Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

20 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne (druki nr 2364 i 2436).


Poseł Michał Tomasz Pacholski:

    Bardzo dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu w sprawie sprawozdania Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.

    Po raz kolejny mamy do czynienia z sytuacją, w której jesteśmy zmuszani przez ten rząd do pracy pod silną presją czasu. W trakcie obecnego posiedzenia Sejmu odbył się prawdziwy maraton komisyjny spowodowany koniecznością pracy nad tą ustawą.

    W wyroku Trybunału Konstytucyjnego z czerwca 2013 r. stwierdzono niezgodność z Konstytucją RP zawartych w tej ustawie przepisów. Na ich podstawie wysokość opłat za czynności związane m.in. z prowadzeniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego czy wykonywaniem wypisów i wyrysów określona została w rozporządzeniu, a nie w ustawie. Jednocześnie trybunał postanowił, iż zakwestionowany przepis utraci moc obowiązującą z upływem 12 miesięcy od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.

    Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 19 lutego 2004 r. w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz udzielanie informacji, a także za wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego będzie obowiązywało tylko do 11 lipca 2014 r. Dlaczego więc, pomimo roku, jaki trybunał przeznaczył na dostosowanie przepisów do konstytucji, dopiero teraz zajmuje się tym tematem? Jak to się dzieje, że pracownicy pana premiera Donalda Tuska nieustannie nie wywiązują się ze swoich obowiązków? Czy z tego tytułu ponoszą jakieś konsekwencje? Chyba nie, bo w przeciwnym razie tego rodzaju sytuacje nie powtarzałyby się tak nagminnie. Konsekwencje takich działań ponosimy jednak wszyscy, zarówno posłowie, jak i obywatele, którzy zmuszeni są do stosowania uchwalonego przez nas prawa. Jakiej jakości prawo stanowimy, skoro na omówienie tak rozległej i ważnej dziedziny, jaką obejmuje Prawo geodezyjne i kartograficzne, poświęcamy dwa dni?

    Projekt wprowadza szereg zmian w tym prawie, m.in. zmiany w przepisach ogólnych oraz legislacyjne o charakterze porządkującym, które prowadzą do wyeliminowania nieścisłości, a także do doprecyzowania i uzupełnienia definicji i pojęć używanych w ustawie. Ponadto zmiany dotyczą przepisów kompetencyjnych, przepisów określających zasady wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencji gruntów i budynków, ewidencji miejscowości, ulic i adresów, geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, odpowiedzialności zawodowej, odpowiedzialności karnej oraz wprowadzenia przepisów dotyczących kar pieniężnych. Projekt ustawy wprowadza nowe zasady pobierania opłat i wprost określa ich wysokość. Przewiduje też zwolnienie z opłat za udostępnianie danych w postaci elektronicznej do celów edukacyjnych takich podmiotów, jak jednostki oświaty, szkoły wyższe oraz organizacje pozarządowe, jak również do celów związanych z prowadzeniem badań naukowych.

    Wiele zaproponowanych przez rząd rozwiązań budzi kontrowersje, mniej lub bardziej uzasadnione. Jednak nie wystarczyło już czasu, aby w sposób wyczerpujący rozwiać wątpliwości, zarówno posłów, jak i zainteresowanych środowisk, chociażby geodetów, rzeczoznawców majątkowych, pracowników samorządu terytorialnego czy podmiotów realizujących inwestycje.

    Odzwierciedleniem złej jakości tej ustawy jest ogromna liczba poprawek, która została zgłoszona i uwzględniona w trakcie nocnych obrad powołanej do rozpatrzenia tego projektu podkomisji. Liczne wątpliwości zgłosili na przykład przedstawiciele PKP, w zakresie sytuowania linii kolejowych, a przede wszystkim zasad uzgadniania tej lokalizacji, chociaż w uzasadnieniu projektu rząd chwali się pozytywną zmianą w temacie doprecyzowania zasad koordynacji i sytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu, co ich zdaniem ma przyczynić się do eliminacji barier w procesie inwestycyjnym.

    Burzliwą dyskusję i w konsekwencji wniosek o jego usunięcie spowodował art. 3 ustawy dotyczący wprowadzenia zmiany w Prawie budowlanym polegającej na rozszerzeniu katalogu obiektów budowlanych, budowli i budynków podlegających geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wybudowaniu - geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej obejmującej położenie ich na gruncie. Można było tego uniknąć, gdyby przedstawiciele rządu znaleźli dość czasu na wyjaśnienie tej rozległej materii. Także proponowany sposób naliczania opłat budzi kontrowersje jako niejasny, powodujący trudności w ustalaniu ich wysokości.

    Uwagi zgłoszone przez panie i panów posłów oraz zainteresowane podmioty w czasie obrad podkomisji i Komisji Infrastruktury pozwalają wysunąć wniosek, że omawiany projekt ustawy został przygotowany w taki sposób, że podobnie jak inne projekty rządowe będzie wymagał licznych nowelizacji. Jednak biorąc pod uwagę fakt utraty mocy obowiązującej przepisów i rozporządzeń wykonawczych do Prawa geodezyjnego i kartograficznego, co sparaliżuje pracę m.in. powiatowych ośrodków geodezyjno-kartograficznych, Klub Poselski Twój Ruch podejmie decyzję po zapoznaniu się z poprawkami. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Michał Tomasz Pacholski - Wystąpienie z dnia 29 maja 2014 roku.


263 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Michał Tomasz Pacholski - Wystąpienie z dnia 14 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Informacja bieżąca w sprawie działań rządu dla ochrony...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Tomasz Pacholski - Wystąpienie z dnia 14 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy -...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Tomasz Pacholski - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Tomasz Pacholski - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Tomasz Pacholski - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o pracy na morzu

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Tomasz Pacholski - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Tomasz Pacholski - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Tomasz Pacholski - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Tomasz Pacholski - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Tomasz Pacholski - Wystąpienie z dnia 11 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Ministra Infrastruktury i Rozwoju dotycząca realizacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy