Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Zbyszek Zaborowski:

    Dziękuję, panie marszałku.

    W marcu opublikowano w prasie informację o tym, że dyskutowany od pewnego czasu projekt budowy szerokiego toru z Ukrainy przez Słowację do Bratysławy i Wiednia jest bardzo zaawansowany. Przygotowano studium wykonalności. W Polsce natomiast mamy szeroki tor i od dwudziestu kilku lat trwa dyskusja na temat jego modernizacji. Mam na myśli linię hutniczo-siarkową, która kończy się w Sławkowie, w województwie śląskim. Ten euroterminal nie jest wykorzystany tak, jak mógłby być wykorzystany. Docelowo zastanawiano się nad możliwością skrócenia transportu z Dalekiego Wschodu do Europy i odwrotnie. Dzisiaj transport statkiem w dalszym ciągu trwa około miesiąca, w przypadku transportu koleją można by ten czas skrócić z dwóch tygodni do jednego tygodnia. Niestety, tor nie jest modernizowany. Mimo wielokrotnych działań na arenie międzynarodowej, rozmów z zainteresowanymi potencjalnie partnerami strumień towarów też nie jest kierowany tą drogą, euroterminal jest wykorzystany tylko częściowo. Kiedy rząd podejmie skuteczne działania z Ukrainą, Federacją Rosyjską, Kazachstanem? Sprawa dotyczy również Chin, Korei Południowej. Kiedy ten potencjalnie jedwabny szlak XXI w. zostanie uruchomiony i kiedy ewentualnie zapadnie decyzja o przedłużeniu szerokiego toru do granicy z Republiką Czeską, bo wtedy ten projekt będzie konkurencyjny wobec projektu lansowanego na Słowacji i w Austrii? Dziękuję za uwagę.


11 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Klepacki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Posłanki i Panowie Posłowie! Chciałbym odnieść się do pytania zadanego przez pana posła. Przede wszystkim, jeżeli chodzi o potencjalną linię szerokotorową przebiegającą przez Słowację, te prace wcale nie są zaawansowane, ponieważ koszt wybudowania takiej linii szacowany jest na około 6 mld euro i są olbrzymie kłopoty z finansowaniem takiego projektu, więc informacje o jego zawansowaniu są, wydaje mi się, mocno na wyrost. Do tego dochodzi jeszcze ekonomiczna opłacalność danego projektu, i to jest druga sprawa, na którą rzutuje też obecna sytuacja na Ukrainie. W tym miejscu chciałbym odnieść się również do kwestii potencjalnego jedwabnego szlaku, o którym pan poseł był łaskaw powiedzieć. Wszyscy wiemy, jak dzisiaj wygląda sytuacja na granicy ukraińsko-rosyjskiej, i wydaje mi się, że dopóki ta sytuacja w jakiś sposób nie unormuje się, mówienie, że istnieje tam duży potencjał ruchu tranzytowego, jest troszeczkę na wyrost.

    Jeśli chodzi o zarzut, że nic się nie dzieje i nie toczą się żadne prace remontowe czy modernizacyjne na szerokim torze, który jest własnością LHS-u, chciałbym powiedzieć, że w obecnej chwili toczy się kilka może nie bardzo spektakularnych i wielkich inwestycji, ale prac, które pozwolą w perspektywie przyszłego roku zwiększyć przepustowość tego toru o 50%. Obecnie tor jest przyszykowany, aby obsłużyć maksymalnie 11 par pociągów. Pod koniec tego roku z uwagi na realizację pewnych projektów modernizacyjnych zostanie to zwiększone do 12, a w 2015 r. tor będzie miał możliwość obsłużenia 15 par pociągów. W związku z tym będzie to wzrost o 50% w stosunku do tego, co jest obecnie.

    Jeżeli chodzi o terminal w Sławkowie, wydaje mi się, że ciężar działań spoczywa na zarządzie terminalu Sławków i jego sprawności w pozyskiwaniu ładunków i klientów. Trudno oczekiwać, że rząd będzie wyręczał zarząd, jeżeli chodzi o sprawy biznesowe i pozyskiwanie nowych klientów.

    Chciałbym zwrócić uwagę, że na szerokim torze istnieje również kilka firm czy terminali rozładunkowych konkurencyjnych w stosunku do Sławkowa, więc przed nimi też stoi duże zadanie polegające na uporaniu się z tą konkurencją. Mam nadzieję, że zarząd będzie sprawnie prowadził takie działania.

    Jeżeli zaś chodzi o wydłużenie szerokiego toru do Czech, to takie analizy były prowadzone, natomiast, po pierwsze, projekt jest trudny technicznie, ponieważ przecina się katowicki węzeł kolejowy, na którym występują różnego rodzaju dość trudne aspekty geotechniczne, w związku z czym od strony technologicznej nie jest łatwy do zrealizowania, po drugie, co jest istotne, nie ma realistycznych biznesplanów czy studiów, które wskazywałyby, że na tym odcinku zostanie wygenerowany duży potok towarów, który w sposób ekonomiczny uzasadniałby wybudowanie takiego toru.

    Chciałbym przypomnieć, że cały czas ponad 50% towarów czy ładunków przewożonych przez szeroki tor należący do LHS-u to są ładunki rudy, która jest dowożona do huty Mittal.

    Ponadto istotne jest również zachowanie regionalnego charakteru linii szerokotorowej. Dzięki temu ta linia może być obsługiwana przez LHS i jest traktowana jako linia prywatna. Jej wydłużenie spowoduje, że będzie musiała być przekazana do PLK. W związku z tym trzeba będzie dopuścić innych przewoźników do tych torów, co też troszeczkę skomplikuje cały ten projekt. Z tego względu na razie, dzisiaj takie prace, jeżeli chodzi o przedłużenie szerokiego toru do Czech, nie są prowadzone. Dziękuję.


11 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Piotr Chmielowski:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Mam szereg pytań. Jaką masę towarową w tej chwili przeładowuje się, jak pan minister powiedział, w okolicach szerokiego toru, nie tylko w Sławkowie, ale i w tych firmach, które pan wymienił? Na jakim etapie są - i czy w ogóle są prowadzone - negocjacje z Republiką Czeską? Przypominam panu ministrowi, że pan prezydent Miloš Zeman w obecności prezydenta RP pana Komorowskiego upomniał się publicznie o szeroki tor, a mianowicie odkorkowanie tego toru i przeciągnięcie czy pociągnięcie go do granic Republiki Czeskiej. Chciałbym usłyszeć od pana: Jakie są warunki terenowe, czyli możliwość, powiedzmy, przeciągnięcia tego toru z polskiej strony, tam gdzie mamy zakorkowane, a jakie są na Słowacji i czy nie byłoby tak, że to się bardzo opłaca? Chciałbym też usłyszeć: Skoro Europa Zachodnia, Niemcy, Włosi, chce zainwestować (Dzwonek) 6 mld euro w pociągnięcie tego toru przez Słowację, czemu rząd polski nie zabiega o to, aby przynajmniej część tych pieniędzy - bo będzie taniej - zasiliła nasz budżet, jeżeli chodzi o infrastrukturę? Dziękuję bardzo. (Oklaski)


11 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Klepacki:

    Jeżeli chodzi o szczegółowe dane, o tonaż przeładowywany we wszystkich terminalach w okolicy terminalu w Sławkowie, to ja bym panu posłowi proponował odpowiedź na piśmie, bo akurat nie wiem. Również na pytanie trzecie, o warunki terenowe po stronie polskiej i po stronie słowackiej, jeżeli pan poseł by pozwolił, to byśmy...

    (Poseł Piotr Chmielowski: Pozwalam.)

    Dziękuję bardzo.

    ...odpowiedzieli na piśmie.

    Natomiast jeżeli chodzi o negocjacje z Republiką Czeską, tak jak mówiłem, one są na bardzo wstępnym etapie. Są przeprowadzane analizy, studia, analizy techniczno-ekonomiczne, które pozwolą nam uwzględnić specyfikę funkcjonowania katowickiego węzła kolejowego. W związku z tym jeżeli chodzi o jakieś spektakularne sukcesy, o to, że w krótkim czasie coś istotnego się zadzieje, to jeszcze nie jest ten etap. Prace trwają, niemniej są w bardzo początkowej fazie. Dziękuję bardzo.



Zbyszek Zaborowski, Piotr Chmielowski - pytanie z 3 kwietnia 2014 r.


12 wyświetleń

Zobacz także: