Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

26 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 1849 i 2228).


Poseł Marek Hok:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska odnośnie do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

    Projekt ustawy z druku nr 1849 ma na celu poprawę dostępu do świadczeń zdrowotnych udzielanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem świadczeń zdrowotnych udzielanych dzieciom. W związku z powyższym przedkładana nowelizacja rozszerza w dodawanym do art. 55 ust. 2a możliwość udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego przez lekarzy pediatrów i lekarzy internistów poprzez otwarcie tego segmentu świadczeń zdrowotnych dla lekarzy, którzy posiadają: specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej lub specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych, lub specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii. Warunkiem udzielania świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej przez ww. lekarzy internistów oraz pediatrów będzie spełnienie wymogu udzielania tych świadczeń w zakresie swoich kwalifikacji potwierdzonych odpowiednimi dokumentami.

    Powyższe uregulowania mają na celu właściwe zabezpieczenie na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej świadczeń dla dzieci i dorosłych. Projektowana ustawa dopuszcza możliwość udzielania świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej przez lekarzy pediatrów, lekarzy posiadających specjalizację I stopnia medycyny ogólnej i lekarzy internistów w zakresie ich kwalifikacji potwierdzonych odpowiednimi dokumentami. W projekcie zawartym w druku nr 1849 przewiduje się także zmianę definicji podstawowej opieki zdrowotnej przez dodanie do jej zakresu świadczeń w zakresie chorób wewnętrznych w związku z możliwością udzielania świadczeń opieki zdrowotnej właśnie przez lekarzy posiadających specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych. Ponadto przedkładany państwu projekt zakłada wprowadzenie - obok istniejącej możliwości wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej - również możliwości wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, tak aby złożona przez świadczeniobiorcę deklaracja wyboru nie traciła ważności w przypadku zmiany miejsca pracy przez lekarza, pielęgniarkę czy też położną.

    Projektowana ustawa z druku nr 1849 przewiduje także istotne zmiany w zakresie ułatwienia dostępu do lekarza specjalisty w przypadku pozytywnego wyniku badań przesiewowych wykonywanych u dzieci do pierwszego roku życia i finansowanych ze środków publicznych poprzez rezygnację z wymogu uzyskania oddzielnego skierowania w tym zakresie. Dziecko, u którego stwierdzono nieprawidłowy wynik badania przesiewowego, będzie niezwłocznie kierowane do lekarza specjalisty. Zgodnie z wprowadzonym przepisem pozytywny, czyli nieprawidłowy wynik badania przesiewowego będzie jednoznaczny ze skierowaniem do poradni specjalistycznej, co będzie wiązało się z natychmiastowym objęciem chorego dziecka opieką specjalistyczną. Należy wskazać, że przepis ten dotyczyć będzie wyłącznie badań przesiewowych mających na celu wykrycie wad wrodzonych, które są wykonywane u dzieci do pierwszego roku życia, w tym m.in. badań przesiewowych w kierunku hipotyreozy, fenyloketonurii, mukowiscydozy oraz innych rzadkich wad metabolicznych, chodzi o badania wykonywane w ramach programu zdrowotnego badań przesiewowych noworodków.

    Wysoka Izbo! Z uwagi na tak istotne zmiany, jakie wprowadza projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska będzie głosował za jego przyjęciem. Dziękuję bardzo.



Poseł Marek Hok - Wystąpienie z dnia 20 marca 2014 roku.


253 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Marek Hok - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Hok - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Hok - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o finansowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy