Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Przedstawione przez Radę Ministrów sprawozdanie z wykonania ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w okresie 1 stycznia - 31 grudnia 2010 r. (druk nr 1998) wraz ze stanowiskiem Komisji Zdrowia (druk nr 2105).


Poseł Jacek Kwiatkowski:

    Mój przedmówca notabene nieopatrznie sam zareklamował różne marki piwa.

    (Poseł Kazimierz Moskal: I starczy.)

    Ale wróćmy do tematu.

    Panie Marszałku! Wysoka...

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    I miało to miejsce przed godz. 20.

    Poseł Jacek Kwiatkowski:

    Przed godz. 20, zgadza się.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch przedstawiam stanowisko mojego klubu wobec sprawozdania z wykonania ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w okresie 1 stycznia - 31 grudnia 2010 r.

    Chciałbym podkreślić, że rozpatrywanie w roku 2014 sprawozdania z wykonania ustawy w 2010 r. jest co najmniej groteskowe, nie wspominając już o tym, że wykonanie tej ustawy miało miejsce w trakcie trwania poprzedniej kadencji Sejmu. W chwili obecnej powinniśmy omawiać wykonanie ustawy w roku 2013. Zastanawiam się, czy pan minister w ogóle ogarnia, co dzieje się w ministerstwie, skoro mamy do czynienia z tak poważnymi zaległościami. Brakuje mi tutaj pana ministra Arłukowicza, powinien wysłuchać tych słów krytyki i wziąć je pod uwagę. Być może dzisiaj pracuje pod presją pana premiera Donalda Tuska i może nie ma czasu, trudno. Polecam oprawienie tego sprawozdania. Jest naprawdę bardzo ładnie napisane. Stabilizacja, jakość działań, zmiany, inicjatywa - takich słów używa się w tym raporcie i jest ich wiele. Szkoda, że kompletnie nie można ich odnieść do sytuacji.

    Zaraz po 31 grudnia 2010 r. spożycie alkoholu w przeliczeniu na jednego mieszkańca znacznie wzrosło, więc skutki, jakie przyniosło wykonanie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, były fatalne, tym bardziej że łączne wydatki w 2010 r. na wykonanie ustawy wniosły ponad 617 mln zł. To bardzo wysoka kwota, źle zainwestowano te pieniądze. Oczywiście zrealizowanie tej ustawy jest bardzo ważne, aczkolwiek pieniądze zostały ulokowane w złe projekty, skoro w 2011 r. nastąpił wzrost spożycia alkoholu.

    Warto również rozważyć kwestię podejścia do tej ustawy parlamentarzystów. Jak by nie patrzeć, jesteśmy osobami publicznymi, powinniśmy być przykładnymi obywatelami. Grzegorek, Kruk, Dorn, Wipler, Hofman, agent Tomek czy poseł od archaicznych majtek to tylko niektórzy parlamentarzyści, którzy niestety nie dają najlepszego przykładu. Jak w takim razie obywatele mają odbierać działania kierowane przez ministerstwo? Cytuję: Rok 2010 w polityce rozwiązywania problemów alkoholowych należy uznać za ważny. Zastanawiam się: jest ważny, ale dla kogo, dla Platformy? Oczywiście w piękny sposób przed nadchodzącymi wyborami pokazuje obywatelom, jak pięknie zmieniła dla nich państwo. Niestety tylko w 2010 r. Według raportu istotny jest monitoring. Uważam, że rząd powinien działać, ponieważ monitorowanie, czekanie na rozwinięcie się sytuacji ewidentnie nie wypada najlepiej. Rząd powinien być otwarty na zmiany, kiedy nie wszystko idzie po jego myśli. Siłą rzeczy powinniśmy dążyć do zmian. Stojąc w miejscu i analizując przeszłość, nic nie wskóramy. Jak można stwierdzić w podsumowaniu, iż dochodzi do podniesienia jakości działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi, jeśli sięganie po alkohol nadal jest najczęstszym zachowaniem ryzykownym młodych ludzi?

    Sprawozdanie rządu Rzeczypospolitej Polskiej z wykonania ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w okresie 1 stycznia - 31 grudnia 2010 r. zbulwersowało mnie. Mamy do rozwiązania wiele teraźniejszych problemów, takich jak sytuacja na Ukrainie, są niezliczone problemy, jeśli chodzi o służbę zdrowia. Protestują matki niepełnosprawnych dzieci, bezrobocie sięga 14%. Tym właśnie powinno zająć się ministerstwo, a my zajmujemy się sprawozdaniem dotyczącym działań realizowanych w 2010 r. To chyba jest jakaś kpina.

    W trosce o dobro obywateli Klub Poselski Twój Ruch negatywnie ocenia sprawozdanie rządu za ten okres i będzie głosować za jego odrzuceniem.

    Mam nadzieję, że państwo przyspieszycie też prace i dostaniemy w najbliższym czasie sprawozdanie dotyczące kolejnych lat i dotrzemy wreszcie do teraźniejszości. Dziękuję bardzo.Poseł Jacek Kwiatkowski - Wystąpienie z dnia 02 kwietnia 2014 roku.


54 wyświetleń

Zobacz także: