Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2259 i 2327).


Poseł Sprawozdawca Jakub Szulc:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt był zawarty w druku sejmowym nr 2259, a sprawozdanie komisji dostępne jest Wysokiej Izbie w druku sejmowym o numerze 2327.

    Wysoka Izbo! W dniu 23 kwietnia Komisja Finansów Publicznych przeprowadziła pierwsze czytanie tegoż projektu ustawy i wnosi do Wysokiej Izby po rozpatrzeniu tego projektu o uchwalenie projektu ustawy zawartego w druku sejmowym nr 2327.

    Wysoka Izbo! Zmiany w ustawie o finansach publicznych, te, które są podnoszone przy przedmiotowej nowelizacji, to przede wszystkim jedna zasadnicza kwestia, a więc obniżenie progów ostrożnościowych, tych, które są zawarte w stabilizującej regule wydatkowej. Przypomnę Wysokiej Izbie, że pod koniec ubiegłego roku zajmowaliśmy się, Wysoka Izba zajmowała się dwoma istotnymi - z punktu widzenia progów ostrożnościowych oraz zadłużenia Skarbu Państwa - projektami ustaw. Jednym z tych projektów były zmiany w ustawie o finansach publicznych, które wprowadzały tzw. stabilizującą regułę wydatkową, a więc implementowały do polskiego porządku prawnego dyrektywę Komisji, Parlamentu i Rady. Wtedy bardzo głośno mówiło się o tym, że co prawda wprowadzamy stabilizującą regułę wydatkową, ale jednocześnie przy okazji wprowadzenia stabilizującej reguły podatkowej nic nie dzieje się na okoliczność samych progów, a przecież procedujemy nad ustawą o wypłatach emerytur z otwartych funduszy emerytalnych, która de facto spowoduje obniżenie poziomu zadłużenia Skarbu Państwa o ponad 7% w stosunku do produktu krajowego brutto, w związku z czym taka zmiana też powinna się znaleźć. Wtedy przedstawiciele rządu mówili o tym, że takie zmiany są przygotowane i będą poddane procedowaniu w najbliższym możliwym terminie. W momencie, kiedy pracowaliśmy nad ustawą przenoszącą obligacje, głównie obligacje Skarbu Państwa, z OFE do ZUS-u i ministra finansów, a następnie wprowadzającą umorzenie tych obligacji, ze względów proceduralnych taka zmiana nie była możliwa. W tym momencie w tym projekcie mamy do czynienia z przepisami, które zmieniają stabilizującą regułę wydatkową w taki oto sposób, że dotychczasowy próg 50-procentowy zawarty w SRW jest obniżony o 7 punktów procentowych do poziomu 43%, a próg 55-procentowy ze stabilizującej reguły wydatkowej, o tym trzeba powiedzieć, jest obniżony do poziomu 48%.

    Poza tą kluczową zmianą, która powinna mieć istotny wpływ - i w moim przekonaniu będzie miała istotny wpływ - na sposób postrzegania Polski na międzynarodowych rynkach finansowych i na gwarancje stabilności Polski na międzynarodowych rynkach finansowych, projekt ustawy przewiduje także trzy pomniejsze zmiany. Jedna z nich dotyczy możliwości powierzenia przez ministra spraw zagranicznych opieki nad finansami jednostki poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej kierownikowi innej jednostki. Druga zmiana dotyczy budżetów jednostek samorządu terytorialnego, w szczególności tych budżetów, w odniesieniu do których powinien być prowadzony proces naprawczy, a jednostki te programu naprawczego albo nie przedstawiły, albo też program naprawczy, który został przedstawiony, nie został przyjęty przez regionalną izbę obrachunkową i umożliwia przyjmowanie zmian do budżetów tymczasowych, które są przedstawione przez regionalną izbę obrachunkową.

    I to w zasadzie te kwestie, które są przedmiotem projektu ustawy, tak więc zgodnie z opinią Komisji Finansów Publicznych rekomenduję, jak na wstępie, a więc przyjęcie i uchwalenie przedmiotowego projektu ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jakub Szulc - Wystąpienie z dnia 07 maja 2014 roku.


275 wyświetleń

Zobacz także: