Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

23 punkt porządku dziennego:


Przedstawiona przez Radę Ministrów informacja o stanie lasów oraz o realizacji ˝Krajowego programu zwiększania lesistości˝ w 2012 r. (druk nr 2056) wraz ze stanowiskiem Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (druk nr 2115).


Poseł Eugeniusz Czykwin:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej pragnę przedstawić stanowisko dotyczące informacji rządu o stanie lasów oraz o realizacji ˝Krajowego programu zwiększania lesistości˝ w 2012 r.

    Wysoka Izbo! To, że ustawa o lasach nakłada na Radę Ministrów obowiązek przedstawienia Sejmowi informacji o stanie lasów i o realizacji ˝Krajowego programu zwiększenia lesistości˝, świadczy o istniejącej w polskim społeczeństwie świadomości, że lasy to jedno z naszych największych narodowych bogactw.

    Przedstawione nam materiały pozwalają na dokonanie oceny sytuacji lasów. Jeśli pokusić się o zawarcie tej oceny w kilku słowach, to należy stwierdzić, że w omawianym okresie lasy miały się dobrze. Polskie lasy nagromadziły masy drzewa, którego wartość jest oceniana na setki miliardów złotych. Lasy dysponują ponad 1/4 terytorium kraju i znajdującymi się na tym obszarze zasobami. To jest główny powód ponawianych prób włączenia Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych, skutkującego ograniczeniem - takie przekonanie wyrażają leśnicy - niezależności finansowej tego unikatowego przedsiębiorstwa. Taką próbę podjęto w 2011 r. Wówczas dzięki ponadpartyjnej akcji sprzeciwu zakusy ówczesnego ministra finansów udało się oddalić.

    W tym roku większość sejmowa w ekspresowym tempie znowelizowała ustawę o lasach i w roku bieżącym i roku przyszłym Lasy Państwowe będą musiały wpłacić do budżetu łącznie 1,6 mld zł. Jeszcze w tej kadencji, jeśli wybory odbędą się w przewidzianym terminie i - jak mówią na podlaskiej wsi - jak Bóg da i dożyjemy, będziemy mogli ocenić skutki tej decyzji.

    W tym miejscu chciałbym powiedzieć, trochę może przy okazji naszych sporów o tę nowelizację, że inicjatywa, która znów powstała w środowisku naukowców, dotycząca konstytucyjnego zapisania zakazu przekształceń własnościowych Lasów Państwowych jak najbardziej zasługuje na poparcie. Ona zabezpieczyłaby i może przerwałaby te co i rusz pojawiające się informacje o rzekomym zamiarze prywatyzacji Lasów Państwowych.

    Pozytywna ocena nie oznacza bezproblemowości. Istotnym czynnikiem gospodarki leśnej jest poziom pozyskania drewna. Była tu mowa, że każdego roku przybywa nam ponad 20 mln m3 grubizny drzewnej. Warto w tym miejscu postawić pytanie, czy rząd właściwie i skutecznie wykorzystuje to, że w Polsce tak znacznie zwiększają się zapasy drewna na pniu. Pytanie jest o tyle zasadne, że ze strony organizacji pozarządowych często słyszymy zarzuty co do złego gospodarowania, wręcz grabieżczego wobec przyrody działania służb leśnych. Wiele sygnałów wskazuje na istniejącą rywalizację między służbami ochrony przyrody i swoisty dyktat tych środowisk wobec leśników. Obserwujemy także próby wprowadzenia takiego dyktatu ze strony niektórych organizacji pozarządowych. Niestety trudno oprzeć się wrażeniu, że rząd takim naciskom ulega. Swoisty ekoterror części deklarujących się jako ekologiczne organizacje doprowadził, poczynając od 2010 r., do drastycznego ograniczenia limitów pozyskania drewna w nadleśnictwach Puszczy Białowieskiej ze 120 tys. m3 do mniej niż 50 tys. m3. Pogorszyło to sytuację lokalnego przemysłu i żyjącej tam ludności, stwarzając problemy w zakupie drewna, także opałowego. Pan prof. Szyszko wspominał tu o ponad 1 mln m3 gnijącego drzewa.

    Panie Ministrze! To wywołuje u ludności przekonanie, bo taki jest odbiór, że za to odpowiadają i rząd, i państwo, i Lasy Państwowe, bo w przeciętnym odbiorze to właśnie Lasy Państwowe odpowiedzialne są za decyzje o tak drastycznym ograniczeniu możliwości pozyskania tego drewna. Już czas najwyższy, żeby postulaty, wnioski i prośby mieszkańców przypuszczańskiej Hajnówki czy okolicznych przypuszczańskich wsi nie były przysłowiowym głosem wołającego na puszczy.

    To, że ocena stanu lasów w 2012 r., co znalazło wyraz w stanowisku Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, jest dobra, nie oznacza, że nie ma problemów i poważnych wyzwań. Mamy świadomość, że konieczne są działania na rzecz poprawy gospodarki w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa. Potrzebne są działania służące rozwojowi technicznemu, koncentracji usług leśnych, modernizacji sieci dróg leśnych. Bardzo ważne są inicjatywy edukacyjne, współpraca z organizacjami pozarządowymi, a szczególnie (Dzwonek), co chciałbym bardzo mocno podkreślić, z lokalnymi samorządami.

    Przedstawione przez rząd dokumenty są rzetelne i wyczerpujące, odzwierciedlające rzeczywisty stan polskich lasów, dlatego też klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który mam zaszczyt reprezentować, będzie głosował za ich przyjęciem.

    Panie Marszałku! Jeszcze chciałbym na marginesie, może już niedotyczącym tak tematu naszej dzisiejszej debaty, powiedzieć, że pan minister informował o migracji dzików, które są wybijane po stronie białoruskiej w związku z tym afrykańskim wirusem. Mamy takie sygnały, że dziki migrują na tamtą stronę granicy, i to w sytuacji, kiedy nie jest wprowadzony bezwizowy ruch przygraniczny. Od wielu lat zabiegam o wprowadzenie bezwizowego ruchu między nami a Białorusią. Może w końcu ten przykład w jakiś sposób przekona nas odpowiedzialnych za to polityków.

    (Poseł Tomasz Kulesza: Żartowniś, nasz kolega żartowniś.)

    Ale zupełnie poważnie jeszcze powiem, o czym mówił też pan prof. Szyszko, o gradacji kornika w Puszczy Białowieskiej. On też nie będzie potrzebował wiz i będzie migrował na stronę białoruską. Kilka lat temu mieliśmy bardzo duże pretensje do Białorusinów, że oni, z tamtej strony, nie stosują takich technik ochronnych, nawet udzielaliśmy im pomocy, a w tej chwili bardzo realne jest to, że to my będziemy przez nich obwiniani, i słusznie, o to, że z naszej strony jest problem. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Eugeniusz Czykwin - Wystąpienie z dnia 21 marca 2014 roku.


85 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Eugeniusz Czykwin - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Eugeniusz Czykwin - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Eugeniusz Czykwin - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji Administracji i Cyfryzacji oraz Komisji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Eugeniusz Czykwin - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji Administracji i Cyfryzacji oraz Komisji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Eugeniusz Czykwin - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawiona przez Ministra Środowiska informacja o realizacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy