Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Cezary Olejniczak:

    Dziękuję.

    Szanowna Pani Marszałkini! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! Grupa posłów, których wymieniła pani marszałek, powstała nie bez kozery. Jesteśmy posłami z rejonów, gdzie są złoża węgla brunatnego i gdzie funkcjonują kopalnie odkrywkowe, czyli z województwa łódzkiego, z województwa wielkopolskiego, z województwa lubuskiego i województwa dolnośląskiego.

    Skupię się na kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie i na planowanej odkrywce w Złoczewie. Stąd też moje pytanie, panie ministrze. Chodzi nam o to, żeby spróbować coś zmienić i postarać się. Już kiedyś to sygnalizowałem, ale temat wraca, tym bardziej że prace związane z odkrywką w Złoczewie, jak nas informowano na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych, można powiedzieć, nabierają tempa. Chodzi o miejscowości, które znajdują się w okolicach Złoczewa, Milejowa, części Kozuba, Janowa, Woli Rudnickiej, Ostrówka i Okalewa w powiecie wieluńskim. Oczywiście część, jak Złoczew, znajduje się w powiecie sieradzkim. Rozpoczyna się budowa kopalni w tym miejscu, tymczasem plany dotyczące zwałowiska, które ma powstać, są z roku 1979. Przez trzydzieści kilka lat zupełnie zmieniły się uwarunkowania, 6 km dalej znajdują się częściowo zaniedbane tereny leśne leżące odłogiem, jest ziemia i kilka domostw, których mieszkańcy chętnie by się wyprowadzili.

    Naszym zdaniem plany dotyczące zwałowiska opierają się na starych mapach. Stąd pytanie do pana ministra: Czy w planach budowy nowej kopalni przewiduje się również negatywne skutki społeczno-gospodarcze i czy państwo w porozumieniu z ministrem środowiska spróbujecie zweryfikować te mapy?

    Drugie nasze pytanie: Jakie korzyści odniesie polska gospodarka z budowy nowej kopalni odkrywkowej na tym terenie? (Dzwonek)

    Trzecie pytanie, nasze wspólne: Jakie są plany Ministerstwa Gospodarki, jeśli chodzi o pozyskiwanie węgla brunatnego na terenie naszego kraju, m.in. w Zagłębiu Konińskim i w województwie lubuskim? Dziękuję. (Oklaski)Poseł Cezary Olejniczak - Zapytanie z dnia 20 marca 2014 roku.


138 wyświetleń
Zobacz także:
Dariusz Joński, Cezary Olejniczak i Artur Ostrowski - pytanie z 27 maja 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 93 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Dariusz Joński, Cezary...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Jan Cedzyński, Cezary Olejniczak, Kazimierz Plocke - pytanie z 5 sierpnia 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pytania w sprawach bieżących Posłowie Jan Cedzyński, Cezary...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Cezary Olejniczak - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Cezary Olejniczak - konferencja z 9 października 2015 r.
Konferencja prasowa - Bezpieczeństwo energetyczne Polski - propozycje Zjednoczonej Lewicy SLD -...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy