Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Informacja o działalności Sądu Najwyższego w roku 2013 (druk nr 2385) wraz ze stanowiskiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (druk nr 2467).


Poseł Andrzej Dera:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Pani Prezes! Wysoka Izbo! W imieniu Koła Poselskiego Solidarna Polska mam zaszczyt odnieść się do informacji o działalności Sądu Najwyższego w roku 2013.

    Sąd Najwyższy jest najistotniejszą instytucją polskiego wymiaru sprawiedliwości, co wynika z konstytucji, i pełni bardzo ważną funkcję. Ustawowym zadaniem Sądu Najwyższego jest sprawowanie wymiaru sprawiedliwości przez: zapewnienie w ramach nadzoru zgodności z prawem oraz jednolitości orzecznictwa sądów powszechnych i wojskowych w wyniku rozpoznawania kasacji oraz innych środków odwoławczych, podejmowanie uchwał rozstrzygających zagadnienia prawne czy rozstrzyganie innych spraw określonych w ustawach. Działalność orzeczniczą sądu należy więc oceniać przede wszystkim z perspektywy jego funkcji ustrojowych.

    Sąd Najwyższy ma jedną ważną zaletę. To są sędziowie najlepsi z najlepszych. Żeby być sędzią Sądu Najwyższego, trzeba przejść naprawdę długą i żmudną drogę pracy w polskim wymiarze sprawiedliwości i w polskim sądownictwie. A więc siedzą - przepraszam za słowo ˝siedzą˝ - urzędują, funkcjonują w Sądzie Najwyższym najwyższe autorytety sędziowskie w naszym kraju.

    Nie chcę odnosić się do merytorycznych ocen. Moim zdaniem te oceny są dokonywane przez superfachowców i one są bardzo rzetelne i bardzo prawdziwe. To my mamy problem jako ustawodawca, że takie prawo tworzymy, które zmusza właśnie te autorytety do orzeczeń, do interpretacji, więc nasza rola tu jest większa niż Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy próbuje odkodować te normy, które powstają najczęściej w Sejmie, i robi to naprawdę rzetelnie, robi to według wiedzy prawniczej na najwyższym poziomie. Naszym zadaniem jako parlamentu jest tworzyć tak prawo, żeby tych interpretacji było jak najmniej. Ale to jest coś, co jest takim wzorem, który chyba nigdy nie zostanie osiągnięty, bo nikt w swojej zbiorowej mądrości nie jest na tyle dobry, żeby tworzyć prawo idealne, bezbłędne, stąd Sąd Najwyższy stoi na straży i będzie stał na straży tego, żeby prawo było jednakowo odczytywane, żeby przede wszystkim orzeczenia w Polsce miały jednolity charakter, żeby nie było czegoś takiego, że inaczej się orzeka w jednej części kraju, inaczej w innej w oparciu o te same przepisy. I to jest fundamentalna rzecz, dokonał tego, dokonuje i będzie dokonywał Sąd Najwyższy.

    Nie będę odnosił się do statystyki, do tego, ile tych spraw się toczy przed Sądem Najwyższym, bo to są zbliżone co roku ilości. Ważny dla mnie był, co wynika z tej informacji, fakt, że te postępowania toczą się przed Sądem Najwyższym w określonym czasie i że to się mieści w standardach europejskich, bo to jest istotny wskaźnik, że jeżeli chodzi o czas rozpatrywania spraw w Sądzie Najwyższym, jesteśmy na poziomie europejskim.

    Bardzo ważny czynnik, jaki Sąd Najwyższy tutaj wskazuje, to jest autorytet tych orzeczeń, autorytet Sądu Najwyższego, on jest naprawdę ogromny wśród sędziów sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych. Pani prezes, życzę, żeby ten autorytet pani dalej budowała, żeby on wzrastał, bo to jest podstawowa rzecz. Autorytet Sądu Najwyższego jest tutaj kluczem. Jak się ma ten autorytet, to wszystko inne potem idzie łatwiej. I dlatego życzę pani prezes, żeby dalej rozbudowywała ten autorytet, żeby usprawniała, bo zawsze jest coś do usprawnienia, prace Sądu Najwyższego, również w kwestiach materialnych, bo to też jest istotne, życzę właśnie takiej aktywnej działalności jako pierwszego sędziego Rzeczypospolitej, bo tak ja odbieram funkcję pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, więc życzę tutaj dużo wytrwałości i samych sukcesów.

    Proszę też przekazać w naszym imieniu podziękowania za tę solidną, rzetelną, uczciwą pracę wszystkim sędziom Sądu Najwyższego. Naprawdę jest to bardzo ważne, że ci sędziowie pod pani kierownictwem wykonują tę pracę, robią to naprawdę dobrze, oceniana jest ona (Dzwonek) bardzo dobrze przez wszystkie kluby, przez wszystkie środowiska polityczne. Życzę wytrwałości i dalszych sukcesów. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Tomasz Grzeszczak)



Poseł Andrzej Dera - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2014 roku.


59 wyświetleń

Zobacz także: