Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Zbyszek Zaborowski:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Sytuacja w górnictwie węgla kamiennego stała się dramatyczna. Zauważył to nawet rząd. Oczywiście nie stało się to z dnia na dzień. Od sześciu lat w polskiej gospodarce import węgla przeważa nad eksportem - po raz pierwszy w historii gospodarczej na ziemiach polskich, odkąd zaczęto wydobywać węgiel, dokładnie od początku koalicji PO-PSL. Od trzech lat spadają ceny, a od kilkunastu miesięcy są to ceny poniżej kosztów wydobycia. Rosną zwały węgla, przy kopalniach jest to już przeszło 7 mln t, licząc z zapasami w elektrowniach i na składach Węglokoksu - 16 mln t. Sytuacja finansowa Kompanii Węglowej również jest dramatyczna, grozi jej upadłość, a zatrudnia 55 tys. ludzi. Firma ta płaci należności dostawcom po 120 dniach, jeżeli płaci. Jest to sytuacja nadzwyczajna i potrzebne są działania interwencyjne rządu, oczywiście również systemowe. Dopominamy się od dawna o działania systemowe, o zmniejszenie fiskalizmu. Wysoki VAT, nowy podatek w postaci akcyzy, dziesięć opłat ekologicznych, dwadzieścia kilka podatków i opłat składają się na cenę węgla wydobytego w Polsce.

    Trzeba powstrzymać import, panie ministrze. To nie jest sytuacja normalna - 10,8 mln t węgla w ubiegłym roku, z czego 7,1 mln t z Rosji. Jak powiedziałem, przeważa import nad eksportem. Jeżeli Rosjanie badają zdrowotność naszych świń i jakość naszych owoców, to trzeba zbadać jakość rosyjskiego węgla rosyjskimi metodami. W każdym razie (Dzwonek) rząd musi podjąć działania natychmiastowe, a nie w nieskończoność prowadzić rozpoznania, które przecież dawno powinny zostać zrobione w Ministerstwie Gospodarki. Jakie działania ratunkowe zamierza podjąć rząd w najbliższym czasie?


15 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz:

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Odpowiadam na zapytanie skierowane do prezesa Rady Ministrów przez pana premiera Leszka Millera, pana posła Marka Balta, pana posła Zbyszka Zaborowskiego, pana posła Piotra Chmielowskiego z Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej w sprawie działań, jakie zamierza podjąć rząd dla ratowania polskiego górnictwa węgla kamiennego. Otóż myślę, że jeśli chodzi o diagnozę sytuacji, pan poseł przedstawił istniejący stan rzeczy. Oto od trzech lat rzeczywiście mamy do czynienia z procesem spadku cen na węgiel, zarówno energetyczny, jak i koksujący, chociaż światowego spadku cen raczej nie przypisywałbym aktywności polskiego rządu czy też polskich spółek. Ta tendencja jest trwała i niebezpieczna. Dodatkowo jeszcze sytuację polskiego sektora górnictwa węgla kamiennego pogrążyła bardzo łagodna zima ostatniego roku.

    Polski rząd, Ministerstwo Gospodarki już wcześniej podejmowały w kooperacji ze spółkami węglowymi działania, które miały na celu dostosowanie potencjału konkurencyjnego spółek do nowych ograniczeń rozwojowych, jakie pojawiły się na rynku. Praktycznie wszystkie spółki węglowe podjęły działania restrukturyzacyjne zmierzające do obniżki kosztów czy też do restrukturyzacji technicznej. W lutym tego roku, po wielomiesięcznych negocjacjach ze związkami zawodowymi, Zarząd Kompanii Węglowej, reprezentujący połowę sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce, podpisał porozumienie, program restrukturyzacyjny na lata 2014-2020. Ale ten program, w zetknięciu z warunkami pogodowymi przekładającymi się na popyt na węgiel, jak też z kolejną tendencją do obniżenia cen węgla, jest już programem dalece niewystarczającym. Toteż z uwagi na świadomość zagrożeń stojących przed górnictwem węgla kamiennego podjęte zostały przez Ministerstwo Gospodarki, przez polski rząd usystematyzowane działania. Pan premier Donald Tusk powołał Międzyresortowy Zespół do spraw Funkcjonowania Górnictwa Węgla Kamiennego w Polsce, w skład którego weszli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Skarbu Państwa w randze wiceministrów. Celem prac tego zespołu jest dokonanie pogłębionej analizy funkcjonowania i obecnego stanu polskiego górnictwa węgla kamiennego, aktualizacja koncepcji jego rozwoju i zachowania jego konkurencyjności. Jego zadaniem jest również opracowanie koncepcji szerszego wykorzystania energii z węgla kamiennego w celu podniesienia bezpieczeństwa energetycznego Polski, jak też przygotowanie rekomendacji dotyczących dalszych działań służących poprawie funkcjonowania sektora górnictwa węgla kamiennego, w tym jego restrukturyzacji. Te rekomendacje mają być gotowe w przeciągu najbliższego miesiąca.

    Jeśli chodzi o kierunki działań, które są planowane i co do których widzimy szanse na nadanie pozytywnych impulsów polskiemu sektorowi górnictwa węgla kamiennego, one wiążą się z zespołem działań ukierunkowanych na wzrost popytu na polski węgiel. Te szanse widzimy poprzez aktywizację rynku krajowego, budowę czy wprowadzenie nowych graczy na tym rynku, którzy pozwoliliby ograniczyć rolę pośredników w handlu węglem kamiennym, co powinno doprowadzić do obniżenia cen detalicznych na węgiel kamienny w Polsce, a w rezultacie do pobudzenia popytu na ten węgiel na rynku krajowym. Te szanse widzimy również na rynku Unii Europejskiej, która importuje ponad 200 mln t węgla. W związku z tym jest to również szansa i przestrzeń sprzedażowa dla polskiego (Dzwonek) węgla. Inne działania, które są niezbędne, mieszczą się w obszarze zmian organizacyjnych, zmian związanych z uelastycznieniem rynku pracy, zmian związanych z restrukturyzacją zobowiązań publicznoprawnych - dotyczy to w pierwszej kolejności ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2013, naszą intencją jest odroczenie tych zobowiązań poza rok 2015.

    Polskie górnictwo niewątpliwie jest w trudnej sytuacji finansowej i konkurencyjnej. Potrzebuje dzisiaj jasnej strategii rozwojowej, wsparcia przeprowadzanych procesów restrukturyzacyjnych. Potrzebuje dialogu, zrozumienia i wsparcia tych procesów także przez partnerów społecznych. Prowadzimy ten dialog i liczymy na to, że to wsparcie będzie okazane. Im szybciej zostanie wypracowany konsensus dotyczący przyszłości polskiego górnictwa węgla kamiennego, tym większe są szanse wyjścia na prostą, odbudowy konkurencyjności i potencjału rozwojowego spółek węglowych, a także zachowania potencjału zasobów pracy i unikalnych kwalifikacji.


15 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Marek Balt:

    Panie Ministrze! Jeżeli po siedmiu latach macie tyle do powiedzenia, to przepraszam, ale zaczęło mi się robić mdło. To, co wyprawia rząd przez te siedem lat w sprawie górnictwa, to jest albo naiwność, albo głupota. Wszyscy nadajecie się na laureatów Nagrody Darwina. Gdybyście sami byli ofiarami swojej działalności, to nie byłoby problemu, ale ofiarą pada w tej chwili największa wydobywcza spółka węglowa w Europie. Zagrożonych jest 500 tys. miejsc pracy w przemyśle węglowym i w firmach, które z tym przemysłem współpracują. To jest olbrzymi dramat nie tylko dla Śląska, ale dla całej Polski. Jeżeli dopiero teraz, po protestach górniczych, zaczęliście sobie zdawać z tego sprawę, to w mojej ocenie wasza działalność kompletnie nie realizuje odpowiedzialności, która została na was złożona.

    Proszę mi odpowiedzieć na pytanie: Która osoba w rządzie jest odpowiedzialna za nadzór właścicielski nad górnictwem, nad Kompanią Węglową? Czy ta osoba w rządzie poniesie odpowiedzialność polityczną za to, że przez siedem lat źle nadzorowała i źle wykonywała swoją pracę?


15 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz:

    Panie Marszałku! Panie Pośle! Jeśli chodzi o to, co rząd ma do powiedzenia, to ogranicza mnie limit czasu. Siłą rzeczy moja wypowiedź dotycząca działań rządu mogłaby być znakomicie dłuższa i bardziej szczegółowa.

    Te problemy, jak powiedziałem, dostrzegaliśmy już wcześniej. Działania restrukturyzacyjne i oszczędnościowe były podejmowane, gdyby tylko trafiły one na korzystniejsze zmiany w otoczeniu zewnętrznym, gdyby nie było tak dramatycznego spadku cen. Przecież w roku 2003 ceny węgla spadły przeciętnie o 13,6%, na co złożył się spadek cen węgla energetycznego na poziomie 10,4% i blisko 25-procentowy spadek ceny węgla koksującego. Chodzi o sektor, który funkcjonuje na poziomie 2-3% rentowności, co oznacza taki zewnętrzny obiektywny spadek cen. Myślę, że wszyscy na tej sali potrafimy to sobie wyobrazić. W związku z tym w takiej sytuacji trudno zawracać kijem Wisłę. Dlatego te działania, mamy świadomość, okazały się niewystarczające wobec tych zmian, które nastąpiły w otoczeniu, dlatego też podejmujemy dzisiaj działania zdecydowanie głębsze, ale nie są one wywołane protestami górniczymi, ponieważ zostały zainicjowane dużo wcześniej.

    Jeśli chodzi o kwestię nadzoru nad spółkami górniczymi, to bezpośrednio za nadzór właścicielski odpowiadam ja, natomiast za nadzór funkcjonalny nad sektorem górniczym - sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki pan Tomasz Tomczykiewicz.



Leszek Miller, Marek Balt, Zbyszek Zaborowski i Piotr Chmielowski - pytanie z 8 maja 2014 r.


17 wyświetleń




Zobacz także:








Poseł Marek Balt - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Balt - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Balt - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Balt - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji z prac nad wnioskiem wstępnym o pociągnięcie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy