Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

20 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty i ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (druki nr 27 i 479).


Poseł Artur Ostrowski:

    Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoki Sejmie! To jest ważny projekt, bo projekt obywatelski, a dotyczy niezwykle istotnej materii, jaką jest polska szkoła.

    Po pierwsze, mamy do czynienia z kuriozalnym postępowaniem, jeśli chodzi o procedowanie nad tym projektem. Jest to kpina z demokracji. Przypomnę, że projekt wpłynął do Sejmu w lipcu 2011 r., a posiedzenie komisji odbyło się w 2012 r. Mamy rok 2014 i jutro, po ponad 3 latach, będziemy podejmować w tej sprawie decyzję. Po 3 latach, bo od 2011 r. Jest to, jak mówiłem, kpina z demokracji, kpina z projektów obywatelskich. Odpowiedzialność za to spada na Platformę Obywatelską i PSL.

    Co do tych pytań referendalnych zawartych w tym projekcie obywatelskim, to dotyczą one bardzo istotnych problemów polskiej szkoły, nie tylko 6-latków. Podnoszona jest kwestia dotycząca likwidacji szkół, a także problemów związanych z powrotem do 8-klasowej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum ogólnokształcącego, więc nie chodzi tu tylko o problem obniżenia wieku szkolnego.

    Przy okazji tej debaty chciałbym nawiązać do raportu NIK-u, był on już tu przytaczany, w którym stwierdza się, że nauczyciele są gotowi do przyjęcia sześciolatków, ale mamy poważne zagrożenie, jeśli chodzi o zorganizowanie tym sześciolatkom zajęć. NIK sygnalizuje, że istotnym problemem dla szkół może być konieczność organizacji zajęć dla oddziałów klas I-III w systemie zmianowym. Przede wszystkim w wielu szkołach w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców liczba zorganizowanych klas z pierwszakami będzie większa od liczby sal lekcyjnych przygotowanych na przyjęcie tych najmłodszych uczniów. Jest o tym mowa w raporcie NIK-u. To jest, pani minister, dla pani pewien sygnał, alarm. Co ministerstwo zamierza w tej sprawie zrobić? Wcisnąć te małe dzieci do nieprzygotowanych szkół? Bo szkoły, jak wynika z tego raportu, są niestety nieprzygotowane na przyjęcie takiej liczby tych 6-letnich dzieci.

    Następnym problemem, który stoi przed ministerstwem, w ogóle przed wszystkimi, bo i przed nauczycielami, dyrektorami, a przede wszystkim przed rodzicami, jest kwestia tego pełzającego referendum, przypomnę, możliwości odroczenia obowiązku szkolnego dla dzieci 6-letnich. Podam kilka przykładów z Polski. W Rzeszowie obowiązkiem szkolnym objętych jest 967 sześciolatków, a poradnie psychologiczno-pedagogiczne wydały już 330 odroczeń. Już, ale to nie znaczy, że jest to kwestia zamknięta, bo do grudnia rodzice mają jeszcze prawo pójść ze swoim dzieckiem...

    (Poseł Wiesław Suchowiejko: Ale nie wszystkie będą wykorzystane.)

    ...do poradni psychologiczno-pedagogicznej i ta liczba odroczeń się zwiększy. Tak jak mówię, 967 sześciolatków w Rzeszowie, a już 330 odroczeń. Następny przykład, Kraków - odroczono ten obowiązek 1160 sześciolatkom na 7 tys. dzieci 6-letnich. To jest alarmujące dla pani minister. Co w tej sprawie się dzieje? Rozumiem, że rodzice są pełni obaw, to jest potężna skala. W Łodzi 21% sześciolatków nie pójdzie do I klasy, jak już teraz wynika z danych. Jeszcze nie rozpoczął się rok szkolny, a mamy już tyle orzeczeń poradni w tej sprawie. To oznacza, że rodzice sami podejmują tę decyzję, bo uważają, że szkoły są nieprzygotowane na przyjęcie dzieci 6-letnich. Wskazuje to również raport NIK w tej sprawie, o czym już mówiłem, zabraknie sal lekcyjnych.

    Tutaj pytanie do pani minister: Jak pani minister będzie chciała rozwiązać ten problem, jeśli chodzi o organizację pracy w szkołach i przyjęcie dzieci 6-letnich od 1 września? To jest tak, że Platforma Obywatelska przy współudziale PSL-u zamordowała to referendum, o czym mówił tutaj poseł Suchowiejko, to jest fakt i kpina z demokratycznych procedur i projektów obywatelskich.

    Tam jest, tak jak mówię, jeszcze kilka innych pytań, które są nadal aktualne. To jest kwestia sensowności istnienia gimnazjum w Polsce i pytanie związane z tym, czy powinniśmy powrócić do ośmioklasowej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum, bo to jest (Dzwonek) właśnie w tym projekcie. To są jeszcze kwestie związane z procesem likwidacji szkół i zatrzymaniem tego procesu. A więc jest jeszcze szereg innych zagadnień zawartych w projekcie obywatelskim. Nie sprowadzajmy tego tylko i wyłącznie do kwestii pięcio- i sześciolatków, bo to referendum dotyczyło dużo szerszego zakresu problemów polskiej oświaty.

    Klub SLD będzie głosować za przyjęciem projektu obywatelskiego w związku z tymi argumentami, o których mówiłem. Natomiast zwracam się do pani minister o odpowiedź na moje uwagi dotyczące rozpoczęcia roku szkolnego, bo to już w poniedziałek, pani minister. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Poseł Danuta Pietraszewska: To samo się zdezaktualizowało.)



Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 28 sierpnia 2014 roku.


69 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:



Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy – Prawo o zgromadzeniach

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o działalności Rzecznika Praw Dziecka za rok 2014 oraz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 roku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy