Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (druk nr 2606).


Poseł Krzysztof Borkowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam zaszczyt w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego przedstawić stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej.

    Niewątpliwie przedsiębiorcy, a także posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego z niecierpliwością czekają na dalsze ułatwienia. Cieszymy się, że ten projekt ustawy trafił dzisiaj pod obrady. Jest to kolejny akt, który wprowadza ułatwienia. Przypomnę, że poprzednio w latach 2011-2013 były uchwalone trzy ustawy deregulacyjne. Warto tutaj zwrócić uwagę na zmniejszenie liczby zaświadczeń i wprowadzenie oświadczeń, wprowadzenie kopii dyplomów - tutaj obywatel może poświadczyć zgodność z oryginałem, państwo ma większe zaufanie do przedsiębiorcy czy też obywatela - kasowe rozliczenie VAT, szczególnie dla małych przedsiębiorstw, zniesienie obowiązku publikowania sprawozdań finansowych w Monitorze Polskim B. Jeżeli chodzi o założenie firmy czy rejestrację firmy, najpierw było jedno okienko, dzisiaj małe firmy można zakładać przez Internet, w zasadzie w domu. Nastąpiło ujednolicenie wzoru deklaracji podatku od nieruchomości i przesunięcie terminu składania tych deklaracji, a także zapłaty podatku od nieruchomości, co niewątpliwie przyczyniło się do uporządkowania tych spraw, a jednocześnie kasowo poprawiło wynik przedsiębiorcom, skrócenie terminu przedawniania się składek, przechowywania deklaracji i dokumentów, jeśli chodzi o Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wydłużenie w Kodeksie pracy okresu wykorzystania zaległego urlopu.

    Te przepisy zostały wprowadzone w latach 2011-2013, a dzisiaj do Wysokiej Izby rząd kieruje kolejny projekt ustawy, który przyjmujemy z radością, zawierający 30 nowelizacji ustaw, 40 nowych rozwiązań. Myślę, że te cele, które rząd zakłada, są ważne i warte poparcia. Projektowane zmiany skupiają się głównie na następujących zagadnieniach: poprawa płynności finansowej przedsiębiorców oraz wsparcie inwestycji, ograniczenie obowiązków informacyjnych, społeczna odpowiedzialność biznesu, sprawna administracja.

    Warto zwrócić uwagę na kilka propozycji. Jedna z bardzo istotnych propozycji dotyczy ważności orzeczenia lekarskiego, jeśli ktoś zmienia pracę. Nie tylko zaoszczędzone zostanie ok. 168 mln przez pracowników, którzy zmieniają pracę, ale też czas poszukujących pracy i zmieniających pracę, również czas tych, którzy wydawali orzeczenia - zamiast tego będą mogli wykonywać inne zadania. Również ważny jest tzw. pakiet portowy. Wiele służb, które dzisiaj oddzielnie działają i dokonują bardzo przewlekłych kontroli, będzie wspólnie musiało działać, żeby dokonywać szybkich kontroli i w ciągu 24 godzin wydawać odpowiednie dokumenty. Tutaj oszczędności sięgną ok. 62 mln, ale korzyści będą jeszcze większe, bo polskie koleje i polskie porty zaczną pracować, w związku z tym będą też miejsca pracy i cały ruch, że tak powiem, wokół tego będzie się koncentrował, co da większe znacznie dochody do budżetu. O tym mówił tutaj pan minister, nie będę do tego wracał.

    Warto zwrócić uwagę również na zgłoszenie rejestracyjne do celów VAT, tutaj ponoć 30 mln może być zaoszczędzone. Też nastąpi uproszczenie procedury, a korzyści będą nie tylko w ujęciu kasowym, bo również czas jest niezmiernie ważny, szczególnie dla przedsiębiorców, a także dla rolników, którzy rejestrują się do celów VAT-R. Ważne jest też rozszerzenie możliwości udzielania poręczeń dla przedsiębiorców przez narodowy i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, a także zwolnienie z podatku dochodowego dowozu pracowników do zakładu pracy - myślę, że więcej pracowników będzie podejmowało pracę, a pracodawcy zaczną poszukiwać pracowników, bo z tego instrumentu będą mogli korzystać. Również ważne jest ograniczenie obowiązków statystycznych i informacyjnych, dlatego że wielu małych przedsiębiorców, nawet mikroprzedsiębiorców, musi różnego rodzaju sprawozdania wypełniać, urzędy wciąż przysyłają nowe formularze i nie ma praktycznie dyskusji, tylko trzeba to wypełniać. Największe oszczędności, aż 583 mln zł, daje zniesienie obowiązku sprawdzania prawidłowości danych przekazywanych do ZUS. Jest to duża oszczędność.

    Warto również zwrócić uwagę na zwiększenie dostępności ubezpieczeń eksportowych gwarantowanych przez Skarb Państwa. Tutaj zaznaczę, że dobrze by było, gdyby występowały nie tylko ubezpieczenia, ale również gdyby można było wprowadzić faktoring, np. gdyby KUKE wprowadziło faktoring - szczególnie ma to zastosowanie w trudnych sytuacjach, np. w odniesieniu do ukraińskiej gospodarki czy gospodarki rosyjskiej, czy też państw, co do których są trudności w uzyskaniu zapłaty. Tak że tutaj apel do Ministerstwa Gospodarki, do pana ministra, żeby nad tym się pochylić.

    Kontynuacja, dalsze zmiany w zakresie składania oświadczeń, a nie zaświadczeń - też należy zaznaczyć, że jest to bardzo dobre rozwiązanie - i ułatwienie dostępu do orzeczeń sądowych, tak żeby każdy przedsiębiorca mógł się z nimi zapoznać. Na dzień dzisiejszy małym i średnim przedsiębiorcom, a szczególnie mikroprzedsiębiorcom jest bardzo trudno poruszać się w gąszczu przepisów, które często się zmieniają, a kiedy podejmuje się decyzje, dobrze mieć świadomość tego. Toteż taka dostępność jest bardzo potrzebna.

    I wreszcie sprawa, wydaje się, mało ważna, ale wiele emocji powodowała, kiedy w poprzedniej kadencji pracowałem w Komisji Gospodarki i komisji ˝Przyjazne Państwo˝. Było wtedy wiele emocji związanych z olejem opałowym - jeszcze chwila i nie byłoby firm, które chciałyby handlować tym olejem, ponieważ urzędy skarbowe tak do tego się doczepiły, że wielu przedsiębiorców, można powiedzieć dosadnie, poległo. Dobrze, że dzisiaj wystarczy zaświadczenie i że dotkliwość kar będzie mniejsza.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Te zmiany były szczegółowo omawiane przez pana ministra, nie chcę wchodzić w dalsze szczegóły - oczywiście klub Polskiego Stronnictwa popiera te rozwiązania - natomiast, ponieważ czas się kończy, chcę zwrócić uwagę na kilka faktów.

    Dzisiaj najważniejsza dla polskich przedsiębiorców, i tych małych, i tych średnich, jest pomoc i wsparcie w zakresie dostępu do rynku. Otóż polscy przedsiębiorcy, i to z różnych branż, mają utrudniony dostęp do tzw. rynku detalicznego. Stąd apel, żeby Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie tylko przychodził po pieniądze budżetowe, kiedy uchwalamy budżet, ale żeby rozpoczął działania i zaczął badać, w jaki sposób jest to robione, bo to jest największa mitręga dla polskich małych i średnich przedsiębiorców. Dzisiaj to nie przedsiębiorca decyduje, to nie konsument decyduje, co będzie kupował, ale właśnie handlowiec, bo on wystawi na półkę to, co zechce. Tu aż się prosi, żeby Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaczął działać. W dobie globalizacji, w dobie rozwoju dyskontów, marketów, hipermarketów warto się nad tym pochylić i sprawdzić, czy aby nie jest to utrudnienie zbyt dotkliwe, a myślę, że zdecydowanie jest, bo na to skarżą się przedsiębiorcy.

    Również jeżeli chodzi o dostęp do kredytów, poręczeń kredytowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, to banki zachodnie, które dzisiaj dominują w Polsce, niekoniecznie są zainteresowane małymi i średnimi przedsiębiorstwami, wspierają je jedynie banki spółdzielcze. W związku z tym warto się nad tym pochylić.

    Następna kwestia. Jeżeli mówimy o polskiej gospodarce - mamy spowolnienie gospodarcze - to należy zwiększyć środki pochodzące z PROW, a przede wszystkim z regionalnego programu operacyjnego, kierowane na inwestycje z wykorzystaniem innowacji, a ograniczać ich przeznaczanie na ˝Kapitał ludzki˝ i szkolenia. Może wreszcie czas skończyć z tą fikcją. Każda inwestycja zapewnia miejsca pracy i wpływy do budżetu. Polskiemu eksportowi powinno udzielić się wsparcia, banki informacji powinny działać przy ambasadach. Aż się o to prosi, apelują o to przedsiębiorcy, a myślę, że również politycy. Dzisiaj natomiast jest tak: ambasada działa sobie, radca handlowy sobie, a radca rolny sobie i tak naprawdę przedsiębiorcy nie wiedzą, jak się poruszać. Jakbyśmy włączyli do tego agencje rządowe, to myślę, że moglibyśmy zrobić dużo dobrego. Wspólne działanie może przynieść wiele dobrego. Ważne są też ograniczenie liczby inspekcji i spójna interpretacja przepisów przez inspekcje. Każda inspekcja inaczej interpretuje przepisy. Warto pochylić się i nad tym. Oczywiście znaczenie ma też ograniczenie kosztów pracy, co może być najtrudniejsze. Te pierwsze czynniki, które wymieniłem, są jednak instrumentami, które mamy i które możemy wykorzystać. Aż się o to prosi, bo proszą o to przedsiębiorcy. (Dzwonek) Przyniesie to wymierne wpływy do budżetu i, jak myślę, znacznie uprości działanie przedsiębiorców, przedsiębiorstw oraz stworzy wiele miejsc pracy.

    Oczywiście klub Polskiego Stronnictwa Ludowego popiera niniejszy projekt ustawy. Będzie głosować za, będziemy pracować nad tym projektem i, jeżeli będzie trzeba, wnosić poprawki. Bardzo dziękuję. (Oklaski)



Poseł Krzysztof Borkowski - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2014 roku.


474 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Krzysztof Borkowski - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krzysztof Borkowski - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krzysztof Borkowski - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Krzysztof Borkowski - wniosek formalny

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krzysztof Borkowski - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat skutków suszy

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krzysztof Borkowski - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ustanowieniu 17...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krzysztof Borkowski - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ustanowieniu 17...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krzysztof Borkowski - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krzysztof Borkowski - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krzysztof Borkowski - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krzysztof Borkowski - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy