Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

21 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2739).


Poseł Łukasz Krupa:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Twój Ruch przedstawię stanowisko klubu wobec proponowanych zmian w ustawie o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawie o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw. Niektóre inne ustawy to ponad 20 różnego rodzaju projektów. Wszystko to jest zawarte w druku nr 2739.

    Dzisiaj już wiele tutaj powiedziano. Szeroko zaprezentowano projekt i kierunki zmian. Na pierwszy rzut oka widać, że są to zmiany rewolucyjne, zmiany, wydawałoby się, wymagające szerokiej debaty, dyskusji, skrupulatnej analizy i dokładnego przygotowania. Tymczasem dokumenty, projekty tych zmian datowane są na lipiec tego roku. Do Sejmu wpłynęły w połowie września. Po kilku dniach trafiły na posiedzenie Sejmu. Dwa dni temu dowiedzieliśmy się o tym, że ten dokument będzie procedowany podczas tego posiedzenia. Cały akt prawny, uzasadnienie, różnego rodzaju zestawienia i opinie, ma 330 stron. Przy normalnej pracy parlamentarnej w trakcie posiedzeń komisji nikt nie jest w stanie w ciągu dwóch dni przygotować analiz, a tym bardziej odnieść się do tego, czy zaproponować jakąś korektę. Oczywiście wydawałoby się, że przy takich zmianach, ograniczenie biurokracji, koszt tego i oszczędności, 4 mln to tak naprawdę żadne oszczędności, ale próba walki z nepotyzmem czy uproszczenia dla przedsiębiorców to oczywiście piękne deklaracje, bardzo potrzebne i akceptowalne przez wszystkie kluby. Próba tworzenia przyjaznej administracji w przyjaznym państwie to jest to, z czym Twój Ruch się utożsamia. Natomiast w takim trybie procedowania, jak i w tej sytuacji, w tym konkretnym przypadku rząd zaproponował daleko idące zmiany przygotowywane przynajmniej na etapie drogi sejmowej na kolanie i w bardzo szybkim tempie z założeniem, że mają wejść w życie już 1 stycznia 2015 r. z drobnym wyjątkiem, z wyjątkiem części, które mają wejść w życie dopiero od marca, ale to jednak jest kilka miesięcy.

    Wydaje się, iż z doświadczenia wynikającego z procedowania nad ustawami i ich wprowadzania w życie, chociażby na przykładzie różnego rodzaju dyrektyw unijnych, które państwo polskie w wielu przypadkach wprowadza z kilkumiesięcznym albo często ponadrocznym opóźnieniem, wiemy, że na tak szerokie zmiany i budzące takie kontrowersje propozycje wypadałoby zabezpieczyć kilka tygodni. Być może istnieje potrzeba stworzenia podkomisji specjalnej, żeby taki projekt skonsultować zarówno ze środowiskami politycznymi, jak również z samymi zainteresowanymi, których te zmiany będą dotyczyć.

    W naszym przekonaniu na tym etapie i przy takim trybie procedowania, choć na pierwszy rzut oka uzasadnienie, wydawałoby się, idzie w dobrym kierunku, właśnie odbiurokratyzowania, walki z nepotyzmem, oszczędności, uproszczenia dla przedsiębiorców... Te hasła wydają się kuszące, natomiast same rozwiązania są na tyle kontrowersyjne, że - jeszcze raz to powiem - w takim trybie procedowania tak daleko idących zmian Twój Ruch na ten moment nie będzie popierał i najprawdopodobniej poprzemy wniosek o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Łukasz Krupa - Wystąpienie z dnia 25 września 2014 roku.


115 wyświetleń