Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

23 punkt porządku dziennego:


Przedstawiona przez Radę Ministrów informacja o stanie lasów oraz o realizacji ˝Krajowego programu zwiększania lesistości˝ w 2012 r. (druk nr 2056) wraz ze stanowiskiem Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (druk nr 2115).


Poseł Jacek Kozaczyński:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie w sprawie informacji Rady Ministrów o stanie lasów oraz realizacji ˝Krajowego programu zwiększania lesistości˝ w 2012 r.

    Stan lasów w Polsce oraz realizacja ˝Krajowego program zwiększania lesistości˝ na podstawie art. 52 ustawy o lasach corocznie podlega ocenie parlamentarnej. Program zwiększania lesistości przyjęto w roku 1995. Zakładano w nim zwiększenie lesistości kraju do 30% do roku 2020 i do 33% do roku 2050. Jeżeli chodzi o realizację planu zalesiania do roku 2020, to jest to możliwe. Aktualnie lesistość osiągnęła poziom 29,3%, a prognozuje się jego wzrost do 29,7% do roku 2020. Natomiast realizacja założeń planowanych na rok 2050 jest mało prawdopodobna. Na taki stan rzeczy wpływa wiele czynników ekonomicznych, przyrodniczych i formalnych. W związku z powyższym należałoby się zastanowić nad możliwością wprowadzenia aktualizacji KPZL, i jest takowa przewidziana w roku bieżącym.

    Jeżeli chodzi o politykę leśną, to państwo w pełni realizuje jej cele poprzez organizację Lasy Państwowe. Zgodnie z postanowieniem ustawy głównym celem organizacji Lasy Państwowe jest prowadzenie gospodarki leśnej według zasad: powszechnej ochrony lasów, trwałości ich utrzymania, ciągłości i zrównoważonego wykorzystania wszystkich funkcji lasów oraz powiększania zasobów leśnych.

    Lasy Państwowe to jedna z lepiej działających organizacji gospodarczych w Polsce. Jest tak z wielu powodów, np. dzięki świetnie wykształconej kadrze, wypracowanemu modelowi leśnictwa, wysoko cenionemu na świecie, i dzięki odpowiedniemu gospodarowaniu zasobami. To właśnie Lasy Państwowe w listopadzie 2013 r. jako jedyne w Europie otrzymały nagrodę UNESCO za równoważną gospodarkę leśną.

    Cele polityki leśnej są zatem realizowane w sposób bardzo dobry, a co za tym idzie, efektywny. I tak, po pierwsze, poprawił się stan zdrowotny i sanitarny lasów, a także wzrósł średni wiek drzewostanu; po drugie, zwiększają się zasoby drewna na pniu - obecnie wynoszą one ponad 2 razy tyle co w latach 70. XX w., czyli ponad 2,4 mld m3; po trzecie zmniejszyła się ilość pożarów lasów, co może być wynikiem ciągłego doskonalenia systemu ochrony przeciwpożarowej. Zwiększa się także podaż drewna na rynku, a w ślad za tym następuje rozwój polskiego przemysłu drzewnego.

    Lasy Państwowe dzięki własnym nakładom finansowym realizują na szeroką skalę edukację proekologiczną, w tym rozbudowują bazę edukacyjną: wiaty, parki i ogrody, ścieżki czy tzw. zielone klasy. W zajęciach uczestniczy coraz więcej chętnych, szczególnie dzieci i młodzieży. Edukacja proekologiczna jest jednym z celów polityki Lasów Państwowych.

    Mimo bardzo dobrej kondycji polskiej polityki leśnej, także ona jest narażona na problemy. Do najważniejszych z nich należą: problem wzrostu populacji łosi w północno-wschodniej Polsce, problem związany z obszarami Natura 2000, brak lub nieaktualność planów urządzenia lasu dla lasów prywatnych.

    W kwestiach prawnych, by usprawnić gospodarkę Lasów Państwowych, potrzebne są działania nowelizacyjne. I tak do najważniejszych należy podjęcie prac nad nowelizacją ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, mających na celu powierzenie nadzoru nad obszarami Natura 2000 dyrektorom regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych. Do prac pilnych należałoby także zaliczyć prace nad nowelizacją ustawy o ochronie przyrody dotyczące gatunków chronionych. Ponadto ważne jest wprowadzenie programu pomocowego dla leśnictwa i ochrony lasów w Polsce finansowanego z funduszy Unii Europejskiej na lata 2014-2020, który nie został nigdzie ujęty.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska chciałbym zarekomendować Wysokiej Izbie głosowanie za przyjęciem informacji o stanie lasów oraz realizacji ˝Krajowego programu zwiększania lesistości˝ za rok 2012. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Jacek Kozaczyński - Wystąpienie z dnia 21 marca 2014 roku.


320 wyświetleń

Zobacz także: