Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Administracji i Cyfryzacji o senackim projekcie ustawy o petycjach (druki nr 2135 i 2455).


Poseł Zbigniew Sosnowski:

    Szanowny Panie Marszałku! Szanowny Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego z satysfakcją przyjmuje przedłożenie Komisji Administracji i Cyfryzacji zawarte w druku nr 2455 - projekt ustawy o petycjach.

    Obecne regulacje prawne dotyczące zgłaszania próśb, wniosków, postulatów rozproszone są w kilku aktach prawnych, a zatem nie w pełni odpowiada to potrzebom i oczekiwaniom obywateli. Chociaż Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiego nakłada na przedstawicieli narodu, jakimi są posłowie i senatorowie, obowiązek przyjmowania i wysłuchiwania obywateli, to - jak widać obecnie - jawi się to jako nie dość wystarczający instrument.

    Ustawodawca, aby wyjść szeroko, frontem naprzeciw oczekiwaniom obywateli naszego państwa, skłania się ku uchwaleniu ustawy o petycjach. Jawi się to jako nowa i nowatorska forma bezpośredniego kontaktu obywateli z organami władzy publicznej i samorządowej. Projekt ustawy określa zasady składania i rozpatrywania petycji, a także sposób postępowania organów w tej kwestii.

    Petycja zatem może być złożona zarówno przez osobę fizyczną, jak i osobę prawną, jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną lub też grupę tych podmiotów. Petycja dotyczyć może różnych dziedzin życia publicznego, społecznego, a także innych szczególnie ważnych problemów o zasięgu zarówno ogólnokrajowym, jak i lokalnym. Może być więc złożona w interesie publicznym, podmiotu ją wnoszącego lub podmiotu trzeciego, lecz wyłącznie za jego zgodą.

    O statusie samej petycji nie decyduje forma zewnętrzna, lecz treść żądania. Obecnie, w dobie szeroko rozwiniętej komunikacji elektronicznej, ustawodawca dopuszcza składanie petycji zarówno w formie pisemnej, jak i za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Warunkiem spełnienia ważności wnoszonej petycji winno być: oznaczenie podmiotu wnoszącego, wskazanie miejsca zamieszkania lub siedziby podmiotu, oznaczenie adresata petycji oraz wskazanie podmiotu petycji.

    Proponuje się zapis przewidujący, aby petycja mogła zostać umieszczona na stronie internetowej podmiotu mającego ją rozpatrzyć, lecz jako warunek przewiduje się jednoczesne wyrażenie zgody na to przez podmiot wnoszący. Warunek ten odnosi się także do petycji składanych w interesie podmiotu trzeciego. Jeśli zaś organ poweźmie uzasadnione wątpliwości co do istnienia lub zakresu zgody, o której mowa powyżej, może zwrócić się bezpośrednio do składającego petycję o potwierdzenie zarówno jej złożenia, jak i zgody na opublikowanie.

    Adresat petycji niewłaściwy do jej rozpatrzenia będzie miał obowiązek w terminie nie późniejszym niż 30 dni przekazania jej podmiotowi właściwemu do jej rozpatrzenia. Jeśli zaś okazałoby się, że wnoszone pisma zatytułowane jako petycje nie odpowiadają wymogom formalnym, będą pozostawione bez rozpatrzenia.

    Jako novum ustawodawca przewiduje składanie petycji do Sejmu lub Senatu.

    Projekt przewiduje termin rozpoznania złożonej petycji, określając jednocześnie, iż nie może on być dłuższy niż trzy miesiące. Usankcjonowany został także tryb pozostawiania bez biegu sprawy, która w trybie petycji była już złożona i załatwiona, a składający podmiot po raz kolejny wnosi w tym samym przedmiocie, nie przywołując nowych faktów ani okoliczności. Należy zauważyć i podkreślić, iż sposób załatwienia petycji nie może być przedmiotem skargi.

    Ustawodawca nakłada na prezesa Rady Ministrów obowiązek corocznego składania Sejmowi i Senatowi w terminie do 30 czerwca każdego roku informacji o petycjach rozpatrzonych przez ministrów oraz centralne organy administracji rządowej w roku poprzednim.

    W zakresie nieuregulowanym w procedowanym dzisiaj projekcie ustawy do petycji zastosowanie mieć będą przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego. Aby jednak zagwarantować każdemu obywatelowi prawo składania skarg, wniosków i petycji, mocą niniejszego projektu ustawy dokonuje się jednocześnie nowelizacji przepisu art. 221 Kodeksu postępowania administracyjnego.

    Panie i panowie posłowie, procedowana dzisiaj materia ma na celu jeszcze pełniejsze upodmiotowienie obywateli i danie im szansy uczestnictwa w życiu publicznym państwa, a uchwalenie przez Wysoką Izbę ustawy będzie tego najdobitniejszym dowodem.

    Jako poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, czynnie uczestniczący w pracach nad procedowanym projektem, zapewniam, że mój klub opowie się w głosowaniu za przyjęciem sprawozdania Komisji Administracji i Cyfryzacji. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Sosnowski - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2014 roku.


65 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:





Poseł Zbigniew Sosnowski - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Zbigniew Sosnowski - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy – Prawo o zgromadzeniach

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Zbigniew Sosnowski - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy – Prawo o zgromadzeniach

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Zbigniew Sosnowski - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Zbigniew Sosnowski - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy – Prawo o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Zbigniew Sosnowski - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy