Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich zmieniającego Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzoną w Abu Zabi dnia 31 stycznia 1993 r., oraz Protokół, sporządzony w Abu Zabi dnia 31 stycznia 1993 r., podpisanego w Abu Zabi dnia 11 grudnia 2013 r. (druki nr 2378 i 2430).


Poseł Jarosław Górczyński:

    Szanowny Panie Marszałku! Panowie Ministrowie! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego mam przyjemność przedstawić nasze stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich zmieniającego Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.

    Przypomnę, że Zjednoczone Emiraty Arabskie to jedno z najbogatszych państw Azji Zachodniej, które swój nieprzeciętny rozwój zawdzięcza przede wszystkim złożom ropy naftowej. Ze względu na swoje położenie kraj ten staje się furtką dla innych państw regionu, jest również szansą dla Polski. Niewątpliwie jest to kraj ogromnych możliwości inwestycyjnych. Należy zwrócić uwagę, iż w związku z tym, że zasoby ropy naftowej są dziś ograniczone - szacuje się, że w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wyczerpią się one za ok. 10 lat, dziś produkcja ropy naftowej kreuje jedynie 18% PKB - państwo to znane jest obecnie głównie z wysoko wyspecjalizowanych usług finansowych. Przedsiębiorców i inwestorów przyciągają również specjalne strefy wolnego handlu, poziom prowadzonej przez ten kraj działalności, największy port kontenerowy na świecie, bardzo szybko rozwijająca się giełda papierów wartościowych oraz stosunkowo stabilny system polityczny. To państwo posiada unikatowy ustrój - federację emiratów.

    Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, która jest przedmiotem naszej uwagi, jest szczególnie istotna w sytuacji, kiedy chcemy przyciągnąć jak najwięcej emirackiego kapitału do Polski. Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały około 70 umów o unikaniu podwójnego opodatkowania z różnymi państwami. Umowa podatkowa z Polską została podpisana już w 1995 r., jednak 11 grudnia 2013 r. został podpisany protokół ją zmieniający. Wprowadzono w nim tzw. klauzulę nieruchomościową, tj. opodatkowanie w danym państwie zysków ze zbycia przez rezydenta podatkowego drugiego państwa udziałów lub akcji, których wartość w więcej niż 50% pochodzi z majątku nieruchomego położonego w tym pierwszym państwie, oraz opodatkowanie wynagrodzenia dyrektorów w państwie ich rezydencji podatkowej. Zaimplementowano tzw. klauzulę antyabuzywną, czyli specjalne zapisy, których celem jest pozbawienie podatników korzyści wynikających z umów, jeżeli jedynym lub głównym celem transakcji lub struktur opartych na danej umowie jest uzyskanie korzyści podatkowych. Rozszerzono zapisy o wymianie informacji pomiędzy organami podatkowymi obydwu państw oraz zmieniono metodę unikania podwójnego opodatkowania. Metodę wyłączenia zastąpiono metodą kredytu podatkowego.

    Zmiany wprowadzone do umowy z 1993 r. obejmują między innymi regulację dotyczącą opodatkowania wynagrodzeń dyrektorów. Po wejściu w życie protokołu wynagrodzenia będą mogły być opodatkowane tylko w państwie rezydencji dyrektora. Uaktualniono także postanowienia umowy dotyczące wymiany informacji w sprawach podatkowych. Ich treść została oparta o standard modelowej konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku, który umożliwia uzyskanie informacji o dochodach polskich rezydentów w relacjach ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

    Wysoka Izbo! Zmiany zmierzające do poddania opodatkowaniu w Polsce większej liczby kategorii dochodów oraz zapobieżenia niekorzystnym zjawiskom, jeżeli chodzi o kreowanie struktur zmniejszających wysokość opodatkowania w kraju, mogą wpłynąć pozytywnie na dochody budżetowe. Dlatego Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego popiera ratyfikację tego dokumentu. Dziękuję bardzo.



Poseł Jarosław Górczyński - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2014 roku.


46 wyświetleń

Zobacz także: