Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy (druk nr 2338).


Poseł Eugeniusz Kłopotek:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Nawiązuję tą wypowiedzią do mojej poprzedniej wypowiedzi. Jednak te wybory i te zdarzenia - wprawdzie incydentalne - przy wyborach do Parlamentu Europejskiego każą nam wszystkim chociaż trochę zastanowić się nad każdą propozycją. Dlatego mój klub - jestem o tym przekonany - zdecyduje się na to, aby ten projekt również trafił do dalszych prac w komisjach, bo jest coś na rzeczy. Jestem daleki od tego - bo to jest jakiś problem, zresztą sam pan poseł wnioskodawca mówił, że może to wzbudzać kontrowersje - by wyposażyć mężów zaufania w prawo do fotografowania, rejestrowania czy dać im to prawo. Jestem od tego daleki, ale taki mąż zaufania niewątpliwie ma prawo wnieść uwagi na piśmie do protokołu, żeby to był również załącznik do tego dokumentu.

    (Poseł Mariusz Witczak: Ma prawo.)

    Dalej, trzeba się zastanowić nad tym, czy lokal wyborczy nie powinien być jednak monitorowany, tak jak wiele instytucji państwowych. Nikt się nie pyta obywatela wchodzącego do instytucji państwowej, czy obraz go monitoruje, czy nie. Rzeczywiście jest wiele rzeczy, a te incydenty, które również dzisiaj są publikowane i pokazywane, powodują, że cała struktura Państwowej Komisji Wyborczej łącznie z komisjami trochę chyba jednak popadła w rutynę, w pewnego rodzaju rutynę. Mało tego, sam byłem świadkiem tego, że urzęduje dwóch członków komisji. Czy jest to w porządku w danym momencie? Nie jest w porządku. Jak można odpuścić człowiekowi, który jest wyznaczony do pracy w komisji obwodowej, a przychodzi po pijaku i jeszcze jest np. przewodniczącym? Cóż z tego, że go odsuniemy? To wszystko? On powinien ponieść konsekwencje karne za takie zachowanie się. W związku z tym nie odrzucałbym żadnego z tych projektów.

    (Poseł Mariusz Witczak: I poniesie.)

    Tak, tylko że w praktyce, panie pośle, to jest praktycznie nieprzestrzegane. Jest za dużo tolerancji w tym zakresie.

    Za chwilę mamy wybory samorządowe, a różne cuda się zdarzały. Mało tego, wczoraj czy przedwczoraj mieliśmy przykład instrukcji - akurat tak się składa, że jednego z posłów PiS-u - jak można unieważniać np. karty do głosowania przez to, że na kciuku zrobi się krzyżyk i potem... Ale coś jest na rzeczy.

    Dlatego jeszcze raz podkreślam, wszystkie te propozycje, nawet kontrowersyjne, są warte omówienia, by maksymalnie wyeliminować tego typu przypadki, jakie miały miejsce, również na tym filmie. Jak to jest? Żeby protokół nie był wywieszony? To wszystko idzie w worku. Pytanie, czy często zaplombowanym, czy nie. Jest wrzucany gdzieś tam do piwnicy. Coś tu nie gra.

    Dlatego jestem za tym i mój klub opowiada się za tym, abyśmy nie odrzucali żadnego z tych projektów. Mało tego, uważamy, że jest czas najwyższy, jest taka potrzeba, by ponad podziałami politycznymi wszystkie ugrupowania, przedstawiciele tych ugrupowań, Prezydium Sejmu z szefami klubów włącznie spotkali się z szefostwem Państwowej Komisji Wyborczej, bo jest niedobrze. W takim duchu będziemy się opowiadać, aby te wszystkie trzy projekty, które były dzisiaj przedstawiane, trafiły jednak do komisji.

    Zastanawiam się jeszcze tylko nad jednym: Czy nie powinniśmy reaktywować - oczywiście w nowym składzie, bo jest nowy skład Sejmu - Komisji Nadzwyczajnej do spraw Kodeksu wyborczego, czy to rzeczywiście musi z powrotem trafić do Komisji Nadzwyczajnej do spraw kodyfikacji, w której raczej - wyczuwamy to - bardziej zajmują się kwestiami kodeksów karnych, Kodeksem karnym wykonawczym, a mniej Kodeksem wyborczym?

    (Poseł Mariusz Witczak: Komisja stała.)

    Tak, ale mówię...

    (Poseł Mariusz Witczak: Jest komisja stała.)

    ...Kodeksem wyborczym. Jeszcze raz, panie pośle. Wiem, jak pracowaliśmy, bo są specjaliści w każdym z klubów, którzy specjalizują się właśnie w kodeksach wyborczych. Nie wiem, czy nie powinniśmy wrócić do powołania Komisji Nadzwyczajnej do spraw Kodeksu wyborczego, bo po prostu jest źle i wcale nie jest lepiej z wyborów na wybory. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Eugeniusz Kłopotek - Wystąpienie z dnia 28 maja 2014 roku.


125 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Eugeniusz Kłopotek - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Eugeniusz Kłopotek - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Eugeniusz Kłopotek - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy