Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk:

    Dziękuję, pani marszałek.

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! W ramach realizacji inwestycji dotyczącej systemu obwodnic Lublina na drodze krajowej nr 19, między innymi oczywiście, oddano do użytku bardzo nowoczesny zjazd z dwupasmowej drogi z Lublina w kierunku do Lubartowa. Na drodze krajowej nr 19 Lublin - Białystok na odcinku między Lublinem a Lubartowem jest bardzo duże natężenie ruchu. Pozostaje więc do pilnego zrealizowania kilkunastokilometrowy odcinek od nowo oddanej trasy dwupasmowej od strony Lublina do obwodnicy Lubartowa.

    W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: W jakim czasie planowane jest zrealizowanie budowy odcinka drogi nr 19 od tej oddanej dwupasmówki, od zjazdu z Lublina aż do obwodnicy Lubartowa? Jaki jest dalszy program modernizacji drogi krajowej nr 19 w kierunku od Lublina do Białegostoku, z uwzględnieniem systemu obwodnic miejscowości, przez które obecnie ta droga przebiega? Szczególnie nas interesuje obwodnica Kąkolewnicy. Dziękuję.


10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Szanowny Panie Pośle! Rzeczywiście budowa drogi S19 jest tematem istotnym, szczególnie dla wszystkich mieszkańców wschodniej Polski, województw podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego i oczywiście mazowieckiego. Od wielu lat jest tematem stale przez reprezentantów tych ziem podnoszonym podczas dyskusji sejmowych. Za to kolejne pytanie również dziękuję, ponieważ to pytanie wszystkim przypomina, jak ważny to jest szlak komunikacyjny, jakie ma on ogromne znaczenie dla rozwoju i właściwego skomunikowania obszarów wschodniej Polski z innymi częściami nie tylko Polski, ale i Europy.

    Przypomnę, że droga ekspresowa S19 na odcinku Korycin - Białystok - Lublin - Barwinek stanowi element szlaku drogowego Via Carpatia. 27 października 2006 r. w Łańcucie podczas międzynarodowej konferencji ˝Jedna droga - cztery kraje˝ została podpisana przez ministrów transportu Litwy, Polski, Słowacji i Węgier deklaracja łańcucka w sprawie rozszerzenia transeuropejskiej sieci transportowej poprzez utworzenie najkrótszego szlaku drogowego na osi północ - południe, łączącego Litwę, Polskę, Słowację i Węgry. W październiku 2010 r. do inicjatywy Via Carpatia przystąpiły inne kraje, czyli Bułgaria, Grecja oraz Rumunia.

    Dodatkowo z inicjatywy resortu transportu szlak drogowy Via Carpatia, a w jego ramach również droga ekspresowa S19, został włączony do sieci kompleksowej TEN-T, z wyjątkiem odcinka Lublin - Rzeszów, który ze względu na wysoki poziom ruchu został zakwalifikowany do drogowej sieci bazowej. Wcześniej szlak ten był częścią sieci TEN-T tylko na odcinku Rzeszów - Barwinek. Dzięki włączeniu całego szlaku do sieci TEN-T zadanie polegające na budowie drogi S19 Białystok - Lublin będzie mogło uzyskać dofinansowanie z Funduszu Spójności. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że w okresie perspektywy 2007-2013 nie wszystkie zamierzenia i plany w zakresie budowy drogi ekspresowej S19 udało się zrealizować. Wykorzystując dostępne środki, zostały zrealizowane zadania następujące, czyli budowa drogi ekspresowej S19 Międzyrzec Podlaski - Lubartów, odcinek obwodnica Kocka i Woli Skromowskiej o długości 7,9 km, oddany do ruchu w 2011 r., i budowa obwodnicy Międzyrzeca o długości 6,6 km, oddanej do ruchu w 2008 r. Jak wszyscy doskonale wiemy, realizacja tych odcinków poprawiła nie tylko bezpieczeństwo ruchu, ale również umożliwia właściwy rozwój obszarów leżących wzdłuż oddanych odcinków drogi S19.

    Przechodząc do konkretnych pytań, w ocenie resortu transportu właściwe udrożnienie w pierwszej kolejności tego szlaku komunikacyjnego w obrębie największych miast leżących na szlaku tej drogi, mam na myśli Rzeszów, Lublin i oczywiście Białystok, jest zadaniem priorytetowym ze względu na te zapisy, że część tego szlaku jest w sieci bazowej, czyli w sieci kompleksowej. Oczywiście to jest priorytetem. Dlatego też odcinek S19 Lublin - Lubartów w pierwszej kolejności został oceniony w ramach ciągu S19 Lublin - Białystok. W dokumencie implementacyjnym dla ˝Strategii rozwoju transportu do 2020 roku˝, w oparciu o kryteria i zasady, które zostały przyjęte do oceny, ten odcinek jest na pozycji 32.

    Resort w oparciu o zapisy dokumentu implementacyjnego przygotowuje plan budowy dróg na lata 2014-2020. Podstawą do tego jest, jak powiedziałem, dokument implementacyjny, który został przyjęty i oceniony. Rada Ministrów ten dokument implementacyjny w ostatnim okresie zaakceptowała. Oczywiście prace nad planem budowy dróg na lata 2014-2020 są w tej chwili w zasadzie na ukończeniu. One zostały przedstawione już w resorcie pani minister. Plan budowy dróg jest w ocenie międzyresortowej i oczywiście po tej ocenie zostanie poddany wszelakim konsultacjom społecznym. Mimo tego, że na pozycji 32 w dokumencie implementacyjnym jest odcinek Lublin - Białystok, resort stoi na stanowisku podzielenia tego zadania i wyodrębnienia zadania Lublin - Lubartów, potraktowania go priorytetowo ze względu na te argumenty, które państwo tutaj przytaczaliście, czyli natężenie ruchu, rozwiązanie problemów komunikacyjnych nie tylko miejscowości (Dzwonek) przyległych do Lublina, ale przede wszystkim samego Lublina. Dlatego też resort widzi konieczność umieszczenia tego odcinka drogi w planie budowy dróg w sposób odrębny w stosunku do całego odcinka Lublin - Białystok. Dziękuję bardzo.


10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Jan Łopata:

    Bardzo dziękuję, pani marszałek.

    Panie ministrze, pan poseł Stefaniuk, ale również pan poseł Smolarz, są zainteresowani żywotnie częścią północną przebiegu drogi nr 19 przez gminy Niemce, Lubartów i dalej na Białystok. Także ja, wszyscy posłowie z województw lubelskiego i podkarpackiego, z innych województw wschodniej Polski, jak pan słusznie zauważył, jesteśmy zainteresowani całym przebiegiem drogi nr 19 właśnie przez gminę Konopnica: od węzła Dąbrowica do węzła Konopnica, a potem do Kraśnika, Janowa i Rzeszowa. W związku z powyższym chcielibyśmy, jeżeli jest pan w stanie to zrobić, by pan zarysował konkretne daty. Bylibyśmy bardzo zadowoleni, jakby ta odpowiedź była podobna do tej, której słuchaliśmy przed chwilą, chodzi o drogę w kierunku Lubartowa, by była tak samo konkretna. Bylibyśmy bardzo zadowoleni, bo wydaje nam się, że sprawa drogi nr 19 jest ważniejsza niż drogi nr 17. Jest tak może dlatego, że ta ˝siedemnastka˝ już jest widoczna, już prawie jest, będzie zrobiona. (Dzwonek) Droga nr 19, która rzeczywiście przecina wschodnią Polskę, jest bardzo istotna. Prosimy o podanie konkretów, jeżeli chodzi o te daty. Jeśli podanie ich teraz z trybuny sejmowej jest niemożliwe, prosimy o odpowiedź w formie pisemnej. Dziękuję.


10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Pośle! Oczywiście dziękuję za to dodatkowe pytanie dotyczące drogi S19. W poprzedniej wypowiedzi zaznaczyłem, że priorytetem jest dla nas oczywiście wybudowanie całego odcinka od Lublina do Rzeszowa z możliwością udrożnienia i stworzenia warunków do pełnego skomunikowania tych dużych ośrodków miejskich poprzez przyspieszenie prac w obszarze przylegającym do Lublina. Mam na myśli ten odcinek, o którym powiedziałem, czyli Lublin - Lubartów. Chcielibyśmy również przyspieszyć prace dotyczące w tym przypadku drogi S19 na południe od Rzeszowa. Takie rozwiązania też będziemy proponować w planie budowy dróg w nowej perspektywie. Chciałbym również powiedzieć, że prace dotyczące przygotowania projektów na odcinku Rzeszów - Lublin w zasadzie są na ukończeniu. Jak państwo wiecie, pierwszy odcinek, czyli Rzeszów - Sokołów, został rozstrzygnięty. Zakładamy w swoich działaniach, że wszystkie przetargi na odcinku Rzeszów - Lublin zostaną rozpisane w przyszłym roku i zostaną ogłoszone. Oczywiście też chcielibyśmy, żeby one były jak najszybciej kończone, żeby ta inwestycja wreszcie weszła w fazę czysto wykonawczą. Dla nas, tak jak i pewnie dla państwa, nie ma tutaj żadnych innych scenariuszy. Jest jedynie ten scenariusz, o którym powiedziałem, czyli jak najszybsza budowa tej drogi poprzez właściwe działania, jak w przypadku drogi S17. Chodzi o skomunikowanie południowej części Polski, również o skomunikowanie wschodniej i południowej części Polski ze stolicą. Chcielibyśmy wszystkie duże miasta wojewódzkie skomunikować drogami kategorii S z centrum Polski. To jest cel, który chcemy osiągnąć. Takie działania są podejmowane.

    Jeżeli chodzi natomiast o pytanie szczegółowe, to szczegółową analizę tych rozwiązań, o które pan pyta, rozmawiałem o tym wcześniej o panem posłem, przedstawimy panu posłowi na piśmie, otrzyma je pan w najbliższym czasie. Dziękuję bardzo.



Franciszek Jerzy Stefaniuk i Jan Łopata - pytanie z 21 października 2014 r.


135 wyświetleń

Zobacz także: