Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, sporządzonej w Stambule dnia 11 maja 2011 r. (druki nr 2515 i 2701).


Poseł Beata Bublewicz:

    Dziękuję bardzo.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Wierzymy w panią.)

    W panią też zawsze wierzę, pani profesor.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Żebyśmy się nie rozczarowali.)

    Mam nadzieję, że będziemy się różnić pięknie.

    Pani Marszałek! Pani Minister! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska mam zaszczyt przedstawić Wysokiej Izbie stanowisko wobec sprawozdania Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Konwencja ta weszła w życie 1 sierpnia 2014 r. Obecnie stronami konwencji jest 14 państw, w tym osiem państw Unii Europejskiej.

    Konwencja jest pierwszym traktatem, który kompleksowo odnosi się do problematyki zwalczania przemocy wobec kobiet, w tym przemocy domowej. Ochrona, którą zapewnia konwencja, ma przyczynić się do eliminacji tego zjawiska oraz wszelkich innych form dyskryminacji kobiet. Podstawowym zobowiązaniem państw stron konwencji jest przyjęcie regulacji prawnych i innych rozwiązań w zakresie praktyki administracyjnej niezbędnych do promowania i chronienia praw kobiet do życia wolnego od przemocy w sferze prywatnej i publicznej. Powodem decyzji o powstaniu konwencji jest zauważenie faktu, że zjawisko przemocy jest związane z płcią, bowiem ofiarami przemocy są najczęściej kobiety. 45% kobiet w Unii Europejskiej deklaruje, że co najmniej raz padło ofiarą przemocy ze względu na płeć, a 40-45% kobiet doświadczyło molestowania seksualnego w pracy. Szacuje się, że w Europie w wyniku przemocy ze względu na płeć codziennie umiera siedem kobiet. Z badań Eurobarometru wynika, że zjawisko przemocy wobec kobiet jest bardzo częste. Co czwarta osoba zna kobietę będącą ofiarą przemocy domowej, a co piąta zna sprawcę przemocy.

    Warto także podkreślić, że większości aktów przemocy wobec kobiet dokonują mężczyźni z bezpośredniego otoczenia ofiar, głównie partnerzy lub byli partnerzy. Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, była pełnomocniczka rządu do spraw równego traktowania, która 18 grudnia 2012 r. złożyła podpis pod konwencją o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet, uważa: W Polsce panuje powszechne przekonanie, że ognisko domowe jest domeną wyłącznie kobiety. Powinna ona bezpłatnie świadczyć wszelkie usługi w zakresie sprzątania, gotowania, prasowania i opieki nad dziećmi. Kobiety, które tego nie robią, są postrzegane jako złe matki i żony. W sytuacjach kryzysowych może to prowadzić do przemocy. Jasno pokazała to słynna kampania ˝Bo zupa była za słona˝. Przekonanie, że kobiety są istotami biernymi, mniej inteligentnymi, mniej odważnymi i mniej ambitnymi, powoduje, że od początku inaczej formułuje się oczekiwania wobec dziewczynek, a potem kobiet. Kultywuje się w nich postawę bierności i skromności, co potem wpływa na ich sytuację na rynku pracy. Kobiety proszą rzadziej o awans nie dlatego, że rzadziej na niego zasługują, ale właśnie dlatego, że od małego tłumaczy im się, że skromność jest jedną z głównych kobiecych zalet. W związku z tym kobiety same rezygnują z dodatkowych starań o pracę i wyższe stanowiska. Postrzeganie kobiet jako biernych i uległych również prowokuje przemoc, w tym seksualną. Walka o świat bez stereotypów to walka o świat bardziej sprawiedliwy, bardziej prawdziwy i wolny od przemocy. Koniec cytatu.

    (Głos z sali: O, bardziej sprawiedliwy.)

    W preambule konwencji, jak i w raporcie wyjaśniającym podkreśla się związek pomiędzy osiąganiem... (Gwar na sali)

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Przepraszam, pani posłanko.

    Bardzo proszę o cichsze rozmowy albo przeniesienie ich do kuluarów, bo naprawdę państwo przeszkadzają w wystąpieniu, a mnie w prowadzeniu obrad.

    (Poseł Jan Dziedziczak: Z prawej strony.)

    Tak się składa, że z prawej strony.

    Poseł Beata Bublewicz:

    Jestem pewna, że pan poseł wysłucha do końca... (Poruszenie na sali)

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Bardzo proszę prawą stronę o to, aby umożliwić mi prowadzenie obrad, a pani posłance wypowiedź.

    Bardzo proszę kontynuować, pani posłanko.

    Poseł Beata Bublewicz:

    Dziękuję uprzejmie.

    Podkreśla się związek pomiędzy osiąganiem równości płci a eliminacją przemocy wobec kobiet zarówno w prawie, jak i w praktyce. Równość płci zmniejsza zagrożenie przemocą, dlatego też zapobieganie przemocy wiąże się z promowaniem równości płci rozumianej jako równość szans kobiet i mężczyzn, solidarne i sprawiedliwe dzielenie się prawami i obowiązkami zarówno w życiu rodzinnym, jak i zawodowym. Zapobieganie przemocy wobec kobiet to także podejmowanie niezbędnych działań, by promować zmianę społecznych i kulturowych wzorców zachowań kobiet i mężczyzn, tak aby wykorzenić uprzedzenia, zwyczaje, tradycje oraz inne praktyki oparte na idei niższości kobiet lub na stereotypowym postrzeganiu ról społecznych kobiet i mężczyzn. Konwencja wyraźnie zachęca państwa do stosowania jej postanowień wobec wszystkich ofiar przemocy domowej. (Dzwonek)

    Już kończę, pani marszałek.

    Profesor Małgorzata Fuszara, pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania, podkreśla: Nie jest prawdą, że konwencji nie stosuje się do mężczyzn. Państwa są zachęcane, żeby konwencja była stosowana wobec wszystkich. Pamiętajmy, że konwencja nie jest pisana wyłącznie dla Polski, lecz dla wszystkich. Pewne formy przemocy zdarzają się na szczęście daleko od nas, co nie znaczy, że nigdy nie mogą zdarzyć się na naszym terytorium. Nie ma żadnych wątpliwości, że taki akt poświęcony zwłaszcza przemocy wobec kobiet jest niesłychanie potrzebny. Nie ma mowy nie tylko o równości, ale i o poszanowaniu podstawowych praw człowieka - koniec cytatu.

    Podsumowując, chcę wyraźnie i stanowczo podkreślić, że ratyfikacja konwencji pozwoli skuteczniej zwalczać przemoc wobec kobiet, w tym również przemoc w rodzinie, a zawarte w niej postanowienia są ważnym krokiem w kierunku respektowania praw człowieka i ochrony ofiar przemocy.

    W związku z tym klub Platformy Obywatelskiej będzie głosować za jej przyjęciem. Słabszych trzeba zawsze chronić. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Beata Bublewicz - Wystąpienie z dnia 24 września 2014 roku.


539 wyświetleń




Zobacz także:









Poseł Beata Bublewicz - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Poprawione sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Beata Bublewicz - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Poprawione sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Beata Bublewicz - Wystąpienie z dnia 09 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy