Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Brytyjskich Wysp Dziewiczych o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz Protokołu i Wspólnej Deklaracji Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Rządu Brytyjskich Wysp Dziewiczych, podpisanych w Londynie dnia 28 listopada 2013 r. (druki nr 2380 i 2432).


Poseł Jarosław Górczyński:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Brytyjskich Wysp Dziewiczych o wymianie informacji w sprawach podatkowych.

    Ze względu na stosowane rozwiązania podatkowe Brytyjskie Wyspy Dziewicze określane są jako brytyjski raj podatkowy. Za raj podatkowy można uznać kraj lub terytorium, gdzie panują bardzo łagodne dla obcokrajowców i kapitału zagranicznego przepisy podatkowe. Zarejestrowanie firmy w takim kraju pozwala na uniknięcie lub znaczną redukcję płacenia podatków w kraju macierzystym i jednoczesne transferowanie zysków.

    W książce raporcie byłego głównego ekonomisty firmy McKinsey Jamesa Henry’ego ˝The Price of Offshore Revisited˝ można przeczytać, że najbogatsi ludzie świata ukryli przed fiskusem w rajach podatkowych 21 bln dolarów. To wartość połączonych gospodarek USA i Japonii w końcu 2010 r. Autor określił wyliczenie 21 bln jako konserwatywne i twierdzi, że możliwe jest ukrycie na świecie aż 32 bln dolarów. Henry oparł się na danych Banku Rozrachunków Międzynarodowych, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego i rządów. Brał pod uwagę tylko ukryte pieniądze, a nie np. nieruchomości czy jachty. Raje podatkowe stosują szkodliwą konkurencję podatkową. Należy więc dążyć do ich wyeliminowania.

    W ciągu ostatnich kilku lat Ministerstwo Finansów podpisało porozumienia w sprawie wymiany informacji podatkowej z wieloma innymi rajami podatkowymi, co w praktyce znosi taki ich status u przedsiębiorców. Mowa tu o takich krajach i terytoriach jak: Grenada, Wspólnota Dominiki, Andora, Jersey, Wyspa Man, Szwajcaria, Malta, San Marino, Guernsey. W planach resortu finansów jest zawarcie podobnych porozumień.

    Przedmiotowa umowa jest kolejną zmierzającą do regulowania prawa. Umowa będzie skutecznym narzędziem weryfikacji deklarowanych podstaw opodatkowania przez podatników osiągających dochody w relacjach z Brytyjskimi Wyspami Dziewiczymi, a zatem jej wejście w życie - również z uwagi na jej prewencyjny charakter - będzie miało pozytywny wpływ na wysokość dochodów budżetowych Skarbu Państwa. Skuteczne działanie takiej umowy w następnych latach podatkowych może być fundamentem podjęcia dialogu zmierzającego do zawarcia pełnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Brytyjskimi Wyspami Dziewiczymi.

    Biorąc powyższe pod uwagę, klub Polskiego Stronnictwa Ludowego wyraża aprobatę na ratyfikację powyższej umowy. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Jarosław Górczyński - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2014 roku.


52 wyświetleń

Zobacz także: