Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Brytyjskich Wysp Dziewiczych o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz Protokołu i Wspólnej Deklaracji Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Rządu Brytyjskich Wysp Dziewiczych, podpisanych w Londynie dnia 28 listopada 2013 r. (druki nr 2380 i 2432).


Poseł Sprawozdawca Jarosław Górczyński:

    Szanowny Panie Marszałku! Panie Posłanki! Panowie Posłowie! Panie Ministrze! W imieniu Komisji Finansów Publicznych i Komisji Spraw Zagranicznych przedstawiam Wysokiej Izbie sprawozdanie o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Brytyjskich Wysp Dziewiczych o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz Protokołu i Wspólnej Deklaracji Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Rządu Brytyjskich Wysp Dziewiczych, podpisanych w Londynie dnia 28 listopada 2013 r.

    Połączone komisje, Komisja Spraw Zagranicznych oraz Komisja Finansów Publicznych, obradujące pod przewodnictwem poseł Krystyny Skowrońskiej zebrały się 28 maja 2014 r.

    Projekt dotyczy zawarcia umowy na podstawie modelowej umowy OECD o wymianie informacji w sprawach podatkowych. W przypadku Polski będą to podatek dochodowy od osób prawnych, podatek dochodowy od osób fizycznych oraz podatek od towarów i usług, zaś w przypadku Brytyjskich Wysp Dziewiczych będą to podatek dochodowy, podatek od wynagrodzeń oraz podatek od majątku.

    W posiedzeniu wzięli udział Janusz Cichoń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, oraz Artur Nowak-Far, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

    Szanowni Państwo! Połączone komisje, Komisja Spraw Zagranicznych i Komisja Finansów Publicznych, w ciągu ostatnich miesięcy zajmowały się kilkunastoma podobnymi umowami wzorowanymi na modelowej konwencji OECD. Parlament przyjął dokumenty przewidujące mechanizm wymiany informacji na wniosek. Chodzi o umowy zawierane z krajem, który jest umieszczony na liście krajów stosujących szkodliwą politykę podatkową. Podobną umową jest obecnie omawiana umowa.

    Kwestia optymalizacji podatkowej przy wykorzystaniu rajów podatkowych budzi w opinii publicznej szereg kontrowersji, częściowo dlatego że kojarzy się ona z praniem brudnych pieniędzy i działalnością poniekąd na bakier z prawem oraz daleką od etyki. Łatwe i poufne rejestrowanie spółek cudzoziemców, korzystne zwolnienia z podatków i ulgi podatkowe bądź niskie podatki - takich rajów na świecie jest jeszcze sporo. Złe praktyki należy eliminować.

    Wysoka Izbo! Wyspy Dziewicze to archipelag 36 wysp i wysepek będących brytyjskim terytorium zamorskim na Karaibach. Są one jednym z najbardziej znanych rajów podatkowych. Bardzo łatwo założyć tam spółkę, a zarejestrowana tam firma jest zwolniona z podatku dochodowego. Tylko w 2012 r. zarejestrowano tam aż 600 tys. spółek. Z raportu Konferencji Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju wynika, że Brytyjskie Wyspy Dziewicze przyciągnęły więcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych niż Indie i Brazylia razem wzięte. Położone w basenie Morza Karaibskiego brytyjskie terytorium zamorskie zajęło czwarte miejsce na liście państw przyciągających inwestorów z całego świata. Na zamieszkane przez 23 tys. mieszkańców wyspy napłynęły 92 mld dolarów.

    Bezpośrednie inwestycje zagraniczne to przede wszystkim wydatki przedsiębiorstw na nowe projekty czy przejęcia istniejących firm. W przypadku Brytyjskich Wysp Dziewiczych większość inwestycji stanowią środki transferowane przez międzynarodowe korporacje w celu optymalizacji podatkowej. Mimo działań podejmowanych przez państwa rozwinięte wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych Brytyjskich Wysp Dziewiczych wzrosła w ostatnim roku o 40%. Niewątpliwie zasadniczym powodem zawarcia przedmiotowego porozumienia jest walka z unikaniem podatków.

    Nacisk rozwiniętych krajów zrzeszonych w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju spowodował, że w ostatnich latach państwa uznawane za raje podatkowe zaczęły szerzej informować o tym, co robią u nich zagraniczne firmy.

    Ratyfikowana umowa stanie się częścią funkcjonujących już w Polsce mechanizmów wymiany informacji podatkowych. Po jej wejściu w życie rozszerzeniu ulegnie zakres terytorialnej jurysdykcji, z którymi Polska prowadzi efektywną wymianę informacji podatkowych.

    Wysoka Izbo! Komisja Spraw Zagranicznych oraz Komisja Finansów Publicznych jednogłośnie przyjęły sprawozdanie w brzmieniu przedłożenia i rekomendują Wysokiej Izbie uchwalenie ustawy o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Brytyjskich Wysp Dziewiczych o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz Protokołu i Wspólnej Deklaracji Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Rządu Brytyjskich Wysp Dziewiczych, podpisanych w Londynie dnia 28 listopada 2013 r. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Jarosław Górczyński - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2014 roku.


49 wyświetleń

Zobacz także: