Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o:
  1) poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o Policji i niektórych innych ustaw,
  2) rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw
   (druki nr 1381, 2192 i 2462).


Poseł Edward Siarka:

    Panie Marszałku! Przyśpieszenie obrad spowodowało, że wszystko odbywa się w biegu, ale udało mi się zdążyć na czas.

    Mam zaszczyt przedstawić nasze stanowisko w sprawie propozycji zmian do ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw. Istotą proponowanych zmian, jak już tutaj powiedziano, jest utworzenie nowej jednostki organizacyjnej pod nazwą Centralne Biuro Śledcze Policji w miejsce Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji. Utworzenie tegoż biura było odczytywane za duży sukces w 2010 r.

    Pomysł na takie rozwiązanie, aby wydzielić Centralne Biuro Śledcze z komendy głównej, rodził się od dłuższego czasu i obecnie dojrzał wobec nowych wyzwań i potrzeb, przed którymi stoi Policja. Wydaje się, że to rozwiązanie jest popierane przez dużą część środowisk politycznych, którym leży na sercu rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie przestępczości zorganizowanej, a wiemy, że stoją tutaj przed Policją bardzo duże wyzwania. Nową jednostką z pełnymi uprawnieniami operacyjnymi kierowałby komendant Centralnego Biura Śledczego. Biuro to skupiałoby się w całości na walce z przestępczością zorganizowaną, oczywiście dysponowałoby odrębnym budżetem, wydzielonymi środkami finansowymi.

    W przyjętym przez Komisję Spraw Wewnętrznych projekcie proponuje się również rozszerzenie katalogu zadań Policji zawartego w ustawie o zwalczaniu terroryzmu. Oczywiście ta kwestia jest regulowana w ustawie o Policji, ale rodzi szereg wątpliwości interpretacyjnych. W przedłożonym projekcie zawarto szereg doprecyzowań, które ułatwią prowadzenie Policji działań w systemie bezpośredniego zagrożenia osób, majątku czy instytucji.

    Kolejną istotną zmianą w ustawie o Policji jest uzupełnienie katalogu zadań o prowadzenie zbiorów danych dotyczących informacji o odciskach linii papilarnych. Uporządkowanie tej sfery pozyskiwania danych jest kluczowe dla zwalczania przestępczości, jak również poszukiwania osób zaginionych. Myślę, że zawarte w ustawie rozwiązanie, które rozszerza zbiór danych gromadzonych w bazie DNA o dane osób zaginionych, pozwoli na sprawne poszukiwanie takich danych, porównywanie ich i być może spowoduje, że unikniemy wielu nieszczęśliwych sytuacji, bowiem brak dostępu do danych sprawia, iż ich szybka weryfikacja jest niemożliwa. Często zadajemy sobie pytanie, czy w sytuacjach zaginienia osób, zwłaszcza małoletnich, możemy coś więcej i lepiej zrobić, aby je odnaleźć. Przyjęte zapisy są krokiem w tym kierunku. Niejednokrotnie, nawet na dyżurach poselskich, spotykamy się z taką sytuacją, że przychodzą zrozpaczeni rodzice i próbują pozyskać jakąkolwiek informację na temat małoletnich, którzy zaginęli bez wieści, a często nie ma ich długo w domu. Myślę, że te rozwiązania, które pozwalają na sprawne działania policji, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię billingów, są godne poparcia i będziemy jako posłowie je popierali, będziemy głosowali za przyjęciem projektu ustawy przedłożonego w sprawozdaniu. Dziękuję bardzo.



Poseł Edward Siarka - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2014 roku.


130 wyświetleń