Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2603).


Poseł Jarosław Charłampowicz:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Zasadniczym celem omawianego projektu jest usprawnienie procesów wymiany informacji między administracją podatkową a płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmiotami niepełniącymi funkcji płatnika w tym podatku, obowiązanymi do składania informacji o dochodach osób fizycznych, a także podatnikami i płatnikami podatku dochodowego od osób prawnych.

    Wzrost liczby dokumentów podatkowych przekazywanych administracji podatkowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej pozwoli na natychmiastowe gromadzenie w systemie informatycznym danych niezbędnych do uruchomienia usługi wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych, w skrócie PFR, dla niektórych podatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Usługa ta przygotowana będzie przez administrację podatkową w oparciu o dane zawarte w imiennych informacjach o wysokości dochodów uzyskanych przez osobę fizyczną sporządzanych przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz inne podmioty. Celem projektu jest również stworzenie optymalnego systemu pozyskiwania oraz wymiany informacji pomiędzy polską administracją podatkową a administracjami podatkowymi państw Unii Europejskiej.

    Omawiany projekt ustawy rozwiązuje między innymi następujące problemy. Pierwszy to nadmierna liczba dokumentów papierowych, jakie w chwili obecnej wpływają do administracji podatkowej i są przez nią przetwarzane. Dotyczy to w szczególności deklaracji sporządzanych na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W projekcie proponuje się dla płatników będących osobami fizycznymi możliwość przesyłania do administracji podatkowej imiennych informacji bez konieczności podpisywania ich kwalifikowanym podpisem. Deklarację będzie można podpisać przy wykorzystaniu danych autoryzujących, czyli nie trzeba będzie ponosić dodatkowych kosztów zakupu podpisu kwalifikowanego. To może zachęcić tę grupę płatników do przesyłania deklaracji elektronicznie, co dodatkowo wpłynie na zmniejszenie liczby deklaracji do ręcznego wprowadzania do systemu. Drugi to brak możliwości natychmiastowego gromadzenia w systemach informatycznych administracji podatkowej danych niezbędnych do uruchomienia usługi generowania wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych. Według założeń projektodawców w pierwszym roku uruchomienia tej usługi skorzystać może z niej co najmniej 50 tys. podatników.

    Wzrost liczby dokumentów podatkowych przekazywanych administracji podatkowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej powinien również pozytywnie wpłynąć na pozycję Polski w raporcie sporządzanym przez Bank Światowy pt. ˝Doing Business˝. Zgodnie z dotychczasową metodologią przyjętą na potrzeby tego raportu płatności podatku liczone są jako jedna wartość, nawet jeżeli wypłacane są w formie miesięcznych zaliczek, pod warunkiem że większość podatników rozlicza się drogą elektroniczną.

    Wdrożenie projektowanych rozwiązań bezpośrednio przyczyni się do budowy elektronicznej administracji podatkowej, pośrednio zaś do poprawy poziomu dobrowolnego wypełniania obowiązków podatkowych przez interesariuszy administracji podatkowej oraz ograniczenia liczby najczęściej popełnianych podczas rozliczeń podatkowych błędów.

    W związku z powyższym Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej poprze projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, z projektem aktu wykonawczego, zawarty w druku nr 2603. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jarosław Charłampowicz - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2014 roku.


87 wyświetleń

Zobacz także: