Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Jerzy Kozdroń:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Zanim odpowiem na pytanie, a w zasadzie na pytania postawione przez pana wnioskodawcę, dotyczące stanu bezpieczeństwa w ruchu lądowym, chciałbym się skoncentrować na statystykach, ponieważ to nam obrazuje stan bezpieczeństwa, pokazuje, czy on się poprawia, czy ulega pogorszeniu.

    (Poseł Józefa Hrynkiewicz: Znamy to.)

    Rozumiem, że pani zna, ale nie wszyscy znają, pani poseł. Jeżeli pani pozwoli, to ja je przedstawię.

    W 1999 r. w wyniku wypadków komunikacyjnych zginęło 6730 osób, a wtedy pojazdów samochodowych zarejestrowanych w Polsce było 8 mln. W 2013 r. były 3352 ofiary, tyle osób zginęło, a zarejestrowanych było 20 mln pojazdów. Zatem mamy świadomość, że pojazdów nam przybyło, jest ich kilkakrotnie więcej, a jednocześnie cały czas była tendencja spadkowa, jeśli chodzi o liczbę osób, które ginęły w wypadkach komunikacyjnych.

    Czy te 3300 osób, które zginęły, to jest stan zadowalający? Wedle naszych informacji, z naszych obserwacji wynika, że w tym roku będzie o kilkadziesiąt osób mniej w stosunku do roku poprzedniego. Nie jesteśmy z tego stanu zadowoleni, ponieważ na tle statystyk innych państw wyglądamy bardzo źle. Przykładowo w takim kraju jak Niemcy, co prawda dwukrotnie większym od naszego, doszło do 299 tys. wypadków komunikacyjnych, ale w Niemczech w tych wypadkach zginęło tylko 3600 osób. Jakkolwiek w Polsce było mniej wypadków komunikacyjnych, bo było ich tylko 37 tys., to - tak jak już wcześniej mówiłem - ponad 3300 osób zginęło w wypadkach komunikacyjnych. Liczba osób, które straciły życie w wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców jest jeszcze mniejsza. Dlatego problem pijanych kierowców w naszej ocenie jest jednym z problemów, jednym ze zjawisk, które należy zwalczać, bo można w ogóle wyeliminować wypadki powodowane przez pijanych kierowców, ale istnieje problem wypadków powodowanych przez kierowców prowadzących z nadmierna prędkością oraz niemających umiejętności prowadzenia pojazdów, bo to się niejako z sobą wiąże. Chodzi o osoby trzeźwe, ale niezachowujące bezpieczeństwa w ruchu lądowym, jeżdżące po drogach z niedozwoloną prędkością.

    Co rząd w tej sprawie zrobił i co robi? Tu odpowiem na pytanie pani poseł, która się bardzo denerwowała. Poszczególne rządy w przeszłości konsekwentnie zwiększały represyjność za przestępstwa, jakimi są wypadki drogowe, w tym za wypadki spowodowane przez pijanych kierowców. Pytanie jest takie: czy osiągnęliśmy namacalne efekty? Jakkolwiek są statystyki, które wskazują na to, że zmniejsza się liczba wypadków, to nie jesteśmy z tego zadowoleni. Dlatego doszliśmy do takiego oto przekonania, że to nie jest problem samej wysokości wymierzanej kary, samej represyjności ustawy i trzeba zastosować szeroką paletę innych oddziaływań na sprawców wypadków.

    Zgadzamy się... Powiem może, że w tym zakresie rząd przygotował projekt ustawy, złożył go do Sejmu i ten projekt jest w Sejmie. Chciałbym też powiedzieć, że są w Sejmie projekty Klubu Parlamentarnego PSL oraz posłów z Prawa i Sprawiedliwości, które przewidują podobne rozwiązania, rozwiązania nakierowane przede wszystkim na dolegliwość majątkową. I tak, o ile posłowie PiS przewidują taką oto możliwość zastosowania przepadku pojazdu mechanicznego, o tyle w projekcie rządowym przewiduje się możliwość orzeczenia nawiązki lub świadczenia pieniężnego, ponieważ wychodzimy z założenia, że ten rodzaj kary ekonomiczno-odszkodowawczej jest bardziej skuteczny, efektywny i możliwy do szybkiego wykonania, bo orzeczenie samego przepadku może spowodować określone komplikacje i perturbacje. Najczęściej bowiem jest tak, że pojazd mechaniczny, samochodowy jest współwłasnością małżonków. Dzisiaj jest bardzo popularne, że pojazd ten jest własnością leasingodawcy, zatem nie jest własnością samego prowadzącego pojazd, więc orzeczenie przepadku byłoby tu niedopuszczalne. Często mamy do czynienia z przypadkami użyczenia. Jakkolwiek te przepisy mówią, że jeżeli sprawca wypadku nie jest właścicielem pojazdu, to należy mu zasądzić kwotę równą wartości tego pojazdu, który podlegałby przepadkowi. Natomiast czym by to skutkowało? Pierwsza sprawa: należałoby na przykład gdzieś te pojazdy przechowywać, trzeba by znaleźć jakieś miejsca. Druga sprawa: te pojazdy często byłyby uszkodzone. Kto miałby wykonać ich remont? Trzecia sprawa: w sytuacji, kiedy pojazd jest współwłasnością małżonka, nie moglibyśmy go zabrać właśnie z tego powodu, byłby problem wpisu do dowodu rejestracyjnego. Dlatego uważamy, że w tych sytuacjach, o których rozmawiamy z prokuraturą i z Policją, polegających na tym, że sprawca powoduje wypadek, prokurator dokonuje zabezpieczenia majątkowego, zabezpieczenia tego pojazdu, na poczet przyszłych kar majątkowych, bo to jest bardziej skuteczne, a może to dotyczyć nie tylko pojazdów, ale również może on dokonać zajęcia rachunków bankowych, nawet może dokonać wpisu do hipoteki - na poczet kar finansowych grożących sprawcy. Dlatego też uważamy, że rozwiązania karnofinansowe proponowane w tym projekcie rządowym, które dotyczą nawiązek, świadczeń pieniężnych, są bardziej adekwatne i łatwiejsze do wyegzekwowania.

    Projekt przewiduje możliwość wydłużenia okresu, na który będzie orzekana kara zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, jak również rozszerzenie katalogu zakazów bezwzględnych, bo do tej pory dotyczyło to tylko sprawców wypadków komunikacyjnych ze skutkiem śmiertelnym lub w postaci ciężkich obrażeń.

    Przewidujemy obligatoryjne orzekanie tego zakazu dożywotnio w sytuacji, kiedy sprawca dopuszcza się popełnienia przestępstwa prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, a więc samego formalnego popełnienia przestępstwa. Nie ma tu mowy o skutkach, ale o przestępstwie polegającym na tym, że sprawca prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości.

    Przewidujemy również przyspieszenie, jeśli chodzi o wejście w życie tych przepisów, które miały zacząć obowiązywać wraz z ustawą 1 stycznia 2016 r., czyli dotyczących kursów reedukacyjnych dla sprawców wypadków. Tak więc te kursy reedukacyjne, które miały wejść 1 stycznia 2016 r., weszłyby z chwilą uchwalenia przez Sejm tej ustawy. I tutaj, w kwestii tych kursów reedukacyjnych, są przewidziane również takie obowiązki, jak m.in. obowiązek badania przez lekarza psychiatrę czy przez lekarza specjalistę, który stwierdzi, czy mamy do czynienia z byłym sprawcą, który już został osądzony, a teraz ubiega się o ponowne przywrócenie uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych, a który jest np. nałogowym alkoholikiem. Bo wydaje się, że ten ostatni wypadek z Wejherowa został spowodowany przez sprawcę będącego człowiekiem uzależnionym od alkoholu, więc orzekanie samych zakazów też w istocie rzeczy niczego nie daje. Tutaj trzeba by zastanowić się nad leczeniem odwykowym. To jest jedna sprawa.

    Druga sprawa - jeżeli chodzi o pytanie pana posła Rackiego dotyczące tych młodych kierowców - przewiduje się możliwość (Dzwonek) rozwiązania...

    Czy pan marszałek pozwoli?

    Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

    Bardzo proszę kontynuować.

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Jerzy Kozdroń:

    ...polegającego na tym, że jeżeli młody sprawca, który świeżo uzyskał uprawnienia, dopuści się przynajmniej trzech wykroczeń, będzie tracił uprawnienie do prowadzenia pojazdów mechanicznych i będzie na nowo musiał się ubiegać o to uprawnienie. Dodatkowo jeżeli będzie miał przyznaną określoną ilość punktów karnych w określonym czasie, też utraci to uprawnienie. Natomiast czy zdecydować się na wprowadzenie takich rozwiązań, jak zakaz jazdy z osobą starszą lub zakaz przewożenia nieletnich? Mamy tutaj mieszane uczucia. Proszę państwa, mamy świadomość, że często matki, które świeżo zdobyły uprawnienia, jeżdżą z małymi dziećmi. Czy teraz wprowadzać im ograniczenie? Przecież te kobiety nigdy nie są sprawcami wypadków. Najczęściej sprawcami wypadków są młodzi, nierozważni, szaleni kierowcy. To nie w tym jest problem. Są takie rozwiązania w innych krajach, myśmy przyjęli inne.

    Sprawa ewidencji, rejestru tych wykroczeń. W chwili obecnej są takie rejestry. Prowadzą je komendy wojewódzkie Policji. Każda komenda wojewódzka Policji prowadzi rejestr wykroczeń popełnianych przez kierowców. Jest też rejestr prowadzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Wedle tego rejestru wszystkie popełnione wykroczenia - czy to przez młodych sprawców, czy to przez dorosłych - są tam ujawniane i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ma możliwość wyłapania tych sprawców, którzy zachowują się niepoprawnie, szczególnie tych, którzy jeżdżą bez uprawnień, bo tu jest problem. Mamy dzisiaj osoby, które w ogóle nie starają się o uprawnienia, ponieważ jest w tym zakresie kara grzywny, a praktyka jest taka, że policja nie kieruje takich spraw do sądu, tylko wymierza mandat karny, i to też zależy gdzie, bo taki mandat karny jest przewidziany w wysokości do 500 zł, a często - szczególnie w środowiskach wiejskich to występuje - wymierza się mandat karny w wysokości 50, 100 zł i problem jest rozwiązany. W mojej ocenie należałoby pochylić się nad art. 94 Kodeksu wykroczeń i może wprowadzić pewną zasadę, przewidzieć tam jeszcze karę ograniczenia wolności, żeby nie było możliwości, że tak powiem, ograniczenia represyjności tego przepisu do samego mandatu karnego. To wszystko. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 11 września 2014 roku.


48 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uzgodnieniu płci

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uzgodnieniu płci

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie Kodeksu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o przedstawionym przez Prezydenta...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy