Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

21 punkt porządku dziennego:


Przedstawiony przez prezesa Rady Ministrów dokument: ˝Informacja o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Stan na 31 grudnia 2013 r.˝ (druk nr 2448) wraz ze stanowiskiem Komisji Gospodarki (druk nr 2518).


Poseł Adam Abramowicz:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt i przyjemność przedstawić opinię klubu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie informacji o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Specjalne strefy ekonomiczne to ustawowy instrument, który posiada polski rząd, aby stymulować rozwój gospodarczy za pomocą ulg podatkowych.

    (Poseł Jerzy Borkowski: Mam trochę inne tabelki.)

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Przepraszam, panie pośle.

    Panie pośle Borkowski, proszę nie przeszkadzać.

    Proszę kontynuować, panie pośle.

    Poseł Adam Abramowicz:

    Ulgi podatkowe zawsze trzeba stosować ostrożnie i roztropnie, dlatego że za ulgę dla jednego przedsiębiorcy musi zapłacić inny przedsiębiorca, często jego konkurent na rynku. Istnieją jednak sytuacje, które usprawiedliwiają sięganie po ten instrument. W przypadku specjalnej strefy ekonomicznej jest to możliwość pobudzenia rozwoju regionów, które bez takiego wsparcia nigdy nie będą w stanie rozwinąć się gospodarczo. Taka była idea specjalnych stref ekonomicznych. Chodziło o to, aby doprowadzić do powstawania inwestycji na terenach od lat zaniedbanych gospodarczo, gdzie jest największe bezrobocie, gdzie przemysł praktycznie nie istnieje, co skutkuje bardzo niskimi płacami, które wołają wręcz o pomstę do nieba, w stosunku do innych regionów w Polsce.

    Jaki obraz skuteczności działania rządu w tym zakresie widzimy w sprawozdaniu? Czytamy tam, że ulgi podatkowe uzyskują przedsiębiorcy w specjalnych strefach ekonomicznych zlokalizowanych na przykład w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni czy aglomeracji śląskiej. Przed chwilą pani posłanka Nykiel dawała nam przykład świetnie prosperującej strefy w Krakowie i wymieniała firmy, które się tam lokalizują.

    (Poseł Mirosława Nykiel: Krakowskiej strefy.)

    Krakowska strefa, powiat krakowski, niedaleko do pracy, jeżeli chodzi o dojazd. Szkoda, że te inwestycje nie pojawiły się we wschodnich powiatach Polski czy w Zachodniopomorskiem, bo tam są potrzebne.

    (Poseł Mirosława Nykiel: Wszędzie są potrzebne.)

    Oczywiście przedsiębiorcy powinni inwestować, ale niekoniecznie wspomagani ulgami, na które, jak wcześniej powiedziałem, muszą się złożyć inni. Do informacji załączona jest mapa specjalnych stref ekonomicznych. Tutaj ta mapa jest bardzo słabo wydrukowana, ale ktoś, kto zechce, to sobie zobaczy na stronach internetowych. I co widzimy? Zagęszczenie jest w okolicach Warszawy, Łodzi, Rzeszowa, Krakowa oraz na terenach pomiędzy Wrocławiem i Poznaniem, czyli w tych rejonach, do których przyjeżdżają biedni mieszkańcy wschodniej Polski, którzy nie mają pracy. Oni wyjeżdżają właśnie do Warszawy, Poznania i Wrocławia, bo polityka państwa prowadzi do tego, że tam właśnie dopłacamy do tego, żeby przedsiębiorcy rozwijali swoje biznesy. Puste plamy to powiaty wschodniej Polski oraz województwa zachodniopomorskiego, czyli właśnie tam, gdzie inwestorzy zachęcani ulgami powinni lokować swoje fabryki. Jest to efekt polityki modelu polaryzacyjno-dyfuzyjnego, który od 7 lat forsuje koalicja PO i PSL. Efekt dla mieszkańców wschodniej Polski i województwa zachodniopomorskiego jest tragiczny. Skutek tej polityki opisał na tzw. taśmach prawdy minister skarbu Włodzimierz Karpiński, cytuję: ch... z tą wschodnią Polską. To jest minister z Puław. On wiedział, jaki efekt daje wasza polityka. Kiedy mógł to powiedzieć szczerze, to tak się wyraził. Taki obraz wyłania się dzisiaj z tego sprawozdania o specjalnych strefach ekonomicznych.

    Potwierdzeniem fiaska tej polityki w odniesieniu do specjalnych stref ekonomicznych jest fragment informacji, którą przedłożył nam rząd. Czytamy: Strefy, które należą do wiodących pod względem liczby udzielonych zezwoleń, wartości inwestycji i liczby utworzonych miejsc pracy, są zlokalizowane w części zachodniej, południowej i centralnej Polski, a więc na terenach znacznie bardziej atrakcyjnych pod względem inwestycyjnym w porównaniu z północną i wschodnią częścią kraju. Czyli biedni mieszkańcy regionów zapóźnionych gospodarczo płacą poprzez udzielanie ulg na wsparcie regionów bogatych. To jest właśnie efekt, do którego się w sprawozdaniu rząd Platformy i PSL przyznaje.

    PiS nie zgadza się z taką polityką. Zależy nam na równomiernym rozwoju całego kraju. (Dzwonek) Nie chodzi o wspomaganie ulgami regionów bogatych i silnych, ale nie ze swojej winy słabszych i zapóźnionych. Kiedy już się rozwiną, mieszkańcy tych terenów nie będą musieli wyjeżdżać, aby szukać pracy w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku czy w Paryżu i Londynie, tylko będą mogli żyć tam, gdzie się urodzili, opiekować się swoimi chorymi rodzicami, a tę pomoc Polsce by zwrócili.

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk)

    Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

    Proszę kończyć.

    Poseł Adam Abramowicz:

    Przypomnę, że mi chwilę przeszkadzano, więc powinien być pan dla mnie łaskawy, panie marszałku.

    Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

    Ale już byłem łaskawy.

    Poseł Adam Abramowicz:

    Już kończę.

    W związku z tym, że ta informacja pokazuje całkowicie chybiony efekt zastosowania ulg podatkowych, nie taki, jaki powinien być, bo nie tam powinny się lokować te firmy, Prawo i Sprawiedliwość składa wniosek o odrzucenie w całości informacji o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2014 roku.


215 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Wniosek formalny.

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 11 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Wniosek formalny

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 11 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy -...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Informacja bieżąca w sprawie przyjęcia przez Polskę osób...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 09 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy