Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

22 punkt porządku dziennego:


Przedstawione przez ministra zdrowia ˝Sprawozdanie z realizacji 'Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych' w roku 2013˝ oraz przyjęty przez Radę Ministrów harmonogram zadań wykonywanych w ramach programu wieloletniego ˝Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych˝ w roku 2014 i w roku 2015 (druk nr 2483) wraz ze stanowiskiem Komisji Zdrowia (druk nr 2502).


Poseł Łukasz Krupa:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch przedstawię stanowisko klubu co do przedstawionego przez ministra zdrowia ˝Sprawozdania z realizacji 'Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych w roku 2013'˝ oraz przyjętego harmonogramu zadań na lata 2014-2015.

    Oczywiście założenia programu są jak najbardziej słuszne: profilaktyka, wcześniejsze wykrywanie, zahamowanie wzrostu, dążenie do podniesienia wskaźników przynajmniej do poziomu średniej europejskiej - dzisiaj są poniżej - również środki finansowe, 250 mln rocznie, dużo lepszy sprzęt w wielu polskich placówkach, ale wydaje się zupełnie racjonalne, że jedynym kryterium oceny realizacji tego programu powinny być właśnie wskaźniki wyleczalności oraz wskaźnik 5-letniego przeżycia, przy czym ważne są także środki, które są przeznaczane na pacjenta onkologicznego. Tutaj niestety sytuacja jest cały czas bardzo, bardzo niedobra. Wskaźnik przeżycia 5-letniego: 42%, dużo poniżej średniej unijnej, wydatki na pacjenta onkologicznego 5-krotnie niższe niż w sąsiednich Niemczech, podobnie jeżeli chodzi o średnie kwoty na leki onkologiczne. To wszystko powoduje, że szczytne oczywiście cele zawarte w tym programie nie do końca są realizowane tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Pakiet onkologiczny, który w najbliższych latach ma być realizowany, który niedawno wprowadził minister zdrowia po 7 latach rządów Platformy i kilku latach swojego urzędowania w fotelu ministra, budzi kontrowersje głównie w środowiskach samych zainteresowanych, lekarzy, którzy powątpiewają w to, że bez zwiększenia nakładów na leczenie onkologiczne, tylko poprzez redystrybucję środków uda się te wskaźniki poprawić, uda się zwiększyć efektywność leczenia i dostępność do leczenia onkologicznego w Polsce.

    Trzeba oczywiście dalej walczyć o to, aby świadomość społeczna rosła zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Już nie będę przytaczał tych wszystkich danych statystycznych, które były tutaj podawane, co do ilości zachorowań w poszczególnych grupach chorób rakowych, ale rzeczywiście te statystyki, liczby osób, za którymi kryją się rodzinne tragedie, są zatrważające i trzeba absolutnie walczyć o to, aby ludzie wcześniej zgłaszali się na badania profilaktyczne i żeby diagnostyka i wykrywalność była rzeczywiście skuteczniejsza. Ale za tym musi iść szybkie leczenie, szybkie i kompleksowe leczenie, chociażby w ośrodkach takich, jak bydgoskie Centrum Onkologii, które kompleksowo, od wykrycia, aż po rehabilitację, leczy pacjentów onkologicznych. W skonsolidowanych, kompleksowych ośrodkach te wskaźniki są zdecydowanie lepsze. I takie ośrodki powinny być w każdym województwie, powinno ich być przynajmniej kilka, kilkanaście w kraju. Wtedy być może wszystko to byłoby skuteczniejsze.

    Jeszcze jedna sprawa, którą chcę poruszyć, a która wydaje mi się bardzo zaniedbana przez Ministerstwo Zdrowia. Mam na myśli opiekę paliatywną. Ona jest bardzo silnie powiązana z chorobami onkologicznymi. Wielu pacjentów, którzy z różnych powodów przegrywają walkę z rakiem, musi czekać w kolejce do hospicjum, by uzyskać opiekę paliatywną i w godności, z uśmierzonym bólem, w dobrych warunkach doczekać końca życia. To jest skandal, to jest nieludzkie traktowanie, to jest, powiedziałbym, nawet łamanie praw człowieka. Jeżeli chodzi o takie rzeczy, to każdy obywatel powinien mieć to zagwarantowane. Jeżeli ministerstwo przygotowało pakiet onkologiczny, mając na celu zniesienie limitów w leczeniu w onkologii, to za tym powinno iść zniesienie limitów w opiece paliatywnej i w dostępie do hospicjów, bo tutaj sytuacja jest również tragiczna.

    Reasumując, Twój Ruch w przedmiotowej sprawie wstrzyma się od głosu. Dziękuję.



Poseł Łukasz Krupa - Wystąpienie z dnia 12 września 2014 roku.


147 wyświetleń