Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Skarbu Państwa o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji (druki nr 1929 i 2145).


Poseł Sprawozdawca Łukasz Tusk:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu sejmowej Komisji Skarbu Państwa mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie dotyczące rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Projekt został zawarty w druku sejmowym nr 1929, natomiast sprawozdanie komisji jest zawarte w druku nr 2145.

    Zgodnie z art. 37 ust. 1 oraz art. 40 ust. 1 regulaminu Sejmu, po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu, projekt w dniu 19 listopada 2013 r. został skierowany do pierwszego czytania do Komisji Skarbu Państwa. Komisja w dniu 12 marca 2014 r. przeprowadziła pierwsze czytanie.

    Projekt ten rozszerza możliwości ministra skarbu państwa, jeżeli chodzi o sposób zadysponowania aktywami, które są pod kontrolą Skarbu Państwa. Tak naprawdę rozszerzeniu ulega jedynie tryb przewidziany przez ustawę o komercjalizacji i prywatyzacji, czyli komunalizacja, o podmioty, które nie zostały utworzone w oparciu o ustawę o komercjalizacji i prywatyzacji.

    Projekt ustawy w zasadzie przewiduje trzy podstawowe zmiany. Po pierwsze, przewiduje się rozszerzenie katalogu, czyli wprowadzenie możliwości komunalizacji spółek powstałych w innym trybie. Po drugie, w przypadku gdyby samorząd zdecydował się po komunalizacji zbyć aktywa na rzecz innych podmiotów, inwestorów, intencją projektodawców jest to, aby samorząd zadbał o to, żeby zostały zasilone fundusze: Fundusz Reprywatyzacyjny, Fundusz Restrukturyzacji Przedsiębiorców oraz Fundusz Skarbu Państwa, Fundusz Nauki i Technologii Polskiej. Po trzecie, nowelizacja doprecyzuje - podczas prywatyzacji, po sprzedaży przez samorządy na rzecz podmiotu trzeciego - obowiązek wydania akcji pracowniczych.

    Projekt ustawy został skierowany do konsultacji społecznych i tylko Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zgłosiło uwagi dotyczące liczby spółek, które zostałyby objęte tą prywatyzacją.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Podsumowując, powiem, że celem proponowanej ustawy jest rozszerzenie możliwości nieodpłatnego przekazania akcji lub udziałów należących do Skarbu Państwa spółek, które powstały w innym trybie niż komercjalizacja lub na podstawie innych ustaw, na rzecz jednostek samorządu terytorialnego lub związków jednostek samorządu terytorialnego.

    Komisja 12 marca 2014 r. większością głosów przyjęła projekt bez poprawek. W imieniu Komisji Skarbu Państwa wnoszę, aby Wysoka Izba raczyła przyjąć projekt ustawy zawarty w druku nr 1929.

    Wysoka Izbo, ze swojej strony oraz ze strony samorządów chciałbym podziękować panu ministrowi oraz całemu resortowi za przychylność podczas prac nad tym projektem ustawy. Bardzo dziękuję.



Poseł Łukasz Tusk - Wystąpienie z dnia 19 marca 2014 roku.


84 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:




Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy





Poseł Łukasz Tusk - Wystąpienie z dnia 04 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Informacja Rady Ministrów w sprawie pogarszającej się sytuacji w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Łukasz Tusk - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Łukasz Tusk - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Agencji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Łukasz Tusk - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy