Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Informacja ministra spraw zagranicznych o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2014 roku.


Poseł Marek Krząkała:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Polska i Europa znajdują się dzisiaj w niezwykle trudnej sytuacji. Jeszcze kilka lat temu uważaliśmy kryzys finansowo-ekonomiczny za główne źródło zagrożenia. Dzisiaj jest całkowicie inaczej. To sytuacja na Ukrainie, która jest przecież częścią Europy, jest największym wyzwaniem dla Europy. Dlatego należy mówić w sprawie Ukrainy jednym głosem i prowadzić jednolitą politykę wobec Rosji. Żeby to osiągnąć, nie wystarczy, aby Unia była jedynie rynkiem wewnętrznym, skoncentrowanym tylko na sobie. Potrzebujemy dzisiaj silnej unii politycznej, która będzie skutecznie działać w sytuacjach kryzysowych. Taki przykład dali ministrowie spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego, którzy poprzez swoje działania zapobiegli dalszemu rozlewowi krwi na Majdanie.

    Wśród priorytetów polskiej polityki zagranicznej na lata 2012-2016 wymienia się jako pierwszy silną Polskę w silnej unii politycznej. Zadanie, by budować Unię konkurencyjną, solidarną, otwartą, ale przede wszystkim bezpieczną, jest w świetle wydarzeń na Wschodzie bardzo aktualne. Jak podkreślił minister Sikorski w exposé, naszym najważniejszym, kluczowym partnerem na Zachodzie są Niemcy. Od samego początku, kiedy powstawała polsko-szwedzka inicjatywa Partnerstwa Wschodniego, mieliśmy wsparcie strony niemieckiej. W kwestii polityki wschodniej panuje co do zasady daleko idący konsensus, chociaż czasami różnimy się w sposobie realizacji. Wystarczy przypomnieć poparcie dla ruchu bezwizowego w okręgu królewieckim, jednolite stanowisko Polski oraz Niemiec wobec aneksji Krymu czy nałożenie sankcji na osoby odpowiedzialne za konflikt na Ukrainie.

    Faktem jest, że w Unii różnie postrzega się zagrożenia. Im dalej od granicy wschodniej, tym to zagrożenie być może nie jest tak postrzegane, jak w Polsce. Dlatego naszym zadaniem jest przekonanie pozostałych członków Unii Europejskiej do redefinicji polityki sąsiedztwa i okazania solidarności wobec tych, którzy są zagrożeni w swojej wolności. Tak jak my 25 lat temu mieliśmy odwagę dokonać przełomu i nie oglądając się ani na Moskwę, ani na Bonn, doprowadziliśmy do załamania systemu, tak dzisiaj oczekujemy, by 25 lat później zjednoczone Niemcy odważnie przewodziły działaniom Unii, ale również emanowały spokojem i dały wschodnim sąsiadom poczucie bezpieczeństwa, nawet jeżeli możemy używać tylko instrumentów dyplomatycznych, jak podkreśla Frank-Walter Steinmeier, niemiecki minister spraw zagranicznych. Jednocześnie Niemcy powinny przekonać się do koncepcji rozmieszczenia sił zbrojnych NATO na terenie naszego kraju i zrewidowania opinii na temat planów ewentualnościowych.

    Kryzys na Wschodzie paradoksalnie może wzmocnić Unię. Uświadamia nam bowiem, jak istotna dla naszego bezpieczeństwa jest wspólna polityka energetyczna. Dobrze, że Polska stopniowo przekonuje kraje unijne do tego, aby tworzyć wspólną politykę energetyczną. To, co dzieje się na Ukrainie, powinno wzmocnić relacje polsko-niemieckie, a nie je osłabić. Dzisiaj wspólna polityka zagraniczna musi być wielostronna, a nie bilateralna. Wspólne zaangażowanie się Niemiec i Polski na rzecz wzmocnienia wewnętrznego Unii i spojenia jej od środka spowoduje, że Unia będzie silniejsza na zewnątrz. Jeżeli będzie silna na zewnątrz, wtedy będzie skuteczna w działaniu. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Marek Krząkała - Wystąpienie z dnia 08 maja 2014 roku.


170 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Marek Krząkała - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy – Prawo konsularne

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Krząkała - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy – Prawo konsularne

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Krząkała - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy