Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Administracji i Cyfryzacji o senackim projekcie ustawy o petycjach (druki nr 2135 i 2455).


Poseł Edward Siarka:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt przedstawić nasze stanowisko wobec senackiego projektu ustawy o petycjach.

    Zgodnie z art. 63 konstytucji obywatele mają prawo składać skargi, wnioski i petycje do organów państwowych, organów samorządowych, instytucji społecznych wykonujących zadania zlecone z zakresu administracji publicznej. Petycja to nic innego jak prośba kierowana do instytucji w imieniu mieszkańców czy pismo zawierające postulaty czy prośby. W świetle obowiązującej konstytucji petycje należą do kategorii praw politycznych obywateli.

    Przedłożony przez Senat projekt ustawy o petycjach reguluje kwestie składania i rozpatrywania petycji. Przedmiotem petycji może być żądanie ustanowienia lub zmiany przepisów lub też konkretnego działania prowadzonego czy to przez instytucje państwowe, czy jednostki samorządu terytorialnego, czy inne organy czy instytucje wykonujące zadania zlecone w imieniu państwa. Każda petycja musi być umieszczona na stronie urzędowej, internetowej urzędu, z krótkim opisem, a następnie organ rozpatrujący petycję musi aktualizować dane dotyczące jej procedowania. Petycja ma być rozpatrywana nie później niż w ciągu 3 miesięcy od jej wpłynięcia do danego organu administracji.

    Przedłożony projekt, jakkolwiek jest dopełnieniem zapisu konstytucji, może być dużym obciążeniem administracyjnym, zwłaszcza dla jednostek samorządu terytorialnego. W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę, że mamy oto taką sytuację, że dajemy obywatelom instrument, który może być traktowany jako realna możliwość wpływania na bieg spraw czy to w samorządzie, czy na przykład w Sejmie, a tymczasem tak do końca nie będzie, dlatego że petycja tak na dobrą sprawę jest tylko próbą opisania rzeczywistości, zwrócenia uwagi na jakąś kwestię i będzie odzwierciedlała punkt widzenia jakiejś grupy osób czy instytucji. W każdym razie ponieważ w konstytucji mamy zapis o petycjach, dzisiaj rozpatrywany projekt ustawy jest dopełnieniem tego zapisu, ale tak na dobrą sprawę może być w wielu wypadkach rozczarowujący dla naszych mieszkańców, a przy okazji może być bardzo potężnym obciążeniem administracyjnym w urzędach.

    Niemniej poprzemy tej projekt, bo jest on elementem budowy społeczeństwa obywatelskiego. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Edward Siarka - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2014 roku.


127 wyświetleń