Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2394).


Poseł Dariusz Bąk:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przedstawiam stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw, druk nr 2394.

    Na wstępie przytoczę niektóre opinie podmiotów, które zgłoszono w trakcie konsultacji społecznych, na temat projektu ustawy. Koalicja Polska Wolna od GMO, Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi, Beskidzkie Stowarzyszenie Produkcji Ekologicznej i Turystyki Best Proeco krytycznie odniosły się do projektu ze względu na brak przejrzystości zapisów i wycinkowy, pokrętny charakter w stosunku do ramowego stanowiska, w którym rząd zadeklarował, że będzie dążył, aby Rzeczpospolita Polska uzyskała status kraju wolnego od GMO.

    Komitet Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk wskazuje, że merytorycznym błędem jest stwarzanie osobnych reguł prawnych dla mikroorganizmów oraz pozostałych organizmów. Rada Naukowa Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk zgłosiła uwagi zbieżne z uwagami Komitetu Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk.

    Rada Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych ˝Solidarność˝ domaga się odrzucenia w całości projektu ustawy. Zachodniopomorska Izba Rolnicza oraz Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi ˝Ekoland˝ także domagają się odrzucenia projektu ustawy w całości.

    Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii - Instytut Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk oraz Komitet Nauk Weterynaryjnych Polskiej Akademii Nauk m.in. podkreślają, że proponowane w projekcie rozwiązania prawne spowodowałyby zahamowanie innowacyjności badań naukowych zmierzających do opracowania nowych leków. Zwracają uwagę, że projekt pomija zagadnienia związane z uprawą roślin transgenicznych oraz stosowaniem pasz genetycznie zmodyfikowanych.

    A jakie są faktyczne intencje rządu odnośnie do genetycznie modyfikowanych organizmów? Cytuję z uzasadnienia niniejszego projektu ustawy: ˝Odstąpiono od tworzenia dużej regulacji obejmującej wszystkie zagadnienia związane z GMO ze względu na doświadczenia wyniesione z prac nad projektem ustawy Prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych nieuchwalonej przez Sejm poprzedniej kadencji z powodu kontrowersji towarzyszących przepisom dotyczącym upraw GMO˝. W tym miejscu pragnę zatrzymać się nad tym sformułowaniem. Otóż w poprzedniej kadencji w 2009 r. rzeczywiście rząd koalicji PO-PSL, rząd Donalda Tuska, przedłożył w Sejmie projekt ustawy Prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych i tam wyraźnie było widać, że rząd chce całkowicie zaśmiecić Polskę GMO. Projekt ustawy został skierowany do Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska, z tych połączonych komisji wyłoniono podkomisję. W trakcie prac podkomisji posłowie zdecydowali, że będzie całkowity zakaz uwalniania do środowiska GMO i całkowity zakaz ich upraw, czyli zupełnie odwrócili ideę rządowego projektu. Połączone komisje tak samo przyjęły sprawozdanie podkomisji. To wszystko trwało półtora roku. Wyobraźcie sobie, szanowni państwo, że marszałek Sejmu nie poddał tego pod głosowanie, pomimo półtorarocznej pracy posłów nie poddał pod głosowanie Sejmu poprzedniej kadencji właśnie tego sprawozdania połączonych Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, a także Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dzisiaj widzimy, że działa się podobnie, żeby rozbić na części prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych.

    W innej części uzasadnienia projektu ustawy czytamy: ˝Projekt przedłożonej ustawy nie może zawierać przepisów dotyczących rejestru upraw, ponieważ nowelizowana ustawa nie reguluje spraw związanych z uprawami GMO, zgodnie z częścią C dyrektywy 2001/18/WE. Regulacje w tym zakresie są jednak niezbędne i będą wprowadzone w odrębnej ustawie˝. Proszę zobaczyć, czyli znów tworzony jest jakiś podział, żeby porwać prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych. W tym miejscu trzeba przytoczyć wypowiedziane słowa jednego (Dzwonek) z prominentnych działaczy koalicji rządzącej, który powiedział, że małymi kroczkami osiągniemy skutek i w Polsce wprowadzimy GMO.

    Wobec niejasnych i pokrętnych intencji rządu odnośnie do GMO, które są rozbieżne z oczekiwaniami społeczeństwa w 80% przeciwnego upowszechnianiu GMO w Polsce, a także mając na uwadze krytyczne stanowiska ważnych podmiotów zajmujących się GMO wobec omawianego dzisiaj projektu ustawy, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość zgłasza wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw, druk nr 2394. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Dariusz Bąk - Wystąpienie z dnia 05 czerwca 2014 roku.


345 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:






Poseł Dariusz Bąk - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Bąk - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Dariusz Bąk - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Bąk - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Bąk - Wystąpienie z dnia 09 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy