Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Jerzy Kozdroń:

    Szanowni Państwo! Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Czuję się jak dziecko we mgle po tych pytaniach. Posłowie zadali 42 pytania, z tego większość nie dotyczy ani kompetencji, ani uprawnień ministra sprawiedliwości, bo w dziale obejmującym sprawiedliwość to my w istocie rzeczy mamy tylko taką możliwość, żeby prowadzić prace legislacyjne jako reakcję czy w odpowiedzi na zjawiska patologicznej przestępczości. Tymczasem pytania, a takie były, dlaczego tam nie ma obwodnicy, a dlaczego nie ma wytycznych, to są pytania do specjalistycznych resortów, do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

    Na te pytania nie jestem w stanie państwu odpowiedzieć, natomiast do jednej rzeczy się zobowiązuję, wszystkie te pytania przekażę właściwym resortom, żeby udzieliły państwu odpowiedzi. Dlatego nie usłyszycie ode mnie odpowiedzi na większość pytań. Natomiast chciałbym państwu powiedzieć tak, niektóre pytania się powtarzały, a mam zbyt mało czasu, i tu jeszcze pani poseł mi zwraca uwagę, żeby było krótko, ponieważ zna mnie z mojego gadulstwa, w związku z tym będę chciał zmieścić się w tych 10 minutach. Chciałbym tylko omówić kilka podstawowych w mojej ocenie kwestii.

    Dlaczego mamy zjawisko przestępczości drogowej, a szczególnie dlaczego wciąż występuje, mimo że maleje, zjawisko popełniania przestępstw przez pijanych kierowców? Przede wszystkim, proszę państwa, w mojej ocenie jest to kwestia przyzwolenia społecznego. Musimy mieć też świadomość, że staramy się oceniać łagodnie osoby, które dopuszczają się takich czynów. Kiedy widzimy to w telewizji, jesteśmy wzburzeni, natomiast kiedy to dotyczy sprawcy, który np. mieszka po sąsiedzku, to mówimy: Boże, jakie go nieszczęście spotkało, ponieważ nie mamy w sobie zakodowanego jednoznacznego potępienia. To jest tak jak w przypadku znęcania się nad rodziną, bo przecież są też ojcowie, którzy w stanie nietrzeźwym znęcają się nad rodzinami. Mamy do czynienia z piciem alkoholu w pracy, z nietrzeźwymi pracownikami, z tym zjawiskiem też nie możemy do końca się uporać, zwalczamy to. A przecież spożywanie alkoholu to zjawisko społeczne. Jeżeli zabierzemy się za walkę z alkoholizmem, to będziemy również w stanie ograniczyć wypadki czy zjawisko prowadzenia pojazdów po spożyciu czy w stanie nietrzeźwym. To jest pierwsze moje spostrzeżenie. Organy wymiaru sprawiedliwości, sądy, prokuratura czy policja, same nie rozprawią się z tym problemem. Potrzebna jest pomoc społeczna, potrzebna jest akcja medialna w telewizji, w prasie, potrzebna jest edukacja w szkołach dzieci i młodzieży. Musimy zwrócić uwagę na to, jakie nieszczęścia powodują te wypadki, jakie zagrożenie dla ogółu społeczeństwa stanowią osoby prowadzące po pijanemu. To jest problem społeczny.

    Drugi problem to problem legislacyjny. Czy rząd, parlament stosunkowo adekwatnie, szybko i odpowiednio reagują na te wszystkie zjawiska? Tutaj kilku posłów powiedziało mi jedną bardzo, bardzo istotną rzecz. To nie jest problem wysokości kary, to jest problem jej skuteczności, szybkości i nieuchronności. To jest problem. Sądy wydają wyroki z warunkowym zawieszeniem. W 99% osoby popełniające przestępstwo prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwym, to jest przestępstwo formalne, otrzymują kary pozbawienia wolności w zawieszeniu. Wszyscy państwo wiecie, że obok kary pozbawienia wolności istnieje jeszcze kara ograniczenia wolności, kara grzywny, która jest zdecydowanie bardziej dolegliwa od kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem. Ta kara po prostu jest, ale jej nie ma, bo ona jest niewykonywana, ona jest niedotkliwa dla sprawcy. Sprawca po wyjściu z sądu, z sali rozpraw w istocie rzeczy dostaje rok w zawieszeniu. Na czym ta kara polega? Tylko na tym, że jeżeli w okresie próby popełni nowy czyn, to będzie działał w tzw. warunkach recydywy. A tak to nie ma tej kary. Wymiar sprawiedliwości musi sięgnąć do kar dotkliwych, takich jak kara grzywny, kara ograniczenia wolności. Byłem ostatnio na posiedzeniu Komisji Infrastruktury, mówimy tak: Społeczeństwo jest ubogie, a wy sięgacie do jego kieszeni. Jak to społeczeństwo jest ubogie, skoro stać je na samochody, na drogie pojazdy? To na samochód stać, ale na zapłacenie kary już nie? Nie, musimy sięgnąć do kieszeni sprawców, bo oni są dla nas zagrożeniem. Jeżeli będziemy od samego początku surowo traktowali sprawców, to będą efekty. One nadchodzą zbyt wolno, ale mam nadzieję, że pojawią się wcześniej, niż nam się wydaje.

    Miałem mówić o legislacji, a zacząłem mówić o wymiarze sprawiedliwości. Natomiast to się ze sobą nierozerwalnie wiąże, proszę państwa, ponieważ w coraz większym stopniu ograniczamy możliwości warunkowego zawieszania kar. Oprócz art. 178a § 4 mamy art. 69 Kodeksu karnego, który mówi, że nie zawiesza się wymierzonej kary pozbawienia wolności tak jak za czyn chuligański - tylko w szczególnie uzasadnionych wypadkach. Sąd musi mieć tego świadomość, kiedy zawiesza karę pozbawienia wolności tak jak w przypadku czynu chuligańskiego, i musi wykazać na rozprawie podczas swojego uzasadnienia, podawania ustnie motywów wyroku, że zachodzi ten szczególnie uzasadniony wypadek niestosowania izolacyjnej kary pozbawienia wolności wobec sprawcy i że ta kara, decyzja, żeby go nie zamykać, jest uzasadniona. Natomiast powinno się stosować regułę: Po raz drugi popełniłeś przestępstwo formalne prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwym, bez względu na to, czy skutek wystąpił, czy też nie, stosujemy karę izolacyjną.

    Po drugie, chciałbym państwu przypomnieć, że w tym Sejmie, w tym parlamencie pracujemy nad częścią ogólną Kodeksu karnego, która w tym zakresie ogranicza możliwości warunkowego zawieszania kary pozbawienia wolności. Mówi się tu, że tylko kary do jednego roku pozbawienia wolności będą mogły być zawieszane. O co tu chodzi? Chodzi tu o tę złą praktykę, że mimo że ktoś doprowadza do wypadku komunikacyjnego w stanie nietrzeźwym, że są obrażenia ciała u poszkodowanego czy nawet są ofiary, sąd zawsze dopatruje się możliwości zawieszenia wykonania kary. Tutaj mówimy: nie, takich sytuacji nie będzie, nie będzie ustawowej możliwości zawieszenia kary pozbawienia wolności.

    (Poseł Dariusz Cezar Dziadzio: Brawo!)

    Jest kwestia innych środków. Czy stosując tylko same kary, wychowamy społeczeństwo i doprowadzimy do tego, że nie będzie pijanych kierowców na drogach? Wydaje się, że trzeba stosować szeroki wachlarz działań, począwszy od kar majątkowych. Jednocześnie chodzi o wszelkiego rodzaju oddziaływanie na tych byłych sprawców, którzy utracili prawo jazdy i ubiegają się o przyznanie na nowo uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mówimy o alkolockach, o których pan poseł Racki był łaskawy wspomnieć. Bardzo dużą dyskusję wywołały one w Komisji Infrastruktury i trzeba powiedzieć, że nie było tu przychylnej reakcji posłów. A my mówimy tak: każda metoda, żeby ograniczyć tę patologię, jest dobra. Jeżeli wprowadzamy alkolocki dla sprawcy, który kiedyś był karany za jazdę w stanie nietrzeźwym - mimo że mówi, że już nie pije, kiedy nabywa na nowo uprawnienia, musi ten alkolock mieć i nie uruchomi pojazdu, dopóki nie wykaże, że nie jest w stanie nietrzeźwym - to jest to jakaś metoda walki z tą patologią. Mówimy, że to jest nieskuteczne, bo sąsiad przyjdzie, dmuchnie i ten kierowca pojedzie. No, wszystko jest możliwe. (Dzwonek) Musimy się też zająć takimi sprawcami, którzy przyczyniają się do tego, że tego rodzaju przestępstwa są popełniane. Jeżeli takie coś byśmy ustalili, to w tym momencie mielibyśmy takie zjawisko, że ktoś pomaga w popełnieniu przestępstwa, a to jest współsprawstwo w jakimś sensie, i to też podlega odpowiedzialności karnej.

    Ponieważ już czas mija, proszę państwa...

    (Poseł Ligia Krajewska: Skończył się.)

    ...przepraszam, że na szczegółowe pytania nie odpowiedziałem. Panie marszałku, odpowiem na wszystkie pytania na piśmie. (Oklaski)



Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 11 września 2014 roku.


44 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uzgodnieniu płci

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uzgodnieniu płci

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie Kodeksu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o przedstawionym przez Prezydenta...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy