Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Wybór Marszałka Sejmu (druk nr 2746).


Poseł Andrzej Gałażewski:

    Panowie Marszałkowie! Pani Premier! Panie Przewodniczący Rady Europejskiej! Wysoki Sejmie! Przypadł mi w udziale zaszczyt zarekomendowania w imieniu klubu Platformy Obywatelskiej posła Radosława Sikorskiego na funkcję marszałka Sejmu.

    Poseł Radosław Sikorski to mocny człowiek na trudne czasy. A czasy są trudne - wszyscy doskonale sobie z tego zdajemy sprawę - szczególnie w obszarze bezpieczeństwa. Konflikt na Ukrainie, embargo rosyjskie na polskie produkty, kłopoty z dostawą gazu i butne wypowiedzi prezydenta Putina, że mógłby w trzy dni, gdyby tylko chciał, zająć Warszawę - tymi wszystkimi problemami będziemy się też musieli zajmować tutaj, będziemy je musieli rozwiązywać tu w Sejmie. Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa nie jest już li tylko domeną rządu. W celu zapewnienia bezpieczeństwa kraju konieczna jest współpraca prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, rządu i parlamentu. Radosław Sikorski gwarantuje, że współpraca ta będzie doskonała.

    Pozycja Polski w Unii Europejskiej w okresie ostatnich 7 lat zasadniczo się poprawiła. Świadczy o tym wybór premiera Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej, jedno z najwyższych stanowisk w Unii Europejskiej. Wysoka międzynarodowa pozycja Polski to także osobista zasługa Radosława Sikorskiego - szefa naszej dyplomacji - i jego ekipy. Nie udałoby się zjednać polityków europejskich dla naszych planów, gdyby nie wysokie zdolności negocjacyjne kandydata na marszałka Sejmu. Radosław Sikorski, polityk znany i ceniony w wielu stolicach świata, niewątpliwie wzmocni rangę Sejmu w wielu dziedzinach, włączając w to dialog międzynarodowy i bezpieczeństwo kraju.

    Parlamentarny wymiar wspólnej polityki zagranicznej nabrał większego znaczenia. Przypomnę Wysokiemu Sejmowi, że w kwietniu 2012 r. na tej sali konferencja przewodniczących parlamentów powołała do życia międzyparlamentarną konferencję dotyczącą bezpieczeństwa, polityki zagranicznej i obronności. Konferencja jest miejscem, gdzie ścierają się poglądy i interesy parlamentów narodowych, tak zróżnicowanych w wielu dziedzinach Unii Europejskiej. To m.in. na tym forum z mozołem wykuwa się wspólne stanowisko Unii Europejskiej w sprawach bezpieczeństwa.

    Rola Polski w kształtowaniu wspólnej polityki bezpieczeństwa nie jest bagatelna. Radosław Sikorski, kierując polską dyplomacją, konsekwentnie i z determinacją wskazywał naszym partnerom europejskim na rosnące zagrożenie na wschodnich granicach Unii Europejskiej, proponując z jednej strony dialog, a z drugiej strony wzmocnienie obronności Unii Europejskiej.

    Wierzę, że Radosław Sikorski jako marszałek Sejmu nada międzyparlamentarnej konferencji większego znaczenia i poprzez posłów reprezentujących Sejm na tym forum będzie proponował nowe inicjatywy. Biorąc pod uwagę sposób działania Radosława Sikorskiego, kierującego przez ostatnie 7 lat Ministerstwem Spraw Zagranicznych, jestem o tym przekonany.

    Przypomnę zaledwie dwie z wielu inicjatyw ministra Sikorskiego. Wspominał już o tym Rafał Grupiński.

    Pierwsza - zresztą obie wpłynęły pozytywnie na nasz region i na sytuację w kraju - to Partnerstwo Wschodnie, wspólna polsko-szwedzka inicjatywa. To dzięki tej inicjatywie w przyszłości Mołdawia, Ukraina i Gruzja będą miały możliwość bycia członkami Unii Europejskiej. Te trzy państwa weszły na ścieżkę w kierunku Zachodu.

    Druga to ustanowienie strefy bezwizowej z obwodem kaliningradzkim. To znacznie wzmocniło sytuację gospodarczą województwa pomorskiego, ale także w perspektywie długofalowej być może wpłynie pozytywnie na relacje polsko-rosyjskie. O tym nie powinniśmy zapominać.

    Krytycy Radosława Sikorskiego obawiają się wzrostu napięcia politycznego w Sejmie. Jeżeli spojrzymy na dokonania naszego kandydata, będziemy musieli przyznać, że obawy te są płonne, nie mają żadnego uzasadnienia. Świadczą o tym chociażby dwa podane przeze mnie przykłady. Obie inicjatywy miały na celu zbliżenie uprzedzonych do siebie narodów i skonfliktowanych państw. Radosław Sikorski okazał się mistrzem dialogu, a nie destrukcji.

    Chciałbym także wspomnieć o dużej pracy wykonanej przy konsekwentnej modernizacji i polepszeniu organizacji pracy oraz racjonalizacji wydatków ministerstwa i polskich placówek zagranicznych. Dobra organizacja pracy i racjonalizacja wydatków publicznych to także przymioty, którymi powinien się cechować marszałek Sejmu.

    Klub Platformy Obywatelskiej proponuje Sejmowi na funkcję marszałka Sejmu posła z charakterem, znanego z wielu inicjatyw, które osiągnęły sukces, umiejętnego negocjatora i człowieka dialogu. Apeluję do wszystkich posłów, także opozycji, żeby uprzedzenia zostawić w kuluarach i bez obaw poprzeć naszego kandydata Radosława Sikorskiego na funkcję marszałka Sejmu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Andrzej Gałażewski - Wystąpienie z dnia 24 września 2014 roku.


189 wyświetleń