnym celem polityki zdrowotnej państwa powinna być profilaktyka.

    Oczywiście zwracam się do Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie, jeżeli chodzi o najtańszą i najbardziej skuteczną metodę likwidacji skutków polityki żywnościowej. Niestety, w Polsce nie kreuje jej rząd, tylko koncerny i sieci handlowe, które de facto politykę żywnościową w Polsce tworzą. Nie ma na to reakcji ze strony rządu. Adresuję to szczególnie do Ministerstwa Zdrowia.

    W związku z tym uzasadniony jest zakaz sprzedaży w sklepikach szkolnych słodyczy, wyrobów cukierniczych, dań typu fast food, instant, słodzonych produktów zbożowych. To rzeczywiście jest dobry kierunek. Uzasadniony jest także zakaz sprzedaży napojów gazowanych, niegazowanych i izotonicznych, ponieważ te produkty są pozbawione jakichkolwiek wartości odżywczych. To jest śmieciowa żywność, która jest szkodliwa dla młodych organizmów.

    Tutaj trzeba również podnieść argument związany z aktywnym spędzaniem czasu przez dzieci i młodzież. Kiedyś było tak, że kiedy dziecko było niegrzeczne, to tata mówił lub mama mówiła: Jak będziesz niegrzeczny, to nie pójdziesz biegać na podwórko. Teraz jest odwrotnie, rodzice mówią: Jak będziesz niegrzeczny, to schowam komputer czy wyłączę komputer, schowam tablet lub smartfon i będziesz biegać na podwórku. Teraz to jest kara. W związku z tym trzeba się zastanowić, jak to odwrócić, co zrobić, żeby zmienić te zachowania.

    Oczywiście ta ustawa rozwiązuje problem związany ze sprzedażą niezdrowej, szkodliwej żywności na terenie szkoły, ale istotne są nawyki, istotna jest edukacja, która powinna być prowadzona wśród rodziców i uczniów. Natomiast pozostaje nadal taki problem, ograniczy się gimnazjalistom dostęp do żywności śmieciowej, która jest sprzedawana w sklepikach, lub do automatów, ale nic nie powstrzyma gimnazjalisty, a tym bardziej ucznia szkoły ponadgimnazjalnej przed wyjściem i kupieniem niezdrowej żywności w sklepie, który jest blisko szkoły. Tego problemu ten projekt ustawy w żaden sposób nie rozwiązuje. Ten problem nadal jest przed nami. Jak to zmienić, jaką politykę (Dzwonek) zastosować?

    Reasumując, wprowadzenie zmian, które są zawarte w tym projekcie ustawy, jest konieczne, nawet jeśli ten projekt ustawy nie rozwiązuje problemu w całości, o czym mówiłem. W związku z tym klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej będzie głosować za przyjęciem tej ustawy. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 21 października 2014 roku.


69 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:



Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy – Prawo o zgromadzeniach

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o działalności Rzecznika Praw Dziecka za rok 2014 oraz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 roku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy