Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o:
  1) rządowym projekcie ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów,
  2) poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych
   (druki nr 2252, 1766, 1767 i 2278).


Poseł Artur Górczyński:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko mojego klubu wobec projektu ustawy z druku nr 2278 o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

    Szanowni Państwo! Wysoka Izbo! Wczoraj udało mi się zaprosić na posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, dzięki uprzejmości pana przewodniczącego, część osób, które protestują pod Sejmem, i muszę przyznać, że był to strzał w dziesiątkę, ponieważ okazało się, że w zaproponowanym projekcie pominięto część osób, którym należał się specjalny zasiłek opiekuńczy. Cieszę się, że to zostało zauważone na posiedzeniu komisji i zmienione zostały zasady dzięki poprawce, jaka dzisiaj została zgłoszona. Dziękowałem za to już wczoraj. Chciałoby się powiedzieć tyle dobrego, bo przecież dobrze wiemy, że tę ustawę musimy przyjąć, czy nam się ona podoba, czy nie. Ale wiemy też, że ustawa trafi do Trybunału Konstytucyjnego. Wiemy też, co Trybunał Konstytucyjny z nią zrobi, i nie musimy udawać, że będzie inaczej. Wczoraj w kuluarach wiele mówiono na temat tego, że konieczna jest naprawa tego systemu, i wszyscy dobrze o tym wiemy. Nie zmienimy tutaj nic poprawkami, chociaż dzisiaj też będę składał poprawkę, ponieważ te świadczenia maksymalnie nam się rozjechały i mamy coraz to nowsze grupy, którym to świadczenie przysługuje lub nie przysługuje w takiej lub innej wysokości.

    Dlatego jeszcze raz przypominam i informuję, że już dzisiaj zostanie złożony u pani marszałkini wniosek o powołanie speckomisji, która zajęłaby się właśnie kwestiami osób niepełnosprawnych i rodzin dotkniętych niepełnosprawnością, tak aby zbudować jedno spójne prawo dla tych osób. Z tego, co wczoraj pan minister mówił o okrągłym stole, wynika, że będzie to już bezwarunkowo, bo wcześniej było to uwarunkowane. To też jest wyjście naprzeciw. Jesteśmy gotowi nad tym pracować, a nie możemy czekać jeszcze, nie wiem, pół roku, dwóch miesięcy, ba, tak naprawdę nawet miesiąca, bo musimy zabrać się do tego, nie czekając na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który pewnie znów zniszczy te zapisy. Wszyscy musimy wziąć się do pracy ponad podziałami. Tak jak już wczoraj powiedziałem, niepełnosprawność nie ma koloru legitymacji partyjnej. Myślę, że każdemu z nas, jak tutaj siedzimy, praca nad tym projektem ustawy dała wiele do myślenia, wzbogaciła naszą wiedzę i powinniśmy wszyscy razem wypracować wspólne rozwiązanie.

    Oczywiście, tak jak już mówiłem, nie mamy innego wyjścia, poprzemy ten projekt. Cieszymy się, że wczoraj dzięki obecności opiekunów osób dorosłych udało się wprowadzić jeszcze jeden zapis. Składam jedynie poprawkę dotyczącą art. 25, czyli terminu wejścia w życie ustawy. Dokładnie chodzi o art. 17 pkt 2 lit. a, w zakresie art. 16a ust. 1 pkt 1, który miałby wejść w życie 1 stycznia 2015 r. Chcielibyśmy to wykreślić, żeby pełna ustawa weszła w życie 14 dni po jej ogłoszeniu. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Artur Górczyński - Wystąpienie z dnia 03 kwietnia 2014 roku.


416 wyświetleń