Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Bogdan Rzońca:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pani Minister! Apeluję do rządu o zauważenie dramatycznej sytuacji pracowników fabryki wagonów w Gniewczynie w powiecie przeworskim na Podkarpaciu. Apel ten kieruję również do wszystkich parlamentarzystów koalicji PO i PSL. Proszę także parlamentarzystów z Podkarpacia o wnikliwe zainteresowanie się tą sytuacją. Sytuacja jest bowiem taka, że 600 pracowników fabryki wagonów w Gniewczynie jest zagrożonych utratą miejsc pracy. Moim zdaniem rząd nie może biernie przyglądać się tej sytuacji i ma instrumenty do działania. Powinien więc szybko podjąć działanie, zanim właściciele firmy pochodzący ze Słowacji zamkną firmę, sprzedadzą wyprowadzony do innej słowackiej spółki majątek trwały firmy, zanim sprzedadzą ziemię i budynki i od 1 stycznia 2015 r. pozbawią pracowników miejsc pracy.

    Oczywiście w tej chwili jest wyznaczony przez sąd gospodarczy nadzorca sądowy, który zajmuje się tą sprawą, ale jestem przekonany, że my, jako parlamentarzyści, nie powinniśmy przyglądać się biernie sytuacji, w której w majestacie prawa, przy obowiązujących przepisach dzieje się zło zwykłym ludziom pracującym od lat w fabryce w Gniewczynie. Wydaje nam się, jesteśmy wręcz przekonani, że na skutek różnych niezawinionych przez pracowników okoliczności to oni staną się głównymi ofiarami sytuacji prawnej, jaka ma miejsce w tej chwili w Gniewczynie. Moje pierwsze pytanie jest takie: Czy rząd będzie chciał, czy chce i czy będzie umiał zapobiec tej katastrofie?

    Słowaccy właściciele w 2011 r. wyprowadzili (Dzwonek) majątek trwały z firmy do Słowacji. W tej chwili sytuacja jest taka, że fabryka produkująca sprzęt dzierżawi budynki od tej słowackiej spółki, która jest za granicą. Stąd moje podstawowe pytanie: Czy rząd będzie chciał się tą kwestią zainteresować? Pracownicy boją się, że nie będą mieli gdzie przyjść do pracy 1 stycznia 2015 r., bo umowa dzierżawy - już kończę, pani marszałek - kończy się z końcem grudnia 2014 r. Prawdopodobnie pracownicy po prostu nie będą mieli dokąd pójść do pracy. To też jest pytanie do rządu: Czy polski rząd zechce powiadomić słowacki rząd, żeby wpłynął on na właścicieli spółki w Gniewczynie, i podjąć rozmowy? Tu jest potrzebna konkretna decyzja rządu słowackiego i nawiązanie współpracy z rządem polskim oraz z właścicielem spółki, żeby poprzez odpowiednie gwarancje bankowe umożliwić dalsze funkcjonowanie fabryki wagonów w Gniewczynie. Dziękuję bardzo.


10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Grażyna Henclewska:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie i Panowie Posłowie! Bardzo dziękuję za podjęcie tego niezwykle ważnego problemu dotykającego pracowników fabryki wagonów w Gniewczynie w województwie podkarpackim. Sytuacja fabryki wagonów w Gniewczynie jest bardzo skomplikowana zarówno pod względem organizacyjnym, zarządczym, jak i społecznym. Obecna fabryka, dawniej Zakłady Naprawy Taboru Kolejowego Gniewczyna, została w 2001 r. sprzedana inwestorowi słowackiemu przez Narodowe Fundusze Inwestycyjne. W 2011 r. majątek fabryki został przekazany innej słowackiej firmie. Obecnie fabryka jest poddzierżawcą majątku, a umowa dzierżawy kończy się w tym roku.

    9 października sąd w Przemyślu ogłosił upadłość tej firmy z możliwością zawarcia układu i powołał zarządcę sądowego. Obecnie syndyk dokonuje inwentaryzacji. W tej chwili w fabryce zatrudnionych jest ok. 550 osób. Około 100 pracowników rozwiązało stosunek pracy z pracodawcą w oparciu o art. 55 ustawy Kodeks pracy i poszukuje nowego zatrudnienia we własnym zakresie. Powiatowy Urząd Pracy w Przeworsku, w obszarze działania którego znajduje się przedsiębiorstwo, jest gotowy do podjęcia działań aktywizujących wobec zwalnianych pracowników. Jednocześnie z przeprowadzonego przez Ministerstwo Gospodarki rozeznania wynika, że funkcjonujące na obszarze powiatu i okolic podmioty gospodarcze wyrażają gotowość do przejęcia zwalnianych kadr fabryki wagonów z uwagi na ich wysokie kwalifikacje. Starosta powiatowy, dyrektor powiatowego urzędu pracy i kierownictwo Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - według informacji przekazanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - są w bezpośrednim kontakcie z zarządcą sądowym i elastycznie reagują na dynamicznie zmieniającą się sytuację w zakładzie, który znajduje się w procesie upadłości układowej.

    Szanowni państwo, jeśli chodzi o możliwości działania ministra pracy i polityki społecznej, jest to oczywiście skoncentrowanie się na podejmowaniu działań osłonowych wobec osób zagrożonych zwolnieniem z pracy lub zwolnionych. Jeśli chodzi o wykaz, który zostanie przekazany przez syndyka, a który będzie dotyczył wypłat zaległych wynagrodzeń dla pracowników oraz odpraw dla pracowników, których planuje się zwolnić, to te świadczenia zostaną pokryte z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych według obowiązujących zasad przyjętych w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych. Starosta powiatu przeworskiego otrzymał środki na aktywizację osób bezrobotnych z całego powiatu w wysokości 15 mln zł, w tym z rezerwy ministra pracy ok. 5 mln zł. Nie mamy informacji, czy z tych środków korzystali pracownicy fabryki wagonów.

    Chciałabym poinformować, że zwrócę się do marszałka województwa podkarpackiego pana Władysława Ortyla z prośbą o dokładne informacje na temat tego, jakie działania na poziomie regionu zostały podjęte, żeby jako koordynator działań sprawić, byśmy wspólnie wypracowali wszystkie możliwości współpracy, by tę trudną sytuację rozwiązać. Minister gospodarki, jeśli będzie taka potrzeba, ma możliwości, jeśli chodzi o współpracę i aktywną działalność w tym zakresie. Nowe możliwości daje nam znowelizowana ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych, dzięki której w takich przypadkach można aktywniej niż dotychczas działać, ale we współpracy z miejscowym samorządem czy dysponentem gruntów. Jeśli zaistnieje potrzeba, mamy również możliwość dokonania przeglądu w zakresie zatrudnienia w specjalnej strefie ekonomicznej. Na terenie województwa podkarpackiego są obszary należące do trzech specjalnych stref ekonomicznych. Możliwe jest również podjęcie działań przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. (Dzwonek)

    Chciałabym powiedzieć, że zakład jest w upadłości. Te przesłanki zaistniały wcześniej, ale jest szansa na restrukturyzację. Szansę na to daje projekt ustawy o restrukturyzacji, który już znalazł się w Sejmie, rząd przyjął go 9 września. Chciałabym zwrócić uwagę, że celem tej regulacji jest zapewnienie tym przedsiębiorcom i kontrahentom skutecznych instrumentów do restrukturyzacji przy jednoczesnej maksymalizacji ochrony praw wierzycieli. Wprowadza się cztery rodzaje nowych postępowań restrukturyzacyjnych, które będą dopasowane do indywidualnej sytuacji poszczególnych przedsiębiorstw. Ta nowa regulacja jest w ramach dużego programu, dużej polityki nowej szansy, która dotyczy ograniczania ryzyka upadłości oraz sprawnego przeprowadzania upadłości przedsiębiorstw poprzez wykorzystanie możliwości, jakie stwarzają przepisy prawa w zakresie procedur upadłościowych i naprawczych.


10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Andrzej Szlachta:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pani Minister! Pół tysiąca pracowników zakładów w Gniewczynie czeka na konkretną pomoc. Związkowcy trzech centrali zapraszają przedstawicieli zarządu fabryki, zarządcy sądowego, przedstawicieli rządu i parlamentarzystów na spotkanie. Chcą rozmawiać o tym, jak uratować zakład.

    Dlatego zwracam się do pani minister z pytaniami: Czy istnieje realna pomoc w znalezieniu inwestora dla Fabryki Wagonów Gniewczyna? Czy rząd podejmie próbę pomocy finansowej dla fabryki, tak jak to miało miejsce w ostatnim czasie w przypadku jednej z kopalń, gdy kopalnia, która ma pokłady węgla na jeden rok, została dofinansowana ogromną kwotą ze Skarbu Państwa? Czy przy najgorszym scenariuszu, czyli upadku likwidacyjnego, będzie pomoc socjalna dla zwalnianych pracowników oraz ponowna aktywizacja zawodowa zwalnianych pracowników? Pani minister, czy jest możliwe przejęcie spółki przez Skarb Państwa za długi, które fabryka ma (Dzwonek) wobec ZUS i urzędu skarbowego? Proszę odpowiedzieć: Czy rząd jest gotowy realnie pomóc tej załodze i jej rodzinom?


10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Grażyna Henclewska:

    Pani Marszałek! Panowie Posłowie! Tak jak powiedziałam na samym początku, w przypadku tego bardzo skomplikowanego i niezwykle ważnego problemu, z jakim boryka się Fabryka Wagonów Gniewczyna, na pierwszym planie są pracownicy i ochrona czy działania osłonowe wobec osób zagrożonych zwolnieniem z pracy lub też zwolnionych. I tutaj, tak jak powiedziałam, minister pracy i polityki społecznej jest gotowy, ma odpowiednie instrumenty. Tak jak panowie czy państwo wiedzą - również przekazywałam tę informację obecnie - właścicielem fabryki jest firma słowacka, inwestor słowacki, kapitał prywatny. Tak jak mówiłam, mamy możliwość działania w granicach prawa. Na tyle, na ile nam pozwala prawo, będziemy podejmować wszystkie działania, żeby pomóc przede wszystkim pracownikom, ale również, jeśli będzie taka potrzeba, jeśli takie działania wypracujemy, wspólnie będziemy podejmować działania po to, żeby zakład dalej funkcjonował, żeby utrzymać miejsca pracy, bo jest to w naszym interesie. Dlatego też wspólnie z samorządem te działania powinny być wypracowane. Chciałabym też powiedzieć, że razem z Agencją Rozwoju Przemysłu czy polską agencją informacji i inwestycji mamy również możliwość kierowania bezpośredniego zainteresowania inwestorów na ten problem. Dziękuję.



Bogdan Rzońca, Andrzej Szlachta i Piotr Naimski - pytanie z 21 października 2014 r.


391 wyświetleń




Zobacz także:







Bogdan Rzońca, Krzysztof Tchórzewski i Andrzej Adamczyk - pytanie z 27 maja 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 93 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Bogdan Rzońca, Krzysztof...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Anna Paluch, Jan Szyszko, Mariusz Orion Jędrysek, Bogdan Rzońca, Dorota Niedziela - pytanie z 10 września 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 99. Pytania w sprawach bieżących Posłowie Anna Paluch, Jan Szyszko,...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bogdan Rzońca - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawiony przez Prezesa Rady Ministrów dokument: "Stan...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bogdan Rzońca - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Informacja bieżąca w sprawie przyjęcia przez Polskę osób...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bogdan Rzońca - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o rewitalizacji

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy