Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (druki nr 2130 i 2282).


Poseł Sprawozdawca Paweł Suski:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej mam przyjemność przedstawić sprawozdanie o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, druki nr 2130 i 2282.

    Pierwsze czytanie omawianego projektu odbyło się 21 lutego. Komisja zebrała się i przekierowała projekt do wybranej podkomisji. Podkomisja przeprocedowała projekt na dwóch posiedzeniach. Dnia 2 kwietnia sejmowa komisja przyjęła sprawozdanie, które mam przyjemność przedstawić Wysokiej Izbie.

    Procedowanie odbywało się bardzo sprawnie. Podczas posiedzenia podkomisji zostały złożone poprawki, w sumie 5 poprawek, z których większość była legislacyjna, ale - jak to zwykle bywa -podczas procedowania dochodzi do doprecyzowania pewnych nieścisłości i rozwiązywania pewnych problemów. Tak też się stało w tym przypadku, ponieważ poza przedłożeniem podkomisja zwróciła uwagę na art. 32 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych, w którym to bardzo nieściśle napisano, że kosztami remontu lokalu mieszkalnego oraz instalacji w pomieszczeniach przynależnych można obciążyć Wojskową Agencję Mieszkaniową. Tymczasem niewątpliwie w przypadku takiego remontu oraz remontu związanego z zamianą lokalu koszty te powinny ponosić strony. Ten element został wychwycony i w jednej z poprawek został zawarty w druku. W sprawozdaniu jest to ujęte w art. 1 w pkt 1: w art. 32 po ust. 2 dodaje się ust. 2a w odpowiednim brzmieniu.

    Same zmiany nanoszone tą nowelizacją można podzielić na dwie grupy. Pierwsza dotyczy uproszczenia formuły zamiany lokali. W poprzednim stanie prawnym zamiany można było dokonać tylko pomiędzy osobami uprawnionymi, żołnierzami zawodowymi. Ta nowelizacja wprowadziła uproszczenie, które w wielu sytuacjach, w wielu przypadkach bardzo utrudniało życie i żołnierzom, i osobom towarzyszącym, niebędącym żołnierzami zawodowymi. Ta nowelizacja pozwala na taką zamianę, w związku z tym prezesowi Wojskowej Agencji Mieszkaniowej będzie też łatwiej gospodarować zasobem mieszkaniowym. Druga grupa zmian dotyczy przywrócenia bonifikat na sprzedaż zbędnych z punktu widzenia potrzeb WAM lokali mieszkalnych w oparciu o bonifikatę na poprzednim poziomie, obowiązującą przed wejściem w życie nowelizacji, czyli przed 1 stycznia 2013 r. Ta bonifikata określa poziom 90% dla osób nieuprawnionych oraz 95% dla osób uprawnionych, czyli żołnierzy zawodowych. Pozostałe zmiany są czysto legislacyjne. Druk zawiera wszystkie poprawki. W ostatniej skreślono art. 2 z przedłożenia poselskiego, artykuł, jak uznała komisja, zbędny.

    Mając na uwadze bardzo sprawne procedowanie, sam tryb procedowania, chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim posłankom i posłom pracującym w podkomisji oraz w sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

    Zwracam się do Wysokiej Izby z prośbą o przyjęcie przedłożonego sprawozdania komisji, dotyczącego omawianego projektu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Paweł Suski - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2014 roku.


426 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Paweł Suski - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o Agencji Mienia...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Paweł Suski - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o Agencji Mienia...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Paweł Suski - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy