Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Aldona Młyńczak:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Pytanie dotyczące nowelizacji ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych zadaję przede wszystkim w trosce o zdrowie obywateli i ochronę środowiska, które jest bioróżnorodne, piękne i wolne od upraw GMO. Chcemy, aby tak pozostało, bowiem społeczeństwo polskie niechętnie wypowiada się zarówno co do upraw GMO, jak i do produktów zawierających GMO. Również polski rząd w ramowym stanowisku dotyczącym organizmów genetycznie zmodyfikowanych, przyjętym przez Radę Ministrów w listopadzie 2008 r., opowiada się przeciwko wprowadzeniu GMO do obrotu, do upraw, a także przeciwko zamierzonemu uwalnianiu do środowiska na terenie całej Polski i za zasadne uznaje tylko wykorzystywanie doświadczeń laboratoryjnych w jednostkach zamkniętych, w jednostkach naukowych i w instytutach badawczych.

    Dlatego też są pytania. Czy stanowisko Polski w sprawie GMO w związku z nowelizacją ustawy pozostanie niezmienne i czy jest spójne z ramowym stanowiskiem przyjętym w 2008 r.? Czy polski rząd podtrzymuje stanowisko, iż Polska ma być krajem wolnym od upraw GMO? Na podstawie jakich ustaw i rozporządzeń te gwarancje mogą być dotrzymywane?

    Pozostałe pytania dotyczą produktów, a więc tego, czy produkty zawierające GMO są odpowiednio etykietowane i znakowane zgodnie z pkt 40 dyrektywy Parlamentu Europejskiego z 2001 r. i zawierają napis: ˝Ten produkt zawiera organizmy zmodyfikowane genetycznie˝, jak również tego, czy konieczne było wprowadzenie zapisu o utworzeniu rejestru upraw genetycznie zmodyfikowanych w nowelizowanej ustawie - jeśli tak, to na jakiej podstawie - oraz czy odbyły się w tym zakresie konsultacje społeczne z organizacjami ekologicznymi i naukowymi - Greenpeace i innymi - jak również we wszystkich innych kwestiach.

    I na koniec pragnę, panie ministrze, wyrazić zadowolenie i uznanie, iż wczoraj podczas drugiego czytania klub Platformy Obywatelskiej zgłosił 15 poprawek (Dzwonek), które usuwają kwestie sporne z nowelizowanej ustawy i naprawiają wszystkie niedopatrzenia legislacyjne. Mam nadzieję, że wszystkie zostaną przyjęte. Dziękuję i proszę pana ministra o odpowiedź na zadane pytania.


12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Piotr Otawski:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Zaczynając od ramowego stanowiska w kontekście pytań, warto zwrócić uwagę na dwa aspekty tego stanowiska. Po pierwsze, ono wyraźnie stwierdza, że dopuszczalne jest na terenie naszego kraju prowadzenie działań związanych z zamkniętym użyciem organizmów genetycznie zmodyfikowanych, co jest istotne z punktu widzenia przede wszystkim prowadzenia badań naukowych, w tym również w sektorze farmaceutycznym i medycznym. Natomiast, i też to mocno chcę podkreślić, stanowisko rządu w zakresie organizmów genetycznie zmodyfikowanych wyraźnie stwierdza, że Polska ma być krajem wolnym od organizmów genetycznie zmodyfikowanych, co oczywiście dotyczy przede wszystkim kwestii związanych z uprawami tego typu, przede wszystkim roślin genetycznie zmodyfikowanych na terenie Polski.

    Chcę potwierdzić, że stanowisko rządu w tym względzie jest niezmienne i że dąży on do tego, żeby Polska pozostała krajem wolnym od organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Natomiast co do samej zmiany ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych, tak naprawdę głównym jej celem jest dostosowanie polskich regulacji prawnych do dyrektywy 2009/48 o ograniczonym użyciu mikroorganizmów genetycznie zmodyfikowanych. Zakres tej dyrektywy dotyczy przede wszystkim właśnie użycia mikroorganizmów w zamknięciu, w kontrolowanych warunkach w celu prowadzenia badań naukowych, w tym wspomnianych przeze mnie badań medycznych i farmaceutycznych. A więc tak naprawdę zmiana ustawy nie dotyka elementów, które dotyczyłyby zamierzonego uwolnienia do środowiska - przynajmniej w tej części merytorycznej niektóre przepisy muszą być zmieniane ze względu na wyróżnienie w ramach organizmów genetycznie zmodyfikowanych mikroorganizmów genetycznie zmodyfikowanych, separacja tych przepisów wymaga na gruncie ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych również zmiany przepisów dotyczących zamierzonego uwolnienia, ale, powtarzam, nawet to zamierzone uwolnienie, o którym w tej chwili mówię, dotyczy tak naprawdę prowadzenia badań naukowych, a nie kwestii związanych z prowadzaniem upraw. Niemniej, tak jak powiedziałem, zmiany w części merytorycznej dotyczą tylko mikroorganizmów, co więcej, one w żaden sposób nie łagodzą reżimu prawnego obowiązującego na terenie Polski, a nawet go zaostrzają, dążąc do zapewnienia większego bezpieczeństwa. W tym aspekcie warto wskazać na rozwiązania dotyczące konieczności uzyskania zezwolenia czy decyzji ministra środowiska co do prowadzenia zakładów inżynierii genetycznej oraz całych reżimów związanych z kontrolą tego typu obiektów. Działania na mikroorganizmach, także na mikroorganizmach w ramach zamkniętego użycia, będą możliwe tylko w tychże zakładach inżynierii genetycznej. Jest to istotne wzmocnienie bezpieczeństwa i reżimu kontroli tego typu obiektów.

    Natomiast co do części drugiej, o której wspomniałem, ramowego stanowiska rządu RP w odniesieniu do organizmów genetycznie zmodyfikowanych, czyli kwestii dotyczących upraw, wskazać należy, że de facto przede wszystkim te kwestie zabezpieczane są przez ustawę o nasiennictwie i rozporządzenie wydane do ustawy o nasiennictwie, które zakazuje uprawy tych dwóch odmian roślin genetycznie zmodyfikowanych, które są dopuszczone na terenie Unii Europejskiej, czyli ziemniaka Amflora oraz kukurydzy MON-810. Warto również wspomnieć, że rząd polski podejmuje aktywne działania zmierzające do wsparcia procesu toczącego się na poziomie Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w zakresie zmiany rozporządzenia, która dawałaby państwom członkowskim większe możliwości w odniesieniu do dopuszczania upraw organizmów genetycznie zmodyfikowanych na terenie państw członkowskich.

    Co do pytania dotyczącego znakowania produktów żywnościowych zawierających organizmy genetycznie zmodyfikowane, jest tu obowiązujące i regulujące te kwestie dosyć szczegółowo rozporządzenie Unii Europejskiej 18/29 w sprawie genetycznie zmodyfikowanej żywności i pasz. Ono szczegółowo reguluje kwestie związane z oznakowaniem żywności czy oznakowaniem pasz w zakresie zawartości organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Oczywiście te przepisy muszą być respektowane na terenie Polski i podlegają kontroli sprawowanej przez polskie służby.

    Chciałbym również podziękować za poprawki, które zostały złożone przez Klub Parlamentarny PO. Faktycznie one doprecyzowują czy usuwają pewne nieprecyzyjne sformułowania, które się pojawiły w projekcie przedłożonym przez rząd. Wydaje się, że istotnie poprawiają one jakość projektu. Bardzo dziękuję.


12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Teresa Świło:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam takie oto dodatkowe pytanie: Czy Polska podejmuje działania na forum Unii Europejskiej w sprawie ograniczenia upraw GMO? I drugie pytanie: Czy znowelizowana ustawa przewiduje wykorzystywanie zwierząt w działaniach laboratoryjnych związanych z GMO i GMM i czy jest to zgodne z ustawą o doświadczeniach na zwierzętach?


12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Piotr Otawski:

    Wysoki Sejmie! Szanowna Pani Poseł! W pewnej mierze na pierwszą część pytania odpowiedziałem. W tej chwili toczy się proces legislacyjny. W zasadzie na poziomie Rady Europejskiej konsensus został wypracowany. W Parlamencie konsensus również został zawarty. Niestety, ten proces został w pewien sposób przerwany przez naturalny cykl wyborczy, natomiast w najbliższym czasie prace nad tym zostaną podjęte. Istnieje duża szansa na to, co jest aktywnie wspierane przez polski rząd, jeżeli chodzi o zakres modyfikacji regulacji prawa wspólnotowego, które umożliwiłyby stworzenie szerszego wachlarza przesłanek pozwalających na uniemożliwienie upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych na terenie państw członkowskich. Zarówno szersze spektrum, jak i łatwiejszy dostęp do tego mechanizmu miałyby być w rękach państw członkowskich, ale to jest proces, który aktualnie się toczy. Polska jest jednym z państw aktywnie wspierających ten proces.

    W odniesieniu do drugiej części pytania, czyli możliwości wykorzystywania zwierząt, oczywiście zmiana ustawy zaproponowana przez rząd nie zmienia istotnie regulacji. Takie możliwości były i nadal pozostaną, czyli istnieje możliwość wykorzystywania zwierząt w pracach nad organizmami genetycznie zmodyfikowanymi w trybie zamkniętego użycia. Niemniej jednak te działania muszą być zgodne z ustawą o ochronie zwierząt. Nie ma żadnej sprzeczności w zakresie, w jakim one są prowadzone. Odpowiadają one również wymogom ustawy o ochronie zwierząt. Dziękuję.



Aldona Młyńczak i Teresa Świło - pytanie z 28 sierpnia 2014 r.


191 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 19 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 19 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 89 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 14 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy -...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 15 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy -...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Robert Jagła, Aldona Młyńczak, Waldemar Sługocki - pytanie z 11 czerwca 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 94 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Robert Jagła, Aldona...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Aldona Młyńczak i Elżbieta Achinger - pytanie z 5 sierpnia 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pytania w sprawach bieżących Posłanki Aldona Młyńczak i...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Aldona Młyńczak - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy