Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2182).


Poseł Andrzej Dera:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska mam zaszczyt przedstawić nasze stanowisko wobec projektu zmiany Kodeksu karnego.

    Tak jak tu wcześniej była mowa, ta zmiana jest podyktowana tragicznym wypadkiem czy wypadkami, które w ostatnim czasie zdarzyły się w Polsce. Były to wypadki bardzo tragiczne i łączyło je jeszcze jedno, zostały one spowodowane przez osoby kierujące pod wpływem alkoholu. Ktoś z moich przedmówców zarzucił partiom politycznym to, że reagują na tego typu zdarzenia. To nie powinien być zarzut. Uważam, że partie polityczne, które są wrażliwe, powinny reagować na to, co się dzieje.

    Tutaj trzeba sobie odpowiedzieć na fundamentalne pytanie: Czy nasze prawo jest wystarczające i czy ono daje poczucie sprawiedliwości w Polsce? Najlepsza jest reakcja ludzi, nie polityków, tylko ludzi. Ludzie byli tym wstrząśnięci i oburzeni. Oni uważają, że w Polsce sprawcy takich wypadków czują się bezkarni. Przełożenie tych emocji na język Kodeksu karnego, czyli zaostrzenie kar, jest właśnie wyrazem poczucia sprawiedliwości.

    Nasz klub popiera projekt, który idzie w kierunku zaostrzenia odpowiedzialności w przypadku tych, którzy kierują pojazdami pod wpływem alkoholu. Tu musi być jasny i czytelny sygnał: nie wolno tego robić, jeżeli będziesz to robił, to dotkną cię bardzo poważne, bardzo dotkliwe, bardzo odczuwalne sankcje. I tak powinno być.

    Ja się zgodzę z panią poseł, z panią przewodniczącą Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka co do tego, że profilaktyka też jest potrzebna, ale nie można mówić, pani przewodnicząca, że wystarczy profilaktyka i to załatwi sprawę.

    (Poseł Stanisława Prządka: Też.)

    To nie załatwi sprawy, bo profilaktyka to jest takie działanie, którego skutki będziemy odczuwali za kilka lat, za kilka, kilkanaście lat. To trzeba robić, co do tego jest pełna zgoda, ale moim zdaniem i zdaniem naszego klubu trzeba zaostrzyć przepisy karne, naprawdę trzeba je zaostrzyć.

    Jedną z podstawowych funkcji kary w polskim systemie prawnym jest odstraszenie. Kara musi być dolegliwa. Mówimy tu o bardzo ważnym problemie społecznym, z którym sobie nasze państwo nie radzi. Każdego tygodnia, podkreślam, każdego tygodnia statystycznie policja zatrzymuje prawie 2 tys. kierowców, którzy kierują pod wpływem alkoholu. Z tego znaczna część powoduje wypadki, wypadki tragiczne, giną ludzie, giną całe rodziny. Tu nie może być jakiejkolwiek akceptacji albo tłumaczenia czy pobłażania, tu po prostu nie może być pobłażania. Osoby, które decydują się na picie, a potem kierowanie, muszą wiedzieć, że nie są akceptowane społecznie i że system karny przewiduje dla nich surową ścieżkę, bo to jest surowa ścieżka.

    Nasz klub wnosi o to, żeby ten projekt skierować do odpowiednich komisji i pracować nad każdym projektem, który do tej pory został złożony. W naszej mądrości parlamentarnej powinniśmy stworzyć takie przepisy, które będą dolegliwe dla tych osób. One muszą być dolegliwe. Te osoby muszą wiedzieć, że nie wolno jechać po spożyciu alkoholu, i musi to być przekonanie powszechne. Musimy działać z jednej strony poprzez system karny, z drugiej strony poprzez system profilaktyki, tu pełna zgoda.

    Teraz uwaga natury formalnej, panie pośle. Gdy państwo piszecie projekty ustaw, to prosiłbym, żeby nie pisać rzeczy, których w żaden sposób nie da się uzasadnić. W pierwszym zdaniu zrobiliście wielkie faux pas. Przeczytam panu pierwsze zdanie z uzasadnienia: ˝Jazda pod wpływem alkoholu lub po spożyciu alkoholu to jedno z częstszych wykroczeń polskich kierowców˝. Panie pośle, to jest przestępstwo, jazda po alkoholu w Polsce nie jest wykroczeniem, tylko przestępstwem. (Oklaski) Dlatego bym prosił, żeby nie pisać... Gdybyśmy wzięli pod uwagę sensu stricto to, co pan napisał, to nie zmienialibyśmy Kodeksu karnego, tylko Kodeks wykroczeń. To jest bardzo ważne rozróżnienie. Bardzo wyraźnie trzeba powiedzieć, że jest to po prostu przestępstwo, dlatego zmieniamy Kodeks karny, a nie Kodeks wykroczeń, dlatego jest to zmiana w Kodeksie karnym, a nie w Kodeksie wykroczeń. To może tyle. Problem społeczny jest bardzo ważny. Przepisy prawa trzeba polepszyć, żeby był jasny sygnał z polskiego parlamentu: nie wolno jeździć pod wpływem alkoholu i za to grozi surowa i dotkliwa kara. Dziękuję bardzo.



Poseł Andrzej Dera - Wystąpienie z dnia 20 marca 2014 roku.


148 wyświetleń

Zobacz także: