Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o niektórych umowach kompensacyjnych zawieranych w związku z umowami dostaw na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2167 i 2339).


Poseł Michał Jach:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o niektórych umowach kompensacyjnych zawieranych w związku z umowami dostaw na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2167 i 2339).

    Jest to bardzo ważna ustawa. Zdajemy sobie chyba wszyscy sprawę, jak bardzo istotny jest offset z punktu widzenia nie tylko bezpieczeństwa państwa, ale również kondycji i poziomu technologicznego naszego przemysłu zbrojeniowego. Dlatego bardzo uważnie i aktywnie braliśmy udział w pracach podkomisji i komisji. Niemniej jednak jesteśmy rozczarowani, że nasze poprawki, szczególnie dwie, nie zostały uwzględnione w ustawie.

    Pierwsza poprawka, dotycząca definicji offsetobiorcy, która jest złożona jako wniosek mniejszości, określa albo zawęża możliwość, jeśli chodzi o podmioty gospodarcze, które mogą aplikować o offset podczas zamówień związanych z bezpieczeństwem państwa. W projekcie ustawy, nad którym procedujemy, jest bardzo szeroka możliwość, praktycznie każde przedsiębiorstwo funkcjonujące w Polsce, które uzyska odpowiednią koncesję, może być beneficjentem offsetu. Jest to w naszym głębokim przekonaniu błąd, gdyż ten zapis pozwala na to, że offset jest możliwy do skonsumowania przez podmioty, które nie gwarantują rzetelnego zrealizowania offsetu, rzetelnego w interesie bezpieczeństwa państwa. Za celowe z punktu widzenia obronności państwa, także w kontekście art. 346 traktatu o funkcjonowaniu Unii, należy uznać kierowanie offsetu do podmiotów, które mają ugruntowaną pozycję na polskim rynku jako solidny partner Sił Zbrojnych oraz dających gwarancję wsparcia Sił Zbrojnych w przypadku zagrożenia państwa. Listę takich podmiotów zawiera załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów wydanego na podstawie art. 6 ustawy z dnia 23 sierpnia 2001 r. o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców. Są to przedsiębiorcy zarówno z kapitałem polskim, jak i zagranicznym, państwowi i prywatni, na przykład EADS PZL Warszawa Okęcie, PZL Mielec, WSK PZL Świdnik, WB Electronics, Radmor, Teldat i inne. Równocześnie są to podmioty, które na stałe od wielu lat wpisane są w polską gospodarkę, obciążone obowiązkami wynikającymi z przygotowania zadań na rzecz obronności i bezpieczeństwa, zobowiązane wykonywać w części na własny koszt pewne zadania. Złożyliśmy wniosek mniejszości i mam nadzieję, że jeszcze będzie dyskusja w Sejmie na ten temat, że uda nam się przekonać większość, ażeby przyjęła to. Jest to absolutnie w interesie polskich Sił Zbrojnych, jak również bezpieczeństwa państwa. Szkoda, że to nie przeszło.

    Druga nasza poprawka mówiła o sprecyzowaniu założeń do umowy offsetowej. Niestety większość to odrzuciła. Chciałbym zauważyć, panie ministrze, że pojawiła się chyba pewna nieścisłość, o ile nie sprzeczność, w art. 34 i 36. Jako że art. 34 doprecyzował kwestię umów offsetowych, które będą realizowane jeszcze w zakresie kompetencji Ministerstwa Gospodarki, natomiast art. 36 został przeniesiony z pierwszego projektu rządowego w brzmieniu, cytuję: Minister właściwy do spraw gospodarki w zakresie umów offsetowych zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy pozostaje ministrem właściwym w rozumieniu przepisu art. 9 ust. 1 ustawy (...) w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy. (Dzwonek) Panie marszałku, już kończę, jeszcze chwilę. Należy tę kwestię sprawdzić, bo wydaje mi się, że te artykuły są sprzeczne, ponieważ art. 36 przenosi ten, nad którym toczyła się dyskusja, poprzedni.

    Na koniec chciałbym powiedzieć, że nasze największe obawy wzbudza przeniesienie kompetencji w zakresie offsetu z Ministerstwa Gospodarki do Ministerstwa Obrony Narodowej. Jak wynika z naszej wiedzy, z tego, czego dowiedzieliśmy się, Ministerstwo Obrony Narodowej nie ma możliwości właściwego realizowania umów offsetowych. Przeniesienie kompetencji będzie szkodliwe. Obawiamy się, że przez dłuższy czas offset w Polsce nie będzie funkcjonował. W związku z tym Prawo i Sprawiedliwość będzie głosowało przeciwko tej ustawie, gdyż ta zmiana, przeniesienie kompetencji w zakresie offsetu do Ministerstwa Obrony Narodowej, jest rozwiązaniem złym i szkodliwym.

    Panie Marszałku! Chciałbym jeszcze powiedzieć, że chyba należało zwrócić uwagę pani poseł Butryn. W jakim trybie pani poseł składała wniosek klubu? Na mównicy występowała w imieniu komisji, a złożyła wniosek w imieniu klubu, więc chyba to jest niezgodne z regulaminem. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Michał Jach - Wystąpienie z dnia 07 maja 2014 roku.


173 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Michał Jach - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Jach - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o Agencji Mienia...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Jach - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Jach - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawiona przez Radę Ministrów informacja o realizacji zadań...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy