Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Piotr Tomański:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Chciałbym powiedzieć o Harcerskiej Orkiestrze Dętej Hufca Ziemi Przemyskiej, która działa w Żurawicy. Mała miejscowość pod Przemyślem, z której pochodzę, jak wiele innych miejscowości może pochwalić się szybkim rozwojem, sukcesami jej mieszkańców czy klubami piłkarskimi. Jednak właśnie w Żurawicy jest jeszcze coś szczególnego. Przy miejscowym gimnazjum od 1998 r. działa Harcerska Orkiestra Dęta Hufca Ziemi Przemyskiej. Historia tej orkiestry sięga 1936 r. Wtedy to w Przemyślu po raz pierwszy zebrała się drużyna harcerska, która postanowiła założyć orkiestrę.

    Inicjatywa ta spodobała się licznej grupie młodzieży z Przemyśla i już w 1947 r. orkiestra liczyła 42 członków. Późniejsze jej losy były różne, bywały, jak w życiu, chwile lepsze i gorsze, aż w 1985 r. orkiestra zawiesiła swoją działalność.

    Działalność orkiestry w 1998 r. wznowili dyrektor ówczesnej Szkoły Podstawowej w Żurawicy Jan Semków oraz profesor z Państwowej Szkoły Muzycznej w Przemyślu Jan Łaskarzewski, który został dyrygentem, a siedzibą orkiestry od tego czasu stała się Szkoła Podstawowa w Żurawicy.

    Orkiestra na początku dysponowała starymi i wysłużonymi już instrumentami, które przekazywała komenda hufca w Przemyślu. Utrudniało to oczywiście rozwój orkiestry. Kolejnym problemem był brak zaplecza nutowego, jednak z biegiem czasu udało się rozwiązać te problemy. Coraz więcej miejscowej młodzieży interesowało się działalnością orkiestry i wyrażało chęć kształcenia się w kierunku muzycznym.

    Już po paru miesiącach od założenia orkiestra zaczęła koncertować, lecz były to koncerty jedynie w Żurawicy. Z biegiem czasu orkiestra rozwijała się i w szybkim tempie podnosiła swój poziom. Znaczącym punktem w jej historii było zajęcie pierwszego miejsca na podkarpackim przeglądzie orkiestr w Mielcu. Od tego czasu zaczęła koncertować praktycznie w całej Polsce, a w 2005 r. zaprezentowała się w węgierskim mieście Eger, gdzie spotkała się z życzliwym i miłym przyjęciem.

    Orkiestra wyjeżdżała również na koncerty na Ukrainę, gdzie nawiązała współpracę z profesjonalną orkiestrą lwowską Surmy Haliczyny, z którą zaprezentowały się podczas obchodów Dni Lwowa, Euro 2012 oraz 10 listopada 2012 r. w Żurawicy podczas wspólnego koncertu z okazji święta odzyskania niepodległości.

    Na dzień dzisiejszy orkiestra liczy 75 członków, jest podzielona na dwa składy: jeden skład, reprezentacyjny - 45 osób, drugi, szkoleniowy - liczący 30 osób. Przez 16 lat działalności w Harcerskiej Orkiestrze Dętej Hufca Ziemi Przemyskiej w Żurawicy grało ponad 300 osób.

    Aktualnie orkiestra została zaproszona na występ z okazji obchodów 70. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Z tej okazji chciałbym podziękować wszystkim, którzy w tym czasie grali w tej orkiestrze, szczególnie uczniom szkoły podstawowej, uczniom szkoły w Żurawicy, uczniom gimnazjum i wszystkim, którzy już opuścili mury szkoły, a grają w naszej orkiestrze, z Przemyśla i z okolic. Chciałbym podziękować panu Jankowi Semkowowi, to jest obecnemu dyrektorowi gimnazjum, który wkłada serce w to, co robi, i myślę, że dzięki temu ta orkiestra może świetnie funkcjonować. Oczywiście bez dyrygenta, który już 16 lat zajmuje się naszą orkiestrą, czyli Jana Łaskarzewskiego, też nie byłoby to możliwe, tak że chciałbym podziękować również jemu, radzie gminy, przewodniczącemu Lucjanowi Facowi, a także wójtowi gminy Januszowi Szabadze. Gratuluję gminie Żurawica, że ma tak wspaniałych muzyków, tak wspaniałą orkiestrę, no i myślę, że również całemu Podkarpaciu. Bardzo dziękuję. I jeszcze raz, panie marszałku, dziękuję za możliwość pochwalenia naszej orkiestry.



Poseł Piotr Tomański - Oświadczenie z dnia 24 kwietnia 2014 roku.


268 wyświetleń

Zobacz także: