Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o bateriach i akumulatorach oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2244 i 2522).


Poseł Marek Gos:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego przedstawić opinię dotyczącą rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o bateriach i akumulatorach oraz niektórych innych ustaw, druki nr 2244 i 2522.

    Projekt ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej, a w zasadzie dokończenie prac związanych z pełną transpozycją dyrektywy europejskiej nr 2006/66/WE oraz kolejnej, nowej dyrektywy, gdzie uregulowane są przedmiotowe kwestie. Dodatkowym celem jest wprowadzenie przepisów umożliwiających stosowanie rozporządzenia Komisji nr 493/2012 z dnia 11 czerwca 2012 r. ustanawiającego szczegółowe przepisy dotyczące obliczania wydajności recyklingu dla procesów recyklingu zużytych baterii i akumulatorów. Staraliśmy się również w pewnym sensie uszczelnić system gospodarowania zużytymi bateriami i akumulatorami. Intencja była też taka, aby zwolnić przedsiębiorców wprowadzających do obrotu niewielkie ilości baterii i akumulatorów z obowiązków związanych z organizowaniem zbierania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów i z osiąganiem poziomów zbierania, jak również uprościć przepisy dotyczące sposobu prowadzenia i finansowania publicznych kampanii edukacyjnych.

    Projektowana ustawa na nowo definiuje wprowadzającego baterie i akumulatory oraz definiuje pojęcie podmiotu pośredniczącego. A więc to są dwie zmiany dotyczące definicji, które odpowiadają definicjom wynikającym z dyrektywy.

    Jednocześnie zgodnie z projektem ustawy zwolniono przedsiębiorców wprowadzających do obrotu niewielkie ilości baterii i akumulatorów z obowiązków związanych z organizowaniem zbierania zużytych baterii lub akumulatorów i osiąganiem poziomów zbierania. Już wcześniej o tym wspominałem. Dodano również przepisy precyzujące, że usytuowanie miejsc odbioru oraz punktów zbierania baterii i akumulatorów musi uwzględniać gęstość zaludnienia.

    Jednocześnie wskazano w tej regulacji marszałków województw jako organy, którym przedsiębiorcy wprowadzający recykling będą przekazywać sprawozdania z osiągniętego poziomu efektywności recyklingu. Uregulowano możliwość realizacji obowiązków wprowadzających baterie lub akumulatory przez podmioty pośredniczące. Zrezygnowano z obowiązku prowadzenia przez wprowadzających baterie lub akumulatory ewidencji baterii i akumulatorów z uwzględnieniem liczby wprowadzonych do obrotu baterii i akumulatorów. Zmieniono sposób wyliczania wysokości opłat oraz dystrybucji środków na publiczne kampanie edukacyjne.

    Ustalono, że opłata depozytowa ma być pobierana przy sprzedaży baterii i akumulatorów samochodowych kwasowo-ołowiowych tylko od użytkowników końcowych niebędących przedsiębiorcami. Zrezygnowano z obowiązku bezpośredniego przekazywania zużytych baterii i akumulatorów przez zbierających do zakładów przetwarzania. Zobowiązano prowadzącego zakład przetwarzania do przekazywania wprowadzającym baterie lub akumulatory informacji o masie zebranych zużytych baterii przenośnych i zużytych akumulatorów.

    Uchylono art. 62 ustawy o bateriach i akumulatorach, który nakazuje uzyskanie pozwolenia zintegrowanego prowadzącemu zakład przetwarzania zużytych baterii samochodowych kwasowo-ołowiowych, zużytych akumulatorów samochodowych kwasowo-ołowiowych oraz zużytych baterii przemysłowych kwasowo-ołowiowych lub zużytych akumulatorów przemysłowych kwasowo-ołowiowych.

    Zmodyfikowano również brzmienie art. 63 ust. 2 ustawy o bateriach i akumulatorach, zmniejszając wymogi, jakie musi spełniać zakład przetwarzający zużyte baterie i zużyte akumulatory, jak również w art. 63 dodano ust. 5a wskazujący, że przetwarzanie i recykling zużytych baterii i akumulatorów obejmuje co najmniej usunięcie wszystkich cieczy i kwasów. Dodano również przepis zobowiązujący wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska do przeprowadzenia co najmniej raz w roku kontroli zakładów przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów.

    Biorąc powyższe pod uwagę, w imieniu klubu wnoszę do Wysokiej Izby o przyjęcie zaproponowanego projektu ustawy. Dziękuję uprzejmie. (Oklaski)



Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2014 roku.


177 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:





Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zdrowiu publicznym

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o finansowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy