Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Adam Abramowicz:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Dzisiaj chciałbym wygłosić oświadczenie na temat konstrukcji podatku dochodowego, a konkretnie kwoty zwolnionej od opodatkowania. Czym jest ta kwota? Kwota zwolniona od opodatkowania jest to ta wartość dochodu, powyżej której obywatel, pracownik płaci podatek dochodowy, czyli płaci podatek dochodowy od tej nadwyżki. Państwo polskie w przypadku podatku dochodowego prowadzi politykę zupełnie antypracowniczą, można nawet powiedzieć, że antypolską, jeżeli porówna się te kwoty zwolnienia z podatku dochodowego w Polsce i w innych krajach.

    Dzisiaj w Polsce kwota zwolniona od podatku dochodowego to jest 3091 zł rocznie, co daje ulgę na jeden miesiąc około 258 zł. Dla porównania przytoczę te kwoty zwolnione w różnych częściach świata: w Ameryce Południowej i w Kolumbii - 47 512 zł, w Ekwadorze - 31 752 zł, w Brazylii - 28 085 zł. W Afryce, np. w RPA, jest to 20 362 zł, w Tajlandii - 14 928 zł, a w Botswanie - 12 938 zł, w Azji, w Indiach - 10 015 zł, w Indonezji - 6576 zł. Jeżeli porównamy nawet te kraje pozaeuropejskie, to kwota 3091 zł wydaje się po prostu kwotą tak niską, że aż nieprawdopodobną, ale jeżeli przytoczy się także dane z krajów europejskich, dopiero tutaj można zobaczyć, jak szkodliwą konstrukcją jest w Polsce podatek dochodowy w obecnej formie, z tak niską kwotą zwolnienia.

    W Niemczech ta kwota wynosi 33 902 zł, w Wielkiej Brytanii 50 600 zł, w Finlandii 67 137 zł, a we Francji 25 066 zł. Jeszcze raz przypomnę, że w Polsce ta kwota wynosi 3091 zł. Jest to zatem wielokrotnie niższa kwota niż w krajach Unii Europejskiej, do której przecież Polska także należy. Jest to o tyle skandaliczne, że dzisiaj minimum egzystencji to 500 zł, a państwo polskie opodatkowuje kwotę niższą, niż wynosi minimum egzystencji. Przypomnę, że chodzi o kwotę 258 zł, a 500 zł to minimum egzystencji. Polskie państwo opodatkowuje także tę kwotę, którą wyliczają odpowiednie instytucje jako minimum socjalne. Jest to minimum, jeżeli chodzi o zapewnienie podstawowych potrzeb Polaków, które wynosi 1000 zł. Nie mówię już o najniższym wynagrodzeniu, od którego Polak musi płacić podatek. W przypadku, gdyby tę kwotę, chodzi o najniższe wynagrodzenie, a nawet średnie wynagrodzenie, przenieść na przykład do Wielkiej Brytanii, to okazałoby się, że Anglik zarabiający tyle samo co Polak nie zapłaciłby nic, jeśli chodzi o podatek dochodowy. W Polsce musi płacić ogromne sumy. To są pieniądze pobierane, jeszcze raz powiem, nie od bogatych, nie od tych, którzy mają nadwyżkę, którą mogą podzielić się z państwem, tylko od ludzi, którzy jeszcze nie zapewnili sobie minimum egzystencji czy minimum socjalnego.

    Polski rząd formalnie zachęca Polaków do powrotu z emigracji. Jak można zachęcać Polaka, który pracuje w Wielkiej Brytanii, żeby wrócił do Polski, jeśli tutaj, w Polsce, jest on nadmiernie opodatkowywany i nie może nawet odłożyć na życie, żeby móc normalnie funkcjonować? Tę sytuację potęguje fakt, że we wszystkich innych krajach ta kwota jest waloryzowana każdego roku. W Polsce od wielu lat w ogóle nie jest waloryzowana i pozostaje na kompromitująco niskim poziomie 3 tys. zł. Dlatego w dzisiejszym oświadczeniu chciałbym zwrócić uwagę koalicji rządzącej, panu premierowi, że to trzeba natychmiast zmienić. Jeżeli w Polsce ma być rozwój gospodarczy, jeżeli w Polsce mają ludzie normalnie żyć, jeżeli Polacy mają wracać z emigracji do Polski, to tę kwotę trzeba natychmiast podnieść. Trzeba wprowadzić zasadę, żeby każdego roku ta kwota była rewaloryzowana. (Dzwonek) Chodzi przynajmniej o kwotę na poziomie 1000 zł na jednego członka rodziny, bo to jest minimum socjalne. W przypadku rodziny czteroosobowej jest to 4 tys. miesięcznie. Ta kwota pomnożona przez 12 miesięcy wynosi 48 tys. zł. Do takiego poziomu kwota wolna od podatku powinna być w Polsce podniesiona. Dziękuję bardzo.Poseł Adam Abramowicz - Oświadczenie z dnia 10 czerwca 2014 roku.


375 wyświetleń
Zobacz także:


Poseł Adam Abramowicz - Oświadczenie z dnia 26 maja 2015 roku.
Oświadczenie poselskie. Posiedzenie Sejmu RP nr 93

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy -...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Adam Abramowicz - Spot wyborczy
Posiedzenie Sejmu RP nr 102

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Informacja bieżąca w sprawie przyjęcia przez Polskę osób...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 09 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy