Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (druki nr 2683 i 2732).


Poseł Jan Warzecha:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! Mam przyjemność przedstawić w imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość stanowisko wobec sprawozdania z pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, druk nr 2683.

    Projekt ustawy został przygotowany w związku z koniecznością implementacji unijnego rozporządzenia z 2011 r. Pięć proponowanych zmian ma na celu ujednolicenie regulacji wynikających z rozporządzenia z naszymi krajowymi przepisami w związku ze zmianą dyrektywy z 2000 r.

    Pierwsza zmiana dotyczy uchylenia definicji zawartej w obowiązującej ustawie. Obejmuje ona definicję opakowania środka spożywczego oraz wymagań dotyczących nazewnictwa środków spożywczych, a także czytelnego i niewprowadzającego w błąd oznakowania, chodzi głównie o wielkość czcionki napisów na etykiecie. Całość ustawy dotyczy dwóch resortów: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Zdrowia, a precyzując, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jak wiemy, IJHARS zajmuje się jakością produktów, natomiast Państwowa Inspekcja Sanitarna - bezpieczeństwem i zawartością składników odżywczych.

    Rolnicy mają zostać objęci obowiązkiem zgłoszenia wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu prowadzonej działalności w zakresie czynności typowych dla zakładu pakowania jaj. Wszystkie tego typu zakłady muszą być zgłoszone w Inspekcji Weterynaryjnej i nadzorowane pod względem jakości produktu finalnego. Zmiana polega głównie na tym, że rolnicy indywidualni, którzy prowadzą czynności typowe dla pakowania jaj, jednorazowo będą musieli przybyć do wojewódzkiego inspektora jakości handlowej w celu zgłoszenia, że prowadzą taką działalność. Jak zapewniał przedstawiciel ministerstwa rolnictwa, nie pociągnie to za sobą żadnych skutków finansowych po stronie rolnika.

    Konieczność wprowadzenia tej zmiany argumentowano tym, że w ubiegłym roku napływały skargi do Komisji Europejskiej ze strony importerów z innych krajów członkowskich, że na ich rynek trafiają jaja nieopakowane, nieodpowiedniej jakości. Kraje te skarżyły się w Komisji Europejskiej, że u nas, w Polsce, system znakowania jaj jest niewłaściwie wdrożony.

    W zmienianej ustawie doprecyzowano przepisy odnoszące się do obowiązku przekazywania Komisji Europejskiej informacji o podmiotach zwolnionych ze znakowania jaj. Chodzi o jaja bezpośrednio dostarczane do przetwórstwa, natomiast ma to nie dotyczyć jaj wysyłanych do innych krajów.

    Rozporządzenie nr 1308 ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych wprowadziło zmianę w definicji bydła, którego tusze muszą być poddawane klasyfikacji. Od 1 stycznia 2014 r. klasyfikacji należy poddawać bydło w wieku od ósmego miesiąca, a nie - jak było dotychczas - to powyżej 300 kg wagi.

    Wprowadza się dobrowolne, automatyczne techniki klasyfikacji tusz wołowych. Do tej pory dokonywano oceny metodą wzrokową.

    W procedowanym projekcie ustawy doprecyzowano procedury związane z kontrolami prawidłowości dokonywanych transakcji finansowych. Chodzi tu głównie o relacje pomiędzy Agencją Rynku Rolnego, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz GIJHARS w kontekście gwarancji funduszu rolniczego, którego mogą być beneficjentami.

    W projekcie ustawy jest zawarta kwestia bezpieczeństwa żywności wynikająca z ustawy z 2006 r., obejmująca m.in. wprowadzenie korekt w zawartych w ustawie definicjach odnoszących się do okresu trwałości składnika odżywczego oraz uchylenie przepisów ustawy wdrażającej wymagania w zakresie oznakowania żywności.

    Prezydium komisji rolnictwa zaproponowało procedowanie bez powoływania podkomisji.

    Pan poseł Jan Krzysztof Ardanowski podczas pierwszego czytania zgłosił w imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość poprawkę dotyczącą zwiększenia skuteczności kontroli prowadzonej przez inspekcję jakości handlowej. Dotyczy ona art. 24, art. 25, art. 26 i art. 27 określających sposób prowadzenia kontroli i to, jakie uprawnienia ma inspektor, który wchodzi na teren zakładu, co może kontrolować i w jakich pomieszczeniach, sposób zabezpieczenia zarówno pobranych próbek, wtórników, jak i partii produktów, które nie powinny trafiać na rynek do czasu zakończenia kontroli. Poseł argumentował, że są przykłady, które wskazują, że ze względu na procedury administracyjne: odwoływanie się właściciela, oczekiwanie na wynik z laboratorium, produkt trafia na rynek przed ostatecznym wynikiem kontroli. Uznał, że to wymaga poprawienia. Zaproponował, aby art. 26 ust. 1 nadać brzmienie: Dokumenty, artykuły rolno-spożywcze i inne przedmioty mające związek z kontrolą oraz pomieszczenia, w których dokonuje się czynności kontrolnych, o których mowa w art. 23 ust. 2, mogą być zabezpieczone w sposób, który jest określony w art. 27. Uznał, że inspektor zadecyduje o tym, czy zabezpieczenia wymagają tylko i wyłącznie próbki i wtórniki, czy też partia, która nie może być wpuszczona na rynek do czasu ostatecznego wyniku kontroli. Rząd poparł poprawkę posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

    Zaproponowana została również druga poprawka, przez dyrektor departamentu, aby ustawa weszła w życie z dniem 13 grudnia 2014 r., tak jak we wszystkich krajach członkowskich Unii, na co komisja wyraziła zgodę. (Dzwonek)

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Prawo i Sprawiedliwość jest za wzmocnieniem instytucji kontrolnych, aby chronić dobrą, zdrową polską żywność przed wszelkiego rodzaju fałszerstwami. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jan Warzecha - Wystąpienie z dnia 24 września 2014 roku.


68 wyświetleń

Zobacz także: