Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o pilnym rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym (druki nr 2205 i 2227).


Poseł Edward Siarka:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W imieniu klubu Solidarna Polska mam zaszczyt przedstawić nasze stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym.

    Omawiany projekt ustawy uzyskał, jak już powiedziano, status pilnego rządowego projektu i jak zauważono w uzasadnieniu, ma to być projekt, który umożliwi obywatelom bezpośredni dostęp do podstawowych danych i informacji o pojazdach, które nabywamy na rynku wtórnym. Wprowadzenie tych zapisów umożliwi każdemu kupującemu używany samochód uzyskanie danych o pojeździe bez konieczności składania, jak było do tej pory, wniosków i czekania na odpowiedź z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dane o pojeździe będą dostępne w czasie rzeczywistym, przekazywane będą drogą elektroniczną. Każdy zainteresowany po podaniu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców numeru VIN, daty rejestracji pojazdu i numeru rejestracyjnego uzyska dane o pojeździe, dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu, miejscu zarejestrowania pojazdu, liczbie właścicieli, ubezpieczeniu, ewentualne dane o kradzieży pojazdu oraz informację o dopuszczeniu pojazdu do ruchu. Do tego katalogu danych w toku prac w komisji nad tym projektem ustawy została dodana informacja o przejechanych kilometrach i przeprowadzonych przeglądach pojazdu. Te dwa elementy są oceniane przez posłów jako bardzo uzasadnione ze względu na to, że jeśli chodzi o obrót na rynku wtórnym, często mają miejsce sytuacje, że kupujący spotykają się z fałszowaniem tych danych.

    Z badań rynku motoryzacyjnego w Polsce wynika, że rocznie sprowadzamy do Polski ok. 700 tys. używanych samochodów. Polacy kupują głównie samochody używane, często ich stan pozostawia wiele do życzenia i naraża nabywców i użytkowników na dodatkowe koszty. Możliwość sprawdzenia danych o pojazdach, przejechanych kilometrach i przeglądach okresowych pozwoliłaby wyeliminować z rynku samochody, które nigdy nie powinny wyjechać na drogę. Możliwość weryfikacji danych o pojeździe jest ważnym elementem likwidacji groźnego i występującego cały czas w Polsce zjawiska kradzieży samochodów, co jest bądź co bądź plagą. Mimo że coraz mniej na ten temat się mówi, to wiele osób przez całe lata próbuje dochodzić swoich praw przed organami państwa, często z miernym skutkiem. Tutaj rodzi się pytanie, jak rzeczywiście działa CEPiK, bo często osoby twierdzą, że samochód był sprawdzony w systemie, a na przykład po dwóch latach użytkowania samochodu okazuje się, że samochód był kradziony. Zdarzyło się to niestety wielu kierowcom.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Zmiany zaproponowane w ustawie wymagają dostosowania i rozbudowy systemu informatycznego CEPiK, w ramach którego prowadzona jest centralna ewidencja pojazdów. W ramach budowanego przez Centralny Ośrodek Informatyki tzw. systemu CEPiK 2.0 zostanie utworzony specjalny kanał informatyczny, teleinformatyczny, który umożliwi zainteresowanym bezpośrednie śledzenie historii użytkowanego samochodu - od momentu opuszczenia przez niego linii montażowej aż do momentu kasacji.

    Jako poseł mogę tylko wyrazić nadzieję, że kolejny wielki projekt informatyczny, a takim na pewno jest CEPiK 2.0, nie zakończy się tak jak afery, które miały miejsce w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, o których bardzo często czytamy w doniesieniach prasowych. Jako posłowie będziemy przyglądali się postępom w budowie systemu CEPiK 2.0.

    Muszę powiedzieć, że gdyby system działał sprawnie i rzeczywiście pozwolił na śledzenie historii pojazdu (Dzwonek), to dla wielu osób, które kupują samochód na rynku wtórnym, byłoby to duże ułatwienie. Jako klub będziemy głosowali za przyjęciem sprawozdania, za przyjęciem tego projektu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Edward Siarka - Wystąpienie z dnia 02 kwietnia 2014 roku.


182 wyświetleń