Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

27 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Witold Klepacz:

    Dziękuję bardzo.

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Ponieważ pytania na ten temat się powtarzają, pokazuje to, jaka jest skala tego problemu, że posłowie opozycji próbują uzyskać od rządu informacje, jakie rząd ma plany dotyczące ostatniej kopalni węgla kamiennego na terenie zagłębia. Przypomnę tylko, że ta kopalnia przeżywała już podobne trudności, to miało miejsce głównie w 2001 r. Wtedy właśnie wprowadzono tę innowacyjną metodę podbierkową wydobywania węgla ze złóż zalegających pod pewnym kątem, a ówczesny rząd sprzyjał tym rozwiązaniom, udzielił pomocy i dzięki temu kopalnia mogła fedrować przez kolejne 12 czy 13 lat.

    To nie jest tak, panie ministrze, że nie ma rozwiązania, jeśli chodzi o tę sytuację, sprawę dalszej pracy tej kopalni. Strata, a więc niekorzystny wynik finansowy, jest zanotowana m.in. może dlatego, że kopalnia poczyniła duże nakłady na inwestycje właśnie w złoża, które zalegają w obrębie Jaworzna, związane z dawną kopalnią Jan Kanty. W związku z tym to było wyjście i rozwiązanie dla tej kopalni, aby po prostu rozpocząć eksploatację tych złóż, gdzie prowadzono odwierty i gdzie jest, co jest potwierdzone, co najmniej 30 mln t węgla. Jest też potwierdzone, że ta kopalnia mogłaby pracować przez następne 20-25 lat, wydobywając ten węgiel. Ale bez wsparcia ze strony rządu, bez planu skończy się to tak, jak zaproponował pan minister. Ludzie zostaną zwolnieni. Jest obietnica zatrudnienia, ale może to różnie wyglądać, bo mieliśmy już do czynienia z taką sytuacją pod koniec lat 90., kiedy rzeczywiście zlikwidowano większość kopalń i hut na terenie zagłębia i zaowocowało to ogromnym bezrobociem.

    Moim zdaniem trzeba iść w takim kierunku, żeby jednak ta kopalnia mogła dalej wydobywać węgiel w oparciu o te złoża, które są w obrębie Jaworzna, i tym samym wydłużyć okres eksploatacji złóż. Czy rząd bierze to pod uwagę jako jedno z rozwiązań, które będzie skutkowało utrzymaniem zatrudnienia, a nawet jego wzrostem? To, co mówi pan minister, to są pewne obietnice, deklaracje, które mogą się nie spełnić. Dziękuję bardzo.


27 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Tomasz Tomczykiewicz:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Pośle! Nie będę powtarzał tego, co mówiłem, bo pan z uwagą słuchał tej wcześniejszej dyskusji.

    (Poseł Witold Klepacz: To zrozumiałe, oczywiście.)

    Powiem tak: Jaworzno to jednak nie Sosnowiec, to jest odmienna gmina. Oczywiście dyskusje dotyczące tej kopalni i przymiarki trwały, zresztą nie tylko Kazimierz-Juliusz się do tego przymierzał, ale też inne podmioty gospodarcze. Z punktu widzenia kopalni Kazimierz-Juliusz to jest koszt ok. 500-700 mln zł. Przede wszystkim obecnie nie da się tego zrealizować ze względu na opór samorządu w Jaworznie, który ewentualną swoją zgodę uzależnia od takiej sytuacji, że ta kopalnia będzie się znajdowała na terenie miasta. Wiemy, że są takie projekty i starania o koncesję.

    Dzisiaj problemem nie jest raczej wydobycie węgla, tylko jego sprzedaż, jak państwo wiecie, szczególnie w wypadku węgla energetycznego. Po prostu rynek jest nasycony. Na koniec czerwca mieliśmy 7, ok. 8 mln t węgla kamiennego na zwałach. Podobna ilość jest zgromadzona w elektrowniach. To są ogromne ilości świadczące o tym, że otwieranie kolejnych kopalń wiązałoby się z większymi kłopotami. Poza tym okres otwarcia nowej kopalni to jest okres od kilku do kilkunastu lat...

    (Poseł Waldemar Andzel: Też tak...)

    ...zważywszy, że jeśli chodzi o to miejsce, nie mamy, żaden podmiot gospodarczy nie ma koncesji. Obojętnie, jaki to będzie podmiot. Zgodzicie się państwo, że wszystko jedno, czy to będzie ten podmiot, czy inny, ważne jest, żeby były tworzone miejsca pracy w górnictwie.

    Podam przykład kopalni Silesia, która została sprywatyzowana. Została ona sprzedana czeskiej spółce, która chyba już prawie miliard złotych zainwestowała w to przedsięwzięcie. Przypomnę, że w tej kopalni nie obowiązują takie zobowiązania wobec załóg, jak w kopalniach państwowych. Obowiązuje tam siedmiodniowy tydzień pracy, nie ma, z tego, co pamiętam, węgla emeryckiego, który to mechanizm jest znacznym obciążeniem, a z którego w spółkach państwowych związki zawodowe nie chcą zrezygnować. Stąd wydajność tej kopalni. Koszty wydobycia są tam o wiele niższe. Ale i tak dzisiaj ta spółka ze względu na światowy kryzys, jeśli chodzi o ceny węgla, nie osiągnęła takich rezultatów, jakie zakładała, kupując ten zakład górniczy i rozwijając produkcję do imponujących rozmiarów, bo tam ponad dwukrotnie wzrosło zatrudnienie.

    Świadomość pracowników tej kopalni, o której mówimy, dotycząca tego, że zasoby węgla się wyczerpują, była. Jest i to porozumienie, które zostało zawarte między związkami zawodowymi a dyrekcją, zarządem spółki. Świadczy to o tym, że jest to robione w sposób cywilizowany, który znajduje zrozumienie wśród załogi tej kopalni. Oczywiście zawsze jest to smutne, kiedy znika z mapy kolejny zakład górniczy, tym bardziej że ma ponadstuletnią historię. Przypomnę, że kopalnia Czeczott, której żywot był krótki, bo raptem było to dwadzieścia parę lat, bo w 2005 r. została zamknięta - nie wiem, czy to był koniec państwa rządów, czy już państwa rządy - z powodu wyczerpania złóż, które dawały wartość dodaną, były po prostu sensem istnienia takiego zakładu, tylko obciąża pozostałe zakłady górnicze, które mogłyby z powodzeniem funkcjonować na rynku. Obciążają one spółki, które pogrążają się, nie inwestują, bo nie mają takich możliwości, muszą pokrywać straty swoich zakładów, którym węgiel już się kończy. Dziękuję bardzo.

    (Poseł Waldemar Andzel: Jerzy Buzek zamknął trzy kopalnie.)


27 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Witold Klepacz:

    Panie Ministrze! Nie mogę się z panem zgodzić w pełni, dlatego że akurat w tej kopalni nie było problemu ze sprzedażą węgla. Kopalnia produkowała węgiel dobrej jakości, o wysokiej kaloryczności, w związku z czym sprzedaż szła praktycznie od ręki. Tam nic nie leżało na zwałach.

    Jeżeli chodzi o nasycenie rynku, to też nie mogę się z panem zgodzić, dlatego że wynika ono z cały czas rosnącego importu węgla, a więc mamy do czynienia z taką sytuacją, na którą wielokrotnie zwracaliśmy rządowi uwagę. Otóż rośnie import węgla, tańszy węgiel głównie zza wschodniej granicy, ale nie tylko, wypiera nasz węgiel, a w rezultacie po prostu zamykamy kolejną kopalnię i ograniczamy produkcję, wydobycie naszego węgla. Nie taka powinna być moim zdaniem strategia rządu.

    W Sosnowcu już raz mieliśmy do czynienia ze skutkami niewłaściwej decyzji, którą podjął rząd Jerzego Buzka. (Dzwonek) Dotyczyła ona likwidacji kopalni Niwka-Modrzejów, która była w pełni przygotowana do dalszej eksploatacji i mogła prowadzić ją jeszcze przez co najmniej piętnaście lat, a która jedną polityczną decyzją została zamknięta, zlikwidowana. Sprzęt, przygotowana ściana zostały zalane i w ten sposób po prostu uniemożliwiono wydobycie co najmniej 20 mln t węgla zalegających w pokładach, w złożach kopalni Niwka-Modrzejów. Właśnie wtedy mieliśmy do czynienia z ogromną skalą bezrobocia w Sosnowcu, samorządy w całym Zagłębiu musiały sobie z tym radzić same. Nie było tam żadnego wsparcia ze strony rządu. Po tym, co usłyszeliśmy od pana ministra, obawiamy się, że ta sytuacja się powtórzy, że po prostu miejscowe samorządy zostaną pozostawione same sobie, kopalnia zostanie zlikwidowana, tysiąc ludzi - zwolnionych, otrzymawszy tylko deklarację ewentualnego zatrudnienia. To budzi powszechny niepokój. Pomimo że porozumienie zostało zawarte....

    Wicemarszałek Marek Kuchciński:

    Dziękuję.

    Poseł Witold Klepacz:

    ...obawiamy się o jego dalszy los i skutki tej sytuacji dla Sosnowca i całego regionu zagłebiowskiego.


27 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Tomasz Tomczykiewicz:

    Dziękuję bardzo.

    Najpierw odniosę się do głosu z prawej strony, panie pośle, gdyby nie rząd premiera Buzka, dzisiaj górnictwa by w ogóle nie było i trzeba sobie to wreszcie...

    (Głos z sali: Nieprawda.)

    ...uświadomić. Jak widać, wyborcy doceniają działalność pana premiera Buzka, skoro notuje najwyższy....

    (Poseł Waldemar Andzel: Zwłaszcza po likwidacji kopalń.)

    Mógłby pan tam nie pokrzykiwać, bo to nie zmieni sytuacji, że jest najbardziej popularnym i lubianym politykiem na Śląsku, w przeciwieństwie do pana.

    Wracając do pytania, chciałbym przypomnieć, że Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe wsparły inwestycje początkowe w górnictwie kwotą 400 mln zł. W trakcie wieloletniej działalności różnych rządów było to jedyne takie wsparcie inwestycyjne. Prawo i Sprawiedliwość rządziło przez dwa lata i mimo swojej wielkiej miłości do górnictwa po prostu o tym zapomniało.

    (Głos z sali: Szkoda.)

    Tak szkoda, potrafią tylko wrzeszczeć, niestety, i nie pracować.

    Panie pośle, liczby są nieubłagane. Wspomniałem o tym, jakie straty przynosi ta spółka. Chodzi o to, żeby podmiot główny Katowicki Holding Węglowy utrzymał swoją zdolność produkcyjną i oczywiście bezpiecznie mógł dawać pracę kilkunastu tysiącom górników. Ten proces musi być oczywiście kontrolowany i prowadzony z pełną determinacją. Te deklaracje są nie tylko deklaracjami, oznaczają pewność, że górnicy, którzy są zatrudnieni w kopalni Juliusz, zostaną zatrudnieni w Katowickim Holdingu Węglowym. Te miejsca pracy będą utrzymane. Jak wiecie państwo, w górnictwie po 25 latach pracy na emeryturę przechodzi we wszystkich spółkach kilka tysięcy górników rocznie, w związku z czym jest bardzo duże zapotrzebowanie na górnika dołowego, tak żeby można było zapewnić bezpieczeństwo, ciągłość pracy i wysoko wykwalifikowaną kadrę w spółkach węglowych. Dziękuję bardzo.



Maciej Banaszak - Pytanie z 24 lipca 2014 r.


153 wyświetleń




Zobacz także:






Poseł Maciej Banaszak - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw: o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Maciej Banaszak - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw: o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Maciej Banaszak - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw: o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Maciej Banaszak - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Maciej Banaszak - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Maciej Banaszak - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawiony przez Prezesa Rady Ministrów dokument: "Stan...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy