Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Przedstawiona przez ministra środowiska informacja o realizacji ˝Programu budowy Zbiornika Wodnego Świnna Poręba w latach 2006-2013˝ w roku 2012 (druk nr 1449) wraz ze stanowiskiem Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (druk nr 2211).


Poseł Edward Siarka:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! W imieniu mojego klubu mam zaszczyt przedstawić nasze stanowisko wobec informacji o realizacji ˝Programu budowy Zbiornika Wodnego Świnna Poręba w latach 2006-2013˝ w roku 2012.

    Na samym początku warto zauważyć, iż dzisiejsza dyskusja o stanie realizacji programu budowy zbiornika Świnna Poręba nie oddaje tak naprawdę stanu faktycznego zaawansowania prac na tej budowie, bo, jak już powiedziano, rzeczywiście mówimy dzisiaj o stanie prac na koniec 2012 r., a nie na koniec 2013 r.

    Zgodnie z umową, którą podpisał Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska w dniu 15 marca 2012 r., na zadania związane z realizacją budowy przewidziano 114 mln zł. (Gwar na sali)

    Panie marszałku, jakby można było uspokoić tutaj kolegów, bo strasznie intensywnie dyskutują...

    (Poseł Marek Polak: Właśnie rozważamy.)

    Rok 2012 nie wniósł nic nowego do historii budowy zbiornika i właściwie w tym sprawozdaniu rzeczywiście nie ma jakichś istotnych, przełomowych informacji o tym, aby ta budowa w znaczący sposób posunęła się w 2012 r. Przypomnę, że ciągnie się ona od 1986 r., więc wszystko wskazuje na to, że budowa już niedługo będzie miała swój jubileusz 30-lecia. Jedyny przełom w 2012 r. związany z historią tej budowy, który chcę tutaj odnotować, to kolejna decyzja Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej z 12 grudnia 2012 r. o przedłożeniu projektu zmian ustawy, która de facto przedłuża realizację tej inwestycji do 2015 r.

    Jestem osobą, która żyje w bezpośrednim sąsiedztwie tej przedłużającej się inwestycji. Budowa zbiornika Świnna Poręba obejmuje czy obejmowała 4 zadania: zadanie pierwsze to budowa samego zbiornika, zadanie drugie - przebudowa dróg, zadanie trzecie - przebudowa kolei, a zadanie czwarte - ochrona zlewni zbiornika. To właśnie czwarte zadanie, zakończone w 2008 r., a właściwie niezakończone, powiedziałbym, jest w przypadku tej budowy jedną z największych porażek dla mieszkańców, którzy właściwie przez 30 lat ciągle żyją na placu budowy.

    Przez lata samorządy walczyły i walczą, aby uporządkować gospodarkę wodno-ściekową w gminach dorzecza górnej Skawy. Budżet państwa, budżet Ministerstwa Środowiska nie wsparł gmin, by sprawa gospodarki ściekowej była rozwiązana, zanim rozpocznie się proces napełniania zbiornika. Oczywiście poczyniono pewne inwestycje ekologiczne, ale tak na dobrą sprawę całościowo kwestii oczyszczania ścieków w zlewni zbiornika nie udało się rozwiązać. Szkoda, że zabrakło zrozumienia na rzecz ochrony środowiska, ochrony zbiornika, który przecież nie tylko będzie pełnił rolę hydrologiczną, lecz także będzie miejscem rekreacji, bo niewątpliwie tak się stanie po zakończeniu budowy.

    Przy okazji dzisiejszej dyskusji nie mogę oczywiście nie wspomnieć o realizacji trzeciego zadania, czyli przebudowy kolei, o czym moi przedmówcy również wspominali. Dziś dla mieszkańców regionu to przebudowa kolei jest największym obciążeniem. Decyzja o zawieszeniu kursowania pociągów na odcinku Kraków - Zakopane w związku z przebudową zapory w Świnnej Porębie jest - mogę powiedzieć - pewnym nieporozumieniem, dlatego że trudno uwierzyć, iż nie dało się zorganizować prac tak, aby uciążliwość związana z przebudową linii kolejowej była jak najmniejsza. Z kasy państwa wydajemy miliony złotych na budowę linii, do której dyrekcja kolei i władze woj. małopolskiego obecnie zniechęcają pasażerów, zawieszając kursowanie pociągów, a chcę wyraźnie powiedzieć - i wszyscy specjaliści z branży komunikacyjnej to zauważają - że właściwie nie da się przywrócić, znów zachęcić pasażerów, którzy zrazili się do tej linii kolejowej, do przewozów pasażerskich na tej trasie. (Dzwonek) Niestety, to jest dzisiaj bardzo duży problem, bo właściwie do końca 2014 r. na tej trasie nie będą kursować pociągi, a zapowiedzi marszałka są takie, że być może na początku 2015 r. w ogóle nie wrócą w związku z reformą przewozów regionalnych.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Przedłożona informacja nie wnosi nic nowego do wiedzy posłów o stanie inwestycji, jest tylko formalnością, wynikającą z ustawy, z której ani Sejm, ani ministerstwo właściwie nie wyciąga żadnych wniosków. Dziękuję bardzo.



Poseł Edward Siarka - Wystąpienie z dnia 03 kwietnia 2014 roku.


202 wyświetleń