Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Tomasz Kulesza:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Ministrze! W marcu br. ówczesny prezes Rady Ministrów pan Donald Tusk powiedział w Radomiu podczas uroczystości z okazji zakończenia budowy nowej siedziby fabryki broni ˝Łucznik˝, że mamy do czynienia z początkiem realizacji planu, jakim jest maksymalna polonizacja przemysłu zbrojeniowego poprzez jego konsolidację i powstanie Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz - a decyzje o tym były wcześniejsze - inwestycje finansowe i technologiczne w polską zbrojeniówkę. Podkreślił, że polska produkcja absolutnie nie może być gorsza od tego, co wytwarza się na świecie.

    To, że miliardy złotych planujemy wpompować w polską gospodarkę, pokazuje, że jesteśmy przekonani o bardzo wysokim poziomie naszej rodzimej produkcji oraz zdolności do zwiększenia poziomu polskiej obronności. Pieniądze muszą być inwestowane w polski rynek pracy, w polski przemysł, w polskie technologie. Czy zatem, panie ministrze, możemy oczekiwać, że tzw. maksymalna polonizacja polskiego przemysłu zbrojeniowego oznaczać będzie rzeczywistą, a nie pozorowaną współpracę z partnerami zagranicznymi i, tam gdzie to jest możliwe i niezbędne, pozyskiwanie nowoczesnych technologii z prawem ich modyfikacji, dostępem do kodów źródłowych celem zgłębienia zasad ich tworzenia. Taka dostępność jest niezbędna, w przeciwnym bowiem przypadku pozyskane wyroby szybko się zestarzeją, a środki finansowe na nie wydane nie przyniosą długofalowych korzyści.


10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek:

    Pani Marszałek! Panowie Posłowie! Wysoka Izbo! Odnosząc się do pytania o skalę polonizacji potencjału przemysłowego czy polskiego udziału w dużych projektach modernizacyjnych, chcę zacząć od informacji, że w ostatnich latach rzeczywiście realizujemy bardzo ambitny program modernizacji technicznej naszych Sił Zbrojnych. Będziemy go realizowali jeszcze w perspektywie wielu najbliższych lat. Celem tego programu modernizacji jest oczywiście przede wszystkim zwiększenie potencjału bojowego naszych Sił Zbrojnych, osiągnięcie zdolności do skutecznej obrony terytorium kraju. Jednak ponieważ to jest wielki, bardzo ambitny program inwestycyjny, jeden z największych programów inwestycyjnych państwa polskiego, to oczywiście skutkiem jego realizacji musi być oprócz osiągnięcia tego pierwszego zasadniczego celu również wywarcie dużego wpływu na gospodarkę, zwiększenie potencjału polskiej nauki i polskiego przemysłu obronnego. To jest drugi, bardzo ważny cel związany z realizacją tego programu. Trzeba mieć świadomość tego, że te duże programy modernizacyjne, te nowe zdolności Sił Zbrojnych to będą technologie, których nie posiadamy w Polsce w dużej mierze. Duże programy modernizacyjne, takie jak te obejmujące system obrony powietrznej, to będą technologie, które będziemy pozyskiwać poprzez podmioty zewnętrzne. Przesądziliśmy jednak, i to jest niezwykle korzystne dla polskiego przemysłu obronnego, że realizując nawet te największe programy modernizacyjne, w ramach których dostawcą systemów będą podmioty zagraniczne, będziemy w każdym przypadku chcieli zbudować zdolność do serwisowania i remontów, utrzymania, najkrócej mówiąc, tych skomplikowanych systemów, własną zdolność, polską. Polska, dlatego że jest państwem granicznym w NATO, ze względu na zagrożenia bezpieczeństwa w regionie, szczególnie te ostatnie, musi mieć własną zdolność do utrzymania w podziale bojowym sprzętu i uzbrojenia, które pozyska. Takie postawienie sprawy buduje bardzo korzystną pozycję polskich podmiotów gospodarczych, w każdym bowiem, nawet tym największym, programie modernizacyjnym, kiedy będziemy pozyskiwali technologie, których polski przemysł obecnie nie posiada, polski przemysł będzie musiał wejść w ich posiadanie, przynajmniej w zakresie umożliwiającym serwisowanie i pewien zakres napraw systemów, sprzętu, jakie pozyskamy. A zatem praktycznie w każdym dużym programie realizowanym z udziałem partnera zagranicznego będzie istotny udział Polski. To oznacza wielką szansę na pozyskanie technologii nieznanych polskiemu przemysłowi i ich wykorzystanie, czyli to są miejsca pracy, to jest sprzedaż produktów w przyszłości być może również na rynki krajowe.

    Jakimi narzędziami będziemy się posługiwali, realizując tę zasadę czy wypełniając to założenie? Do dużych projektów modernizacyjnych realizowanych z udziałem partnera zagranicznego polskie podmioty, polski przemysł będą mogły wnosić technologie własne, które posiadają, nawet jakieś cząstkowe. Będziemy finansowali poprzez wydatki na prace naukowe, badawczo-rozwojowe tworzenie własnych nowych technologii przez podmioty krajowe. I wreszcie będziemy używali takiego narzędzia, jakim jest offset, czyli w ramach dużych projektów modernizacyjnych dostawca, którym będzie podmiot zagraniczny, będzie musiał w ramach offsetu przekazać technologie potrzebne do zbudowania tej zdolności, o której mówiłem wcześniej.

    By te założenia, bardzo korzystne z punktu widzenia polskiego przemysłu obronnego, mogły być zrealizowane, ten przemysł musi posiadać własny potencjał czy organizacje, tak by tej szansy nie zmarnować. Jak państwo wiecie, polski przemysł, ten państwowy, który stanowi dziewięćdziesiąt kilka procent całego potencjału przemysłu obronnego w Polsce, był rozdrobniony, nie posiadał środków na finansowanie własnego rozwoju. W związku z tym wiele miesięcy temu rząd polski podjął decyzję o przeprowadzeniu koniecznego procesu konsolidacji, tak by powstał jeden silny podmiot, który będzie mógł być partnerem dla dostawców zagranicznych w realizacji bardzo dużych programów. I tak się stało. Mamy pierwszy istotny fakt, bardzo korzystne zdarzenie z punktu widzenia budowania zdolności polskiego przemysłu obronnego do kooperacji z podmiotami zagranicznymi - powstała Polska Grupa Zbrojeniowa, która w tej chwili skonsolidowała całość przemysłu państwowego. Polska Grupa Zbrojeniowa skupia kilkadziesiąt spółek państwowych. Mamy zatem jeden podmiot, który może być partnerem dostawców zagranicznych. Oczywiście też z punktu widzenia Ministerstwa Obrony Narodowej to jest bardzo dobre rozwiązanie, bo mamy jeden podmiot, z którym możemy rozmawiać na wszystkie tematy związane z realizacją dostaw dla Sił Zbrojnych. Te wszystkie przesłanki czy działania powodują, że... Może powiem inaczej. W związku z tym polski przemysł będzie posiadał w kraju w bardzo szerokim zakresie zdolności w tym obszarze w odniesieniu do praktycznie całego systemu i sprzętu, który będzie na wyposażeniu Sił Zbrojnych, natomiast powinien rozwijać swoją zdolność do eksportu sprzętu i uzbrojenia wąsko w zakresie produktów najwyższej światowej marki. (Dzwonek) Wierzę, że w perspektywie kilku lat po realizacji tych dużych projektów modernizacyjnych polski przemysł, który teraz ma nieliczne, w przyszłości będzie miał liczne produkty, które będą konkurować na rynkach światowych. To wszystko, co się dzieje w branży przemysłu obronnego w tej chwili, jest korzystne dla tej branży. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Marek Rząsa:

    Dziękuję.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Rozumiem, że z różnych względów temat, który dzisiaj poruszamy, jest dość skomplikowaną i delikatną materią. Pewnie trudno będzie panu ministrowi odpowiedzieć szczegółowo na nasze pytania. W wielu pana wypowiedziach pojawiły się zapowiedzi przyspieszania realizacji niektórych programów modernizacyjnych, również w oparciu o zdolności produkcyjne polskich przedsiębiorstw.

    Panie ministrze, które z tych przedsiębiorstw w najbliższym czasie miałyby według pana ministra największą szansę realizacji tych programów i w jakim procencie może być zagwarantowany udział polskich firm zbrojeniowych w tych projektach z udziałem kapitału zagranicznego. Na jakim poziomie zaawansowania jest realizacja tzw. tarczy polskiej, której projekt zgłosił prezydent Rzeczypospolitej? Ostatnie pytanie: Jak będzie wyglądał po konsultacji ład korporacyjny w Polskiej Grupie Zbrojeniowej? Dziękuję uprzejmie.


10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek:

    Pani Marszałek! Panie Pośle! Wysoka Izbo! Dokonaliśmy analizy programu modernizacji technicznej pod kątem pogorszonej sytuacji bezpieczeństwa na Ukrainie, wskazaliśmy wtedy kilka programów, które chcemy przyspieszyć. Jednym z takich programów jest wcześniejsze pozyskanie systemu artylerii rakietowej dalekiego zasięgu. Ten system artyleryjski - to bardzo prawdopodobne, nie przesądzam tego - może być budowany przez Hutę Stalowa Wola. W związku z tym, tak jak mówiłem wcześniej, te konkretne programy modernizacyjne będą realizowane przy jej udziale, a w tym przypadku HSW może być nawet podmiotem wiodącym w realizacji tego zadania.

    Jeżeli chodzi o tzw. polską terczę, czyli obronę powietrzną, to realizujemy to zadanie. Rzeczywiście chodzi o najważniejszy program modernizacyjny w Polsce. Realizujemy to zadanie w ramach dwóch projektów. Pierwszy z nich to obrona powietrzna średniego zasięgu. Informowaliśmy już opinię publiczną o tym, że jesteśmy przygotowani do otwarcia ostatniego, finalnego etapu postępowania, w którym będą brały udział dwa podmioty, które posiadają już sprawdzone systemy operacyjne, a zatem jest wręcz pewność, że pozyskamy sprawdzony system obrony powietrznej dla Polski. Drugi projekt to uzupełnienie systemu średniego zasięgu. System ˝Narew˝ krótkiego zasięgu jest w początkowej fazie realizacji, ale jest realizowany. Kolejne miesiące będą przynosić bardzo ważne decyzje w sprawie realizacji tego systemu. Zaawansowanie obrony powietrznej w Polsce jest duże. W przyszłym roku poznamy dostawcę systemu obrony powietrznej średniego zasięgu. Jeśli chodzi o system ˝Wisła˝, to rozstrzygnięcia nastąpią w przyszłym roku.

    Jeżeli chodzi o Polską Grupę Zbrojeniową, ten nowy podmiot, który skupił wszystkie dotychczas rozproszone spółki sektora obronnego, będziemy chcieli, mając pewien wpływ jako Ministerstwo Obrony Narodowej na powstawanie strategii i struktury docelowej tej spółki, chociaż spółka jest w nadzorze właścicielskim ministra skarbu państwa, żeby ta struktura odpowiadała głównym potrzebom Sił Zbrojnych, czyli głównym programom modernizacyjnym naszej armii. Pragnę przypomnieć, że mamy tutaj właśnie ten segment obrony powietrznej, bardzo silne systemy artyleryjskie czy też, mówiąc szerzej, pancerne, przeciwpancerne i bardzo mocny program morski. (Dzwonek) Ten ład korporacyjny będzie się musiał odnosić do profili właściwych dla programu polskich zadań modernizacyjnych. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Tomasz Kulesza i Marek Rząsa - pytanie z 21 października 2014 r.


0 wyświetleń

Zobacz także: