Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Jagna Marczułajtis-Walczak:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Lekkoatletyka ze względu na swoją różnorodność jest sportem dla wszystkich. Prawie każdy może znaleźć dla siebie dogodną konkurencję. Od kilku lat w Polsce przybywa osób uprawiających lekkoatletykę nie tylko wyczynowo, ale też amatorsko. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego lekkoatletyka zajmuje 3. miejsce pod wzglądem liczby zawodników zrzeszonych w klubach i sekcjach. Jak pokazują ostatnie wyniki na Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce w 2014 r. w Zurychu, nasi sportowcy osiągnęli ogromny sukces, wrócili do kraju z dorobkiem 2 złotych, 5 srebrnych i 5 brązowych medali. Tym samym zajęli 6. pozycję w klasyfikacji medalowej.

    Ważnym aspektem jest infrastruktura lekkoatletyczna. Jak wynika z danych pozyskanych z Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, jest ona mocno niezadowalająca. Szczególnie dotyczy to okresu zimowego, ponieważ tylko jeden ośrodek treningowy w Polsce, a mianowicie w Spale, jest w pełni funkcjonalnym obiektem, który spełnia wymagania zawodników i który służy zawodnikom we wszystkich przedziałach wiekowych, stąd czasami brakuje też miejsca na tymże obiekcie, żeby wszyscy mogli korzystać i w komfortowych warunkach się przygotowywać do sezonu letniego.

    W związku z powyższym mam pytanie: Czy Ministerstwo Sportu i Turystyki planuje podjąć działania w kierunku zwiększenia finansowania nowych obiektów oraz czy przewiduje zwiększenie dotacji dla Polskiego Związku Lekkiej Atletyki w kolejnych latach?


12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Bogusław Andrzej Ulijasz:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Poseł! Rzeczywiście jest tak, że infrastruktura dotycząca lekkiej atletyki nie jest na najwyższym poziomie, i resort zauważa tę sytuację. Mamy możliwość finansowania tychże działań przez 3 programy: ˝Program inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu˝, zwany popularnie programem strategicznym, wojewódzki wieloletni program rozwoju bazy sportowej i ˝Program rozwoju inwestycji sportowych˝.

    W roku 2014 podpisaliśmy 163 umowy na realizację działań w zakresie budowy infrastruktury dotyczącej właśnie lekkiej atletyki i tutaj podejmujemy cały szereg działań, żeby szczególnie te kwestie, o których pani powiedziała, czyli kwestie dotyczące uprawiania tej dyscypliny sportu w zimie, były realizowane, czyli budowa hal. Ale też chciałbym powiedzieć, że pozostałe finansowanie, czyli finansowanie szkolenia, jest na najwyższym poziomie. Lekka atletyka w tym roku otrzyma czy otrzymuje ok. 20 mln. Mogę powiedzieć, że to jest najlepiej globalnie finansowany związek sportowy.

    Jeszcze wracając do kwestii budowy hal, chciałbym powiedzieć, że w tym roku zamierzamy wybudować halę widowiskowo-sportową w Toruniu czy pomóc w jej finansowaniu - dofinansujemy to w wysokości 27 mln. W Spale prowadzimy w dalszym ciągu przebudowę - 20 mln. Modernizujemy lekkoatletyczny stadion w Kaliszu - dofinansowanie na poziomie 9 mln. Jeżeli chodzi o nasz ośrodek, Centralny Ośrodek Sportu w Wałczu, tam również jest dofinansowanie na budowę hali sportowej - w wysokości 23 mln. Dofinansowujemy również przebudowę stadionu lekkoatletycznego AWF Warszawa - w wysokości 4,5 mln zł.

    Może jeszcze takie jedno zestawienie. Jeżeli chodzi o kwestie dotyczące finansowania Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, to w okresie od 2011 r. do 2014 r. lekka atletyka otrzyma od nas prawie 80 mln zł.


12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Dorota Niedziela:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Mam pytanie dodatkowe. Ministerstwo Sportu i Turystyki prowadzi projekt zmierzający do popularyzacji zakresu lekkiej atletyki pod nazwą ˝Upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży w zakresie lekkiej atletyki˝. Jaki jest zatem jego stan i ile podmiotów z niego skorzystało? Dziękuję.


12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Bogusław Andrzej Ulijasz:

    Panie Marszałku! Szanowna Pani Poseł! Jeżeli chodzi o kwestie programów, które realizujemy w zakresie lekkiej atletyki, to w dniu 21 sierpnia, jeżeli dobrze pamiętam, Polski Związek Lekkiej Atletyki został dofinansowany właśnie w zakresie tego programu kwotą 3 mln. Realizujemy również projekty pilotażowe dla lekkoatletycznych ośrodków mistrzostwa sportowego. A jeżeli chodzi o liczbę uczestników, którzy są objęci tą formą dofinansowania, to jest ok. 60 tys. uczestników, jest to dość znacząca liczba.

    Może jeszcze tylko dopowiem, że planujemy również działania w zakresie takich projektów jak ˝Upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży w zakresie lekkiej atletyki˝. Ten projekt jest dedykowany do dzieci i młodzieży klas I-III szkół podstawowych, ale również IV-VI i I-III. Naszym głównym zamierzeniem przy realizacji tego projektu jest przeszkolenie nauczycieli, żeby zaktywizować właśnie kadrę nauczycieli, szczególnie w klasach I-III, żeby to nie była tylko i wyłącznie taka nie do końca aktywna forma. Chcemy po prostu, ażeby ci nauczyciele potrafili, umieli zachęcić młodzież do uprawiania lekkiej atletyki. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to królowa wszystkich sportów, że jest to podstawa do uprawiania każdej aktywności sportowej i że jeżeli wydamy środki czy to na podręczniki, czy na programy, z całą pewnością zwróci się nam to, po pierwsze, w zdrowiu tych dzieci, po drugie, również w upowszechnieniu sportu, a na koniec w wynikach sportowych.



Dorota Niedziela - pytanie z 28 sierpnia 2014 r.


184 wyświetleń