Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Monika Wielichowska:

    Bardzo dziękuję.

    Panie Marszałku! Szanowny Panie Ministrze! Resort przygotowuje aneks do projektu rozporządzenia w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym. Projekt zakłada dopisanie do listy kolejnych czterech gatunków zwierząt, w tym muflona.

    Panie ministrze, muflony to gatunek, który od ponad 100 lat zamieszkuje Góry Sowie i bez wątpienia jest ich symbolem. Muflon to nieodzowny element naszych pięknych Gór Sowich, to symbol wielu dolnośląskich wyróżnień i nagród. Według danych europejskiego wykazu inwazyjnych gatunków obcych muflon jest gatunkiem obcym o cechach inwazyjnych. Z taką oceną nie zgadzają się leśnicy z terenów zamieszkałych przez muflony, a więc ci, którzy doskonale znają ten gatunek, jego życie, upodobania i wiedzą, czy jest on inwazyjny, czy nie jest.

    Panie ministrze, leśnicy, mieszkańcy południa Dolnego Śląska i ja sama nie zgadzamy się na uznanie inwazyjności muflonów, ponieważ nie są one w stanie zagrozić rodzimym gatunkom. Na terenie Gór Sowich, szczególnie zimą, obserwować można całe stada jeleni, saren i muflonów przebywających razem. Gatunki te kooperują, a nie konkurują z sobą. Owszem, muflony powodują szkody, ale porównywalne ze szkodami wyrządzanymi przez jelenie czy sarny. Na terenie Gór Sowich gatunek ten występuje od ponad 100 lat i nigdy nie została dostrzeżona jego inwazyjność.

    Nie wyobrażam sobie Gór Sowich, ale także Gór Wałbrzyskich, Gór Bardzkich, Masywu Śnieżnika czy Karkonoszy bez muflona, pięknego mulona, który wpisał się w nasz krajobraz, zbudował tożsamość wymienionych przeze mnie miejsc.

    Biorąc pod rozwagę fakt, iż muflony zamieszkują nasze tereny od ponad 100 lat, ale przede wszystkim argumenty leśników, którzy zdecydowanie uważają ten gatunek za nieinwazyjny, proszę uprzejmie o odpowiedź na pytanie: Czy pan minister ponownie podda weryfikacji założenia aneksu do nowego rozporządzenia ministra środowiska w tej właśnie sprawie i spowoduje, że muflon nie znajdzie się na liście gatunków obcych, które w przypadku (Dzwonek) uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym?


11 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowna Pani Poseł! Rzeczywiście jesteśmy w trakcie konsultacji projektu rozporządzenia ministra środowiska w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrażać gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym.

    Zgadzam się z panią poseł, że w przypadku muflona trudno jest mówić o inwazyjności, ale chodzi tu nie tylko o inwazyjność, a o oddziaływanie na inne gatunki rodzime znajdujące się w Polsce, na przyrodę. To jest główna przyczyna, dla której gatunek ten został umieszczony na liście, która miała charakter projektu. Tak jak wszystkie dokumenty, nie tylko akty prawa, ale też dokumenty dotyczące środowiska, projekt ten podlega konsultacjom społecznym i te konsultacje przeprowadzaliśmy. Dotarło do nas wiele opinii różnego rodzaju, które podnosiły problem związany z tym gatunkiem. Doszliśmy do wniosku, że mimo że stanowi on pewne zagrożenie dla środowiska naturalnego w tamtej części, to nie oddziałuje w sposób aż tak negatywny, nie ma więc dużego znaczenia wykreślenie tego gatunku z projektowanej przez nas listy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


11 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Monika Wielichowska:

    Trudno w tej chwili zadać pytanie dodatkowe, byłam przygotowana...

    Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

    Dziękuję bardzo.

    Poseł Monika Wielichowska:

    Ale chcę je zadać, panie marszałku.

    Chciałabym przede wszystkim podziękować panu ministrowi za zrozumienie. Napisałam interpelację poselską, na nią jeszcze odpowiedzi nie mam, ale cieszę się, że rzeczowy dialog został podjęty i resort zdecydował się odpowiedzieć na moje pytanie w sprawach bieżących.

    Zatem mam nadzieję, panie ministrze, że muflon już nigdy nie pojawi się w podobnym aneksie, bo będziemy walczyć jak lwy...

    (Poseł Zbigniew Babalski: Jak lwice.)

    ...o muflony w Górach Sowich. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Monika Wielichowska - pytanie z 3 kwietnia 2014 r.


16 wyświetleń

Zobacz także: