Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

29 punkt porządku dziennego:


Informacja Rady Ministrów o skutkach obowiązywania ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego wraz z propozycjami zmian (druk nr 2454) oraz ze stanowiskiem Komisji Infrastruktury (druk nr 2640).


Poseł Bożenna Bukiewicz:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Platformy Obywatelskiej mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie w sprawie informacji Rady Ministrów o skutkach obowiązywania ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego wraz z propozycjami zmian (druki nr 2454 i 2640).

    Niniejsza informacja jest realizacją obowiązku nałożonego przez Radę Ministrów stosownie do przepisów ustawy o ochronie praw nabywcy: Rada Ministrów w terminie dwóch lat od wejścia jej w życie dokona kontroli funkcjonowania rozwiązań wprowadzonych ustawą, przedstawi skutki jej obowiązywania oraz propozycje zmian. Należy stwierdzić, że przedstawiona informacja stanowi gruntowną i szczegółową analizę funkcjonowania nie tylko przepisów ustawy, ale również rynku.

    Na wstępie należy podkreślić, że do momentu wejścia w życie ustawy Polska była jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, gdzie nie obowiązywały żadne uregulowania dotyczące stosunków pomiędzy nabywcą a deweloperem. Wówczas ryzyko związane z prowadzeniem inwestycji ponosił nabywca. Wprowadzona w 2012 r. ustawa uregulowała działanie licznych instytucji mające na celu zapewnienie ochrony praw nabywców, w tym środków ochrony nabywców, obowiązków przedkontraktowych deweloperów. Spowodowała również, że umowa deweloperska stała się umową nazwaną. Ponadto wprowadziła instytucję wpisu roszczeń nabywcy do księgi wieczystej, a także regulacje dotyczące odbioru lokalu i składania reklamacji w zakresie wad przedmiotu umowy deweloperskiej. Wprowadziła także prawo odstąpienia od umowy oraz przepisy dotyczące postępowania w przypadku ogłoszenia upadłości dewelopera.

    Informacja przedstawiona przez Radę Ministrów zawiera również wnioski, jakie wynikają z przeprowadzonej kontroli funkcjonowania przepisów ustawy. Z najważniejszych wniosków, jakie nasuwają się po przeprowadzeniu badań i analiz, wynika, że założony przez ustawodawcę cel przedmiotowej regulacji jest realizowany, że poziom ochrony praw nabywców wzrósł. Dzięki wprowadzonemu obowiązkowi stosowania środków ochrony wpłat nabywcy zwiększona została także wiarygodność dewelopera na rynku oraz jego wiarygodność kredytowa w banku. Dzięki wprowadzonym regulacjom nastąpiło zmniejszenie ryzyka nabywcy lokalu oraz jest większa kontrola przedsięwzięcia deweloperskiego, która może zmniejszać ryzyko banku związane z finansowaniem inwestycji. Informacja wskazuje również na małe prawdopodobieństwo, aby regulacje przedmiotowej ustawy mogły wpłynąć na liczbę upadłości deweloperów. Wyniki kontroli w zakresie przestrzegania przez deweloperów przepisów ustawy pokazały również, że liczba naruszeń przepisów nie jest znaczna, co również jest pozytywnym sygnałem.

    Ważnym punktem przedstawionej informacji są propozycje zmian legislacyjnych, jakie w wyniku dokonanej kontroli należałoby wprowadzić w celu jeszcze szerszej realizacji celów ustawy. Przeprowadzony przegląd funkcjonowania przedmiotowej ustawy wskazuje, że niniejsza regulacja wymaga wprowadzenia zmian w zakresie dotyczącym doprecyzowania przepisów regulujących między innymi: zakres przedmiotowy ustawy, obowiązki przedkontraktowe dewelopera, treść umowy deweloperskiej, a także umowy rezerwacyjnej. Ponadto należałoby uzupełnić przepisy dotyczące odbioru lokalu poprzez wyposażenie nabywcy w prawo odmowy dokonania odbioru przedmiotu świadczenia z uwagi na jego istotne wady, a także wprowadzenie sankcji finansowych za niestosowanie przez deweloperów środków ochrony wpłat.

    Jak wskazano w informacji na ten temat, to jest dwa lata po wejściu w życie ustawy, nie jest się w stanie uzyskać wyczerpujących danych pozwalających na pełną ocenę wszystkich regulacji prawnych przewidzianych w ustawie, dlatego też zaproponowano, aby ewentualne decyzje dotyczące zmian w innych zakresach podjęto w nieco późniejszym terminie.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Jak zostało wcześniej wskazane, przedstawiona przez Radę Ministrów informacja stanowi rzetelną i szczegółową ocenę funkcjonowania przepisów ustawy. Mając na uwadze powyższe, klub Platformy Obywatelskiej zagłosuje za przyjęciem niniejszej informacji. Dziękuję bardzo.



Poseł Bożenna Bukiewicz - Wystąpienie z dnia 26 września 2014 roku.


108 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Bożenna Bukiewicz - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bożenna Bukiewicz - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bożenna Bukiewicz - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy