Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Kajmanami o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisanej w Londynie dnia 29 listopada 2013 r. (druki nr 2416 i 2463).


Poseł Jarosław Górczyński:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowni Panowie Ministrowie! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego mam zaszczyt przedstawić nasze stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Kajmanami o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisanej w Londynie dnia 29 listopada 2013 r.

    Kajmany, terytorium zależne Wielkiej Brytanii, od lat nęcą zagranicznych przedsiębiorców łagodnymi przepisami podatkowymi. Kajmany ze względu na presję grupy G20, a także samej Wielkiej Brytanii, wyraźnie ożywiły działalność w zakresie zawierania umów dotyczących wymiany informacji podatkowych. Zawarły ich w ostatnim czasie ponad 30. Efektem tej presji jest również zawarcie umowy z Polską. Podobnie jak wcześniejsze umowy zawierane przez Polskę z rajami podatkowymi, umowa ta jest wzorowana na modelowej konwencji OECD.

    Zasadniczym powodem zawarcia porozumienia jest walka z unikaniem podatków. Przyczyni się ona jednak także do zmniejszenia przestępczości w zainteresowanych jurysdykcjach, gdyż ograniczy się grupom przestępczym możliwość prania pieniędzy. Osoby, które dotychczas lokowały pieniądze w miejscach oferujących pełną tajemnicę bankową, mogły dzięki temu uniknąć podatku. Obecnie stanie się to trudniejsze. Po zawarciu umowy fiskus zyska odpowiednią wiedzę o transakcjach z udziałem polskich użytkowników dokonywanych na danym terytorium. Przypomnę, że w przypadku Polski umowa dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast w przypadku Kajmanów umowa dotyczy wszelkiego rodzaju podatków.

    Osiągnięcie porozumienia - wcześniej Polski i Kajmanów nie łączyła żadna umowa dotycząca podatków - stało się możliwe dzięki zmianie podejścia tamtejszej administracji do kwestii wymiany informacji. Według resortu jest to ważny krok w kierunku rozwoju dwustronnej współpracy podatkowej, który może stanowić także podstawę do podjęcia rozmów na temat ewentualnego zawarcia pełnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

    Ze względu na fakt, że umowa stanie się częścią funkcjonujących już w Polsce mechanizmów wymiany informacji podatkowych i na jej prewencyjny charakter klub PSL przychyla się do dokonania przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ratyfikacji przedmiotowej umowy. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Jarosław Górczyński - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2014 roku.


55 wyświetleń

Zobacz także: